کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به مناسبت هفته منابع طبیعی صورت گرفت:

از غرس نهال تا طرح خانه تکانی کاغذی در دهگلان/ افتتاح دفتر تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی لیلاخ

خانه تکانی کاغذی,غرس نهال, ترویج فضای سبز,نماینده ولی فقیه در کردستان,تعاونی لیلاخ,مشارکت مردمی

رئیس اداره منابع و آبخیزداری دهگلان از افتتاح دفتر تعاونی فراگیر تخصصی منابع طببعی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی،بهزاد شریفی پور  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار دهگلان شیدا با اشاره به   فعالیتهای صورت گرفته از افتتاح دفتر تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی  لیلاخ با حضور مدیر کل اداره منابع وآبخیزداری در این شهرستان خبر داد.  

 

شریفی پور تشکیل این تعاونی ها را گامی مهم برای افزایش مشارکت های مردمی در حفظ و توسعه عرصه های منابع طبیعی دانست و بیان کرد که با مشارکت تعاونی به عنوان پیمانکار در معاملات سطح متوسط زمینه مناسبی برای حمایت از بهره برداران فراهم شده  و پیش شرط آن توانمند سازی بهره برداران و اعضاء تعاونی است.


 وی افزود:اعضا هیات مدیره تعاونی خواسته های خود از قبیل اشتغال زایی برای اعضا تعاونی و واگذاری  عرصه جهت احداث باغ را مطرح نمودند که تاکنون بیش از 500 نفر از بهره برداران محلی عضو این تعاونی شده اند.

 

جشن ملی درختکاری با حضور نماینده ولی فقیه در کردستان در پار ک جهاد گران دهگلان

 


آیت الله حسینی شاهرودی ضمن اشاره به فواید درختان و منابع طبیعی تاکید کردند که دستورات دینی حاوی کامل ترین سفارشات برای حفظ محیط زیست است و تمامي جنبه هاي انساني در ارتباطي هماهنگ و موزون با مسير الهي، در قرآن کريم به تصوير کشيده شده است.  


نماینده ولی فقیه در استان از مردم و ارگانهای دولتی خواست که دست به دست هم دهند تا در نگهداری و آباد کردن طبیعت استان کردستان قدم بردارند.

 

طرح خانه تكاني كاغذي در سطح مدارس شهر و روستاهاي شهرستان

 

 

در اين مراسم بهزاد شريفي پور رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دهگلان ضمن تبريك هفته منابع طبيعي اظهار داشت در راﺳﺘﺎي ﺗﻔﺎﻫﻢ ﻧﺎﻣﻪ ﻣﻨﻌﻘﺪه اداره ﻛﻞ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻲ و آﺑﺨﻴﺰداري اﺳﺘﺎن ﻛﺮدﺳﺘﺎن ﺑﺎ اداره ﻛﻞ آﻣﻮزش و ﭘﺮورش اﺳﺘﺎن ﻛردستان و در ادامه ﺣﺮﻛﺖ ﻗﺒﻠﻲ ﻃﺮح ﺟﻤﻊ آوري ﻛﺎﻏﺬﻫﺎي ﺑﺎﻃﻠﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﻛﺖ دوستداران طبیعت و دانش آموزان  برای دومین سال متوالی است كه اجرا مي شود و هر دانش آموز در ازای تحویل کاغذ باطله به پایگاه جمع آوری کاغذ یک اصله نهال رایگان دریافت می کند.


شريفي پور ﻫﺪف از اﺟﺮاي ﻃﺮح را اﻧﺘﻘﺎل ﻓﺮﻫﻨﮓ درﺧﺘﻜﺎري از داﻧﺶ آﻣﻮزان ﺑﻪ واﻟﺪﻳﻦ، ﺗﻘﻮﻳﺖ و اﻳﺠﺎد زﻳﺮﺳﺎﺧﺘﻬﺎي ﻻزم ﺑﺮاي اﺟﺮاي ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎي ﮔﺮوﻫﻲ ﻣﺸﺎﺑﻪ درآﻳﻨﺪه، کاهش فشار برعرصه های طبیعی و قطع درختان، ﺻﻴﺎﻧﺖ از ﻣﺤﻴﻂ زﻳﺴﺖ و ﺗﺮوﻳﺞ فضای سبز، ﭘﻲ ﺑﺮدن ﺑﻪ ارزش درﺧﺘﺎن در اکوسیستم های طبیعی، ﭘﻲ ﺑﺮدن ﺑﻪ ارزش ﻛﺎﻏﺬ و داﻧﺴﺘﻦ اﻳﻦ واﻗﻌﻴﺖ ﻛﻪ ﻛﺎﻏﺬ ﺑﻌﻨﻮان زﺑﺎﻟﻪ ﻗﻠﻤﺪاد ﻧمی گردد و تفکیک و جدا سازی کاغد از زباله بیان نمود.

 

وی افزود: با اﻧﺠﺎم اﻳﻦ ﻃﺮح وﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻇﺮﻓﻴﺖ و ﭘﺘﺎﻧﺴﻴﻞ ﻫﻤﻴﺎران ﻃﺒﻴﻌﺖ داﻧﺶ آﻣﻮزي ﻣﻲ ﺗﻮان ﻣﻘﺪﻣﺎت و ﭘﺎﻳﻪ ریزی انجام ﻛﺎرﻫﺎي ﻣﺸﺎﺑﻪ در آﻳﻨﺪه ﺑﻪ ﻧﻮﻋﻲ در ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن دﻫﮕﻼن  را فراهم آورد و روﻧﺪ اﺟﺮاي ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎي زﻳﺴﺖ ﻣﺤﻴﻄﻲ ﻣﺸﺎرﻛﺘﻲ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎً ﺑﻪ  نحوی ﺗﺴﻬﻴﻞ ﻳﺎﻓﺘﻪ و ﮔﺎﻣﻲ ﻓﺮاﺗﺮ برداشته شده اﺳﺖ.


شریفی گفت:این طرح مورد استقبال مدیر کل منابع  و آبخیزداری استان قرار گرفت و خواستار ادامه آن در سالهاي آتي شد و از اختصاص عرصه اي مشخص جهت غرس نهال هاي دانش آموزان  دانش آموزان شهرستان شد.


 

غرس نهال در پار ک 5 هکتاری شهر بلبان آباد دهگلان

 

 

فرماندار دهگلان ضمن تبريك هفته منابع طبيعي به حافظان طبيعت به ويژه كاركنان اداره منابع طبيعي شهرستان  دهگلان، يكي ازبزرگترين مشكلات امروزه دنيا را تهديدات زيست محيطي دانست و تاكيد كرد صيانت از انفال جز واجبات شرعي است.


فرماندار دهگلان گفت: با توجه به كمبود سرانه فضاي سبز با همت اعضاي شوراي اسلامي شهر بلبان اباد و شهرداري مساحت ٥٤٠٠٠ متر مربع در محلي با نام  "خوره تاوبوچكله"  آماده واگذاري  در قالب ماده ٣ است.

 

وي اداره منابع طبيعي، شوراي شهر و شهرداري بلبان آباد و سه ضلع مشاركت مردم، مشاركت شوراي شهر و شهر داري و مشاركت منابع طبيعي را در توسعه اينگونه كارها موثر دانست و گفت: كه عمليات غرس و نگهداري نهال بين خانوارها توزيع شود.

 

انتهای پیام/
.

 

دوشنبه 21 اسفند 1396 | 10:22

کد خبر : 29101

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید