کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اصول و قوانین کار و کارگری در ایران

قوانین کار، کارمزد کارگر، قوانین کار در ایران، کار و کارفرما در ایران

ساعات کار برابر قانون مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می‌دهد، به غیر از مواردی که در قانون مستثنی شده است. ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از 8 ساعت تجاوز نماید.

به گزارش کُردتودی،  «برابر این ماده قانونی ساعات کار مدت زمانی است که کارگر نیرو و یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. یعنی مادامی ‌که انجام ندادن کار ناشی از اراده کارگر نباشد کارگر در حال کار محسوب می‌شود، بدین ترتیب زمانی که کارگر خود را آماده انجام کار می‌کند مانند وقتی که برای تغییر لباس یا آماده سازی ماشین و ابزار کار صرف می‌کند جزو ساعات کار محسوب خواهد شد.

 

ساعات صرف صبحانه و ناهار جزو ساعات کار به حساب نمی‌آید، چنانچه در کارگاهی از قبل رویه مورد عمل بر این قرار گرفته باشد که ساعت صرف صبحانه یا ناهار و یا شام جزء ساعت کار به حساب آید استمرار آن به عنوان عرف مستقر در کارگاه محسوب و کماکان باید اجرا گردد.

 

ساعت کاری که در این ماده قانونی پیش بینی شده است حداکثر ساعات کار قانونی روزانه می‌باشد، حال چنانچه کارگاهی در بدو تأسیس و شروع فعالیت کارگاه و یا بعد باز آن اقدام به تعیین ساعت کار به میزان کمتر از ساعت کار قانونی نموده باشد این امر مخالفتی با قانون نداشته، لذا اجرای آن جزو شرایط کار کارگران حساب می‌گردد و تغییر آن نیاز به جلب موافقت افراد ذینفع دارد مگر آن که در گذشته به هنگام تقلیل ساعت کار قید موقت بودن این کاهش شرط شده باشد که شرطی نافذ و برای طرفین لازم الاجرا است.

 

نحوه محاسبه حقوق ومزایا كارگران ساعتي

 

 در نظام مزد ساعتی، کارفرما مکلف است علاوه بر مزد ثابت، مزایای رفاهی از قبیل حق مسکن، حق خوار بار و کمک عائله مندی را به نسبت ساعات کار محاسبه و به کارگر پرداخت نماید. 


مزد کارگرانی که مشمول نظام مزد ساعتی می‌باشند به تناسب ساعات کار عادی کار در شبانه روز نباید کمتر از مزد مشاغل مشابه در نظام روزمزدی باشد. در کارگاههایی که فعالیت آنها جنبه استمرار دارد یا به صورت فصلی فعالیت می کنند کارگران مشمول مزدساعتی حق استفاده از مرخصی و تعطیلات رسمی با استفاده ازمزد را دارند. 


هر گاه نوع کار طوری باشد که تعداد ساعات کار عادی و مجموع مزد هر روز مساوی باشند مزد مذکور معادل روزهای کار است در غیر این صورت ماخذ محاسبه، میانگین مزد ساعتی کارگر در روزهای آخرین ماه کارکرد وی خواهد بود. 


مبلغ پرداختی به هرحال نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد. ماخذ محاسبه مزد، حقوق، حق سنوات و خسارات و مزایای پایان کار موضوع مواد ۱۸ و ۲۰ و ۲۷ و ۲۹ و ۳۱ و ۳۲ قانون کار در مورد کارگران مشمول نظام مزدساعتی، میانگین مجموع پرداختی ها در آخرین ۹۰ روز کارکرد کارگر است.

 

قراردادهای كارمزد ساعتی

 

كارمزد ساعتی به مزدی گفته می‌شود كه در مقابل انجام كار مشخصی در زمان معین پرداخت می‌شود. در قرارداد كارمزد ساعتی باید میزان و مقدار (حجم) كار متناسب با زمان معین باشد. كارمزد ساعتی بر مبنای آنكه نتیجه كار مورد نظر، حاصل کار یك یا گروهی از كارگران یا مجموع كارگران كارگاه باشد، به ترتیب كارمزد ساعتی انفرادی، كارمزد ساعتی گروهی و كارمزد ساعتی جمعی نامیده می‌شود. در نظام كارمزد ساعتی گروهی و جمعی باید علاوه بر شغل هر یك از كارگران، سهم هر یك از کارگران در میزان فعالیت و كارمزد ساعتی متعلقه، ازقبل مشخص شود و ضمنا موضوع مورد قبول كارگران نیز باشد.

 

مشاغل قابل شمول در نظام كارمزد ساعتی نوعا مشاغلی هستند كه استاندارد زمان انجام كار توسط ابزار یا دستگاه مورد استفاده، از قبل مشخص شده یا قابل مشخص شدن باشد. استفاده از نظام كارمزد ساعتی در كارگاه‌هایی كه فعالیت آنها جنبه مستمر دارد یا به‌صورت فصلی است یا اینکه در مقاطع زمانی خاص فعالیت ندارند، موكول به اخذ موافقت اداره كار محل است.

 

فعالیت‌هایی كه توسط صاحبان حرفه، پیشه و مشاغل آزاد مستقیما به مصرف‌كننده عرضه می‌شوند و در مدت معین و محدود انجام می‌گیرند، مشمول مقررات كارمزد ساعتی نیستند (مانند معلمان خصوصی كه به‌طور پاره وقت و غیر‌مستمر انجام وظیفه می‌کنند).

 

نحوه محاسبه حقوق و مزایای قراردادهای كارمزد ساعتی

 

مزد كارگرانی كه مشمول نظام كارمزد ساعتی نیستند به تناسب ساعات عادی كار شبانه‌روز نباید كمتر از مزد مشاغل در نظام روزمزدی باشد. در كارگاه‌هایی كه فعالیت آنها جنبه مستمر دارد یا به‌صورت فصلی كار می‌كنند، كارگران مشمول كارمزد ساعتی حق استفاده از مرخصی و تعطیلات با استفاده از مزد را دارند.

 

هرگاه نوع كار طوری باشد كه تعداد ساعات كار عادی و مجموع كارمزد هر روز مساوی باشد، مزد ایام مذكور معادل كارمزد روزهای كار است. در غیر این صورت، ماخذ محاسبه میانگین كارمزد ساعتی كارگر در روزهای كار آخرین ماه كارخواهد بود. مبنای محاسبه مزد، حقوق، حق سنوات و خسارت و مزایای پایان كار موضوع مواد زیر (در مورد كارگران كارمزد)، میانگین مجموع پرداختی‌ها در آخرین 90 روز كاركرد كارگر است.

 

اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کردستان

سه شنبه 8 اسفند 1396 | 13:34

کد خبر : 28972

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید