کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نبض شهر در دستان وانت های میوه فروشی/ رئیس شورای شهر سنندج: هیچ مصوبه ای برای دستور کار میوه فروشان وجود ندارد

نبض شهر ، دستان وانت های میوه فروشی، رئیس شورای شهر سنندج، هیچ مصوبه ای ، برای دستور کار میوه فروشان

وانت‌بارهای دوره‌گرد ضمن ایجاد آلودگی صوتی و تولید سر و صدا، با پارک دوبله و توقف در محل‌های غیر مجاز، باعث تشدید ترافیک در خیابان‌های پرتردد می‌شوند و این در حالی است که هیچ برخوردی از جانب شهرداری سنندج که مسئولیت رفع سد معبر و پلیس راهور که مأموریت برخورد با خودروهای متخلف را بر عهده دارد، با این وانت‌بارها صورت نمی‌گیرد.

به گزارش کُردتودی، به نقل از آفتاب دل، شاید برای بیشتر شماها هم هنگامی که از بعضی خیابان های سنندج در حال عبور و مرور هستیم مشاهده ی برخی از صحنه ها ذهن ما را به خود مشغول سازد، صحنه هایی که با گسترش شهر و شهر نشینی گویا تغییرات قابل توجهی در آن رخ نداده است و هم چون گذشته باقی مانده اند. آری منظورم میوه فروشانی است  که هر نقطه ای از شهر را خالی می بینند آن را سرای خویش می پندارند.


 همچنان که به چهره ی شهر سنندج می نگریم، خیابان یا میدان، ورودی یا خروجی شهر  با هم فرقی نمی کند چون عرضه میوه توسط ماشین های وانت در تمام سطح شهر خود نمایی می کند که علاوه بر آسیب جدی به چهره ی شهر، باعث ترافیک، تصادف های خسارتی و تضییع حقوق سایر فروشندگانی می شود که با دریافت پروانه و پرداخت عوارض و مالیات در حال  فعالیت هستند که حضور این فروشندگان وانت به صورت فصلی بر درآمد آنها تأثیر منفی می گذارد.

 

هرچند قیمت فروش میوه توسط وانت بارها به صورت سیار نسبت به مغازه های شهر پایین تر است که این باعث استقبال مردم شده است  و این باعث فعالیت ادامه دار وانت بارها شده است اما ازدحام این میوه فروشان در بسیاری از خیابان های اصلی و فرعی شهر سنندج منجر به ایجاد ترافیک در مسیرهای برون شهری و درون شهری شده است و تردد خودروها را با مشکل مواجه کرده است موضوعی که شهروندان بارها خواستار ساماندهی آن شده اند.

 

همان طور که می دانیم ساختار زیبای شهری هر منطقه نمایانگر فضا و ویترین شهری آن منطقه است و توجه به زیبا سازی شهر می تواند عامل مهمی از حیث گردشگری و رفاه شهروندان باشد، فضای زیبای هر شهر آرامش و نشاط و شادابی خاصی به آدم می بخشد و یقیناً یکی از پارامترهای زیبای هر شهر،  جایگاه مناسب هر شغل و کسب و کار است، تا شهروندان با مراجعه به آن مکان و جایگاه بتوانند نیازهای روزمره ی خود را تهیه کنند.


با گذر از خیابان های شهر این وضعیت را می توان دید که چرا با وجود میدان تره بار در سنندج باز هم میوه فروشان در نقاط شهر پراکنده شده اند و حتی این مورد هم با حضور دستفروشان بیشتر جلو گیری می کند.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سد معبر و سرو صدای ناشی از میوه فروشان سبب سلب آسایش رهگذران


یکی از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده ای که شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند سد معبری است که میوه فروشان در سطح خیابان ها ایجاد کرده اند و اکثراً سطح خیابان ها را بهترین نقطه برای میوه فروشی می دانند و بساط میوه فروشی خود را در آنجا پهن می کنند تا لقمه ای نان حلال برای خانواه شان بدست آورند.


وی گفت: سرو صدای ناشی از وجود میوه فروشان در ساعاتی از روز سبب سلب آسایش رهگذران و افراد ساکن در خیابان ها شده است و ازدحام این میوه فروشان در سطح شهر سنندج معضلی است که باید ساماندهی شود.


متأسفانه حضور دست فروشان  در برخی نقاط شهر خصوصاً خیابان نبوت و گلشن و عباس آباد و ...  که تقریباً خیابان های این مناطق ، خیابان هایی هستند با عرض کم و مغازه داران نیز همین عرض کم را اشغال کرده اند که این خود نیز سبب شده که معضلات این مناطق چندین برابر شود  همین سبب نامنظم جلوه دادن شهر و برخی معضلات از جمله ترافیک شهری شده است که این زیبنده ی مرکز استان نیست و باید رفع این مهم در دستور کار شهری قرار بگیرد و تنها به یکی یا چند مورد بازار میوه فروشی در سطح شهر بسنده نکنند.

 


مشکل مشابه در خیابان 25 سنندج


شهروند دیگری به مشکل مشابه در خیابان 25 سنندج اشاره می کند و می گوید: ازدحام بیش از حد میوه فروشان در این منطقه مانع تردد آسان مردم شده و ساعت ها زمان مردم را هدر می دهد.


وی گفت: پارک این میوه فروشان در کنار خیابان ها گاهی موجب بسته شدن خیابان ها شده و همین امر برای مردم مشکل ساز است.

 

 

هیچ مصوبه ای برای دستور کار میوه فروشان وجود ندارد


جلال شریعتی رئیس شورای شهر سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب دل، با بیان اینکه دستفروشی زاییده معضلی جدی‌تر به نام بیکاری است، اظهار داشت: به نسبت جمعیت، آمار بیکاری در استان و شهر سنندج بسیار بالا است و از این لحاظ اکثر این جمعیت برای تأمین معاش خود به گونه‌ای آبرومندانه اقدام به ایجاد کار می‌کنند تا زندگی خود را به سر برند.


وی گفت: متاسفانه وجود این وانت بارهای میوه فروشی وضعیت اسفناکی را از نظر سیما و منظر شهری بوجود آورده اند و متاسفانه هیچ مصوبه ای برای دستور کار این میوه فروشان وجود ندارد اما قرار است جلسه ای فوری با حضور شهردار جهت ساماندهی دستفروشان و این میوه فروشان صورت گیرد .


وی اظهار کرد: این مشکلات سبب نگرانی بخشی از مردم و مسئولان شده و ساماندهی این معضل در دستور کار اعضای شورای است، امیدواریم بتوانیم هرچه سریع‌تر وضعیت موجود را ساماندهی کنیم.


شریعتی با بیان اینکه متاسفانه بازار سوم خرداد (میوه فروشان سنندج ) چند سالی که تعطیل شده است خاطر نشان کرد: امیدواریم در راستای برنامه‌هایی که شورا و شهرداری مد نظر دارد این بازارچه در دستور کار قرار گیرد و به بخش خصوصی واگذار شود تا بتوان در قالب بازارچه و یا نمایشگاه ساماندهی شوند.

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 20 فروردین 1397 | 14:00

کد خبر : 29360

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید