کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیرکل انتقال خون کردستان خبر داد؛

پذیرش 702 اهداکننده و توزیع  بیش از یک هزار واحد فرآورده خون در تعطیلات نوروزی

اهدای خون، سازمان انتقال خون کردستان، محمد سعید کریمیان، واحد خونی، خون

مدیرکل انتقال خون استان کردستان از پذیرش 702 اهداکننده خون و جمع آوری 519 واحد خون کامل در مراکز اهدای خون استان در تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت: در این مدت 1141 فرآورده مختلف خون در بین مراکز درمانی استان توزیع شده است.

محمد سعید کریمیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه در سال گذشته، 680 اهداکننده خون در تعطیلات نوروزی پذیرش شدند، گفت: انتقال خون کردستان در سال 97 با اندک افزایش نسبت به سال گذشته میزبان 702 اهداکننده خون بوده است که از این تعداد 537 نفر به مرکز اهدای خون سنندج و 165 اهداکننده خون نیز به مرکز اهدای خون سقز مراجعه کرده اند.

 

کریمیان از آمار حضور 59 درصدی اهداکنندگان مستمر خون در تعطیلات نوروزی خبر داد و افزود: 407 اهداکننده مستمر خون با پیشینه حداقل دو بار اهدا در سال گذشته، 174 اهداکننده خون دارای سابقه قبلی اهدای خون و 121 داوطلب اهدای خون بار اول شمار اهداکنندگان هفته نخست نوروز در استان کردستان است.

 

وی افزود : در سال گذشته 41 درصد اهداکنندگان خون در تعطیلات نوروزی، اهداکننده مستمر بودند و افزایش چشمگیر این آمار در سال 97 نشان از سلامت بیش از پیش خون های اهدایی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بسیاری از اهداکنندگان خون کردستانی تعطیلات نوروزی را در سفر به سر بردند تصریح کرد: حضور اهداکنندگان خون سایر استان ها در مرکز انتقال خون سنندج پرتعداد بود که نشانی از همدلی اهداکنندگان خون کشور با بیماران است.

 

کریمیان فرآورده های خون توزیع شده در بین مراکز درمانی استان در تعطیلات نوروزی را 1141 واحد برشمرد و اضافه کرد: 578 واحد فرآورده های گلبول قرمز که شامل 474 واحد گلبول قرمز فشرده شده، 84 واحد گلبول قرمز کم لکوسیت، 17 واحد خون شسته و 3 واحد گلبول قرمز کم لکوسیت اشعه داده شده است در بین مراکز درمانی استان توزیع شده است.

 

وی در خصوص موارد مصرف فرآورده های اشعه دیده توضیح داد: جنین و شیرخواران کمتر از 4 ماه، نوزادان نارس، بدخیمی های هماتولوژیک، دریافت کنندگان خون از بستگان نزدیک، دریافت کنندگان پیوند مغز استخوان و سلولهای بنیادی، برخی بیماران تحت شیمی درمانی و مبتلایان به نقص ایمنی مادرزادی یا برخی بیماری های خود ایمنی مصرف کننده فرآورده های اشعه دیده هستند.

 

کریمیان به ارسال 333 واحد فرآورده های پلاکتی به مراکز درمانی نیز اشاره داشت و ادامه داد: 304 واحد پلاکت جدا شده از خون کامل، 10 واحد پلاکت آفرزیس، 16 واحد پلاکت اشعه دیده و 3 واحد پلاکت آفرزیس اشعه دیده که بیشتر مورد استفاده بیماران مبتلا به سرطان بوده است در بین مراکز درمانی استان پخش شده است.

 

محمد سعید کریمیان از ارسال 200 واحد گلبول قرمز فشرده به استان خوزستان در تعطیلات نوروزی خبر داد و تاکید کرد: بر اساس چارچوب شبکه خون رسان کشوری استان ها متعهد هستند در صورت افزایش ذخایر بیش از حد نیاز ارسال کننده خون به دیگر استان باشند و یا در صورت کاهش ذخایر خون و فرآورده های آن را از استان های دیگر دریافت کنند.

 

مدیرکل انتقال خون کردستان از تمامی اهداکنندگان خون خواست با توجه به اینکه عمر فرآورده های پلاکتی که در شمار پرمصرف ترین فرآورده های مورد نیاز بیماران سرطانی است محدود و تنها 3 روز است حضور در مراکز انتقال خون و در کلیه روزهای سال را در برنامه زندگی خود قرار دهند.

 

انتقال خون کردستان دارای دو مرکز ثابت اهدای خون در شهرستان های سنندج و سقز است و سالانه 30 هزار اهداکننده خون را پذیرش می کند.

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 18 فروردین 1397 | 08:54

کد خبر : 29338

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید