کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تلاش جهت بهبود وضعیت اشتغال مددجویان روستایی وزنان سرپرست خانوار

کمیته امداد کردستان، نیازمندان کردستانی، مددجویان

تلاش برای توسعه و ارائه راهکاری‌های علمی مناسب جهت بهبود وضعیت اشتغال مددجویان روستایی و به‌خصوص زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان کردستان موردتوجه است.

به گزارش کُردتودی، نشست تخصصی اتاق فکر با محورهای اشتغال روستایی وزنان سرپرست خانوار و مددکاری نوین در کمیته امداد برگزار شد.

 

محمد رسول شیخی زاده، مدیرکل کمیته امداد استان کردستان بابیان اینکه یکی از نیازهای اساسی سازمان‌ها وادارات مختلف در بحث خدمات‌رسانی مطلوب استفاده از خرد جمعی و همچنین روش‌های نوین و شیوه‌های مناسب برای خدمت به جامعه هدف است، گفت: با توجه به گستردگی و پیچیدگی سرفصل‌های کاری کمیته امداد و وجود تفاوت‌ها و شرایط مختلف و خاص هر یک از خانوارهای تحت حمایت این اتاق فکر باهدف استفاده از خرد جمعی، بهره‌گیری از علم روز و همچنین استفاده از نظرات، فکر و پیشنهادات اساتید و نخبگان تشکیل‌شده است.

 

وی بابیان اینکه هدف نهایی این اتاق فکر درنهایت بهبود وضعیت مددجویان در زمینه‌های مختلف است، افزود: موضوعات موردبحث این نشست محورهای اشتغال روستایی و اقتصاد مقاومتی، مددکاری نوین و همچنین فرصت‌ها و زمینه‌های اشتغال زنان سرپرست خانوار است.

 

شیخی زاده بابیان اینکه ۵۰ درصد از جامعه هدف کمیته امداد در روستاها زندگی می‌کنند و ۵۴ درصد از مددجویان این استان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، گفت: با توجه به اینکه ۳۵ درصد از طرح‌های اشتغال کمیته امداد استان کردستان را زنان سرپرست خانوار ایجاد کرده‌اند یکی از اهداف این نشست توسعه و ارائه راهکاری‌های علمی مناسب جهت بهبود وضعیت اشتغال مددجویان روستایی و به‌خصوص زنان سرپرست خانوار است.

 

وی با اشاره به اینکه بحث مددکاری نوین چند سالی است به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این نهاد موردبررسی قرار داده‌شده است، گفت: با توجه به نقش کلیدی مددکاران در میان خانوارهای تحت حمایت در این نشست به دنبال ارائه راهکارهای علمی در جهت تقویت حوزه مددکاری هستیم.

 

مدیرکل کمیته امداد استان کردستان افزود: همچنین یک کار تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه مددکاری از طریق دانشگاه در حال بررسی است که امید است با استفاده از این تحقیق که وضعیت مددجویان را بر اساس وضعیت منطقه بررسی می‌کند شاهد بهبود بیشتر وضعیت حوزه مددکاری باشیم.

 

در ادامه نشست، دکتر کمال خالق پناه از اساتید دانشگاه کردستان بابیان اینکه قشر ضعیف در جامعه آسیب‌پذیرتر هستند، گفت: با توجه به تغییر و تحول و توسعه جهان مدرن، ضرورت بهبود وضعیت مددکاری اجتماعی و نیاز تلاش جهت به حداقل رساندن ضایعات انسانی بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

 

وی بابیان اینکه مددکاری نوین به دنبال مداخله در شرایط خاص هر فرد است، افزود: در مددکاری نوین باید نوع مشکل و مداخله و همچنین نوع تغییر مدنظر قرار گیرد و به این امر توجه کنیم که مشکلات نتیجه پیوند فرد و جامعه است و بدون جامعه نمی‌توانیم فرد را بررسی کنیم.

 

دکتر خالق پناه بابیان اینکه مددکاری پیوند میان فرد و جامعه را بازسازی می‌کند و وظیفه مددکار کمک در جهت توانمندسازی از طریق آموزش و ایجاد ارتباط، مذاکره و دیالوگ مددجو و نهاد است، افزود: مددکاری نوین باید با تسهیل گری و سیاست‌گذاری در سطح خرد، میانه و کلان در جهت توانمندسازی خانوارها با کاهش آسیب‌های اجتماعی آن‌ها کمک کند و مشکلات مددجویان را بررسی همه‌جانبه کنیم.

 

در ادامه دکتر رضا شافعی از اساتید دانشگاه کردستان بابیان اینکه اشتغال‌زایی برای مردان جامعه در بهبود وضعیت خانوارها نقش سازنده‌ای دارد، گفت: لازمه ایجاد اشتغال واقعی و پایدار آموزش، مهارت افزایی و ایجادشغل مناسب برای مردان وزنان است.

 

وی بابیان اینکه در بحث اشتغال زنان، فرهنگ جامعه تأثیر دارد، گفت: همکاری درست سازمان‌های همکار و مؤثر در اشتغال و همچنین استفاده از روش‌های مدرن به‌جای روش‌های سنتی منسوخ‌شده می‌تواند در فرایند اشتغال‌زایی مؤثر باشد.

 

دکتر شافعی با اشاره به اینکه ایجاد سند راهبردی برای سال جدید و بررسی نیازها و امکانات موردنیاز در جهت ایجاد اشتغال باید موردتوجه قرار گیرد، افزود: ایجاد بسته‌های تشویقی از طریق سازمان‌های همکار برای مددجویانی که شغل ایجاد کرده‌اند می‌تواند به فرایند تواتمندسازی آن‌ها کمک کند.

 

وی ضمن بیان اینکه اگر اشتغال پایدار نباشد مشکلات بعدی را برای مددجویان به وجود خواهد آورد، گفت: تعریف بسته‌های شغلی متناسب با خانوارها و همچنین ارائه راهکارها، ایده‌ها و خلاقیت‌ها از طریق برگزاری نشست های هم اندیشی می‌تواند در بهبود وضعیت مددجویان مؤثر واقع شود.

 

در ادامه نشست دکتر حامد قادر زاده از اساتید دانشگاه کردستان بابیان اینکه بیشترین جمعیت مددجویان کمیته امداد در روستاها زندگی می‌کنند، گفت: با تقویت مشاغل روستایی همچون کشاورزی و دامداری و همچنین تولید محصولاتی که نیاز جامعه است و عامه‌پسند هستند باید در جهت افزایش ارزش‌افزوده محصولات روستاییان تلاش کنیم.

 

وی افزود: تبدیل دامداری سنتی به صنعتی، بسته‌بندی محصولات کشاورزی و تولیدی روستاها و همچنین تولید گیاهان دارویی به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های خوب استان کردستان باید موردتوجه قرار گیرد.

 

دکتر قادر زاده بابیان اینکه آموزش دانش و رفتار مدیریت اقتصادی می‌تواند در بهبود وضعیت معیشتی مددجویان مؤثر باشد، گفت: مجموعه کمیته امداد نگاهی فراتر از ایجاد درآمد صرف برای مددجویان را دارد و جهت توانمندکردن خانوراها باید شرایط و توانایی‌های فردی بررسی شود.

 

دکتر عطار معاون توسعه نیروی انسانی سازمان مدیریت برنامه ریزی استان کردستان در ادامه نشست گفت: در کنار توسعه زیرساخت‌های روستایی باید اشتغال زایی آنها را نیز مورد توجه قرار دهیم و به پتانسیل اقلیمی و محیطی در جهت ایجاد اشتغال توجه شود.

 

وی افزود: در کنار  اینکه مشاغل ایجاد شده باید اولویت بندی شود، با مدیریت تسیهلات و توجه به بحث مزیت نسبی و همچنین انتقال کارگاه‌های تولیدی در نزدیک روستاها می‌تواند به اشتغال و همچنین افزایش تولید، رقابت سازی و جلوگیری از مهاجرت معکوس روستاییان کمک کند.

 

انتهای پیام/
 

پنجشنبه 24 اسفند 1396 | 09:56

کد خبر : 29127

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید