کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/علی حیدر آقایی

تبلیغ و ترویج فرهنگ کردها در مسیر رشد و تعالی

فرهنگ کردستان, علی حیدر آقایی, یادداشت فرهنگی, اخبار فرهنگی کردستان, لباس کردی فرهنگ کوردستان, استان کوردستان

تبلیغ و ترویج هر چه بیشتر فرهنگ کردی که خود سرمایه ای عظیم و ملی محسوب میشود و بخشی از ماندگاری تمدن ایران مرهون این فرهنگ اصیل است ( کردستان سرزمین فرهنگ و هنر است) وظیفه ای خطیر بر دوش عموم می باشد که موجبات حفظ وحدت و یکپارچگی فرهنگ کشور را برای همیشه به ارمغان خواهد آورد.

به گزارش کُردتودی،  از ویژگی های کشور ایران که در نزد جهانیان و به گواه تاریخ دارای قدمت و تمدن طولانی می باشد و  به سبب این امتیاز خاص از فرهنگی اصیل و  شناسنامه دار  بهره مند است ؛داشتن فرهنگ هایی ریشه ای و تاریخی  درون زا می باشد .  این فرهنگ های درون زا  هر کدام دارای ویژگی ها و ساختارهایی می باشد که مبین و معرف تاریخ پیدایش یک قوم در ایران می باشد .  در واکاوی این فرهنگ ها ی درون زا ،  مردمان و  اقوامی  اصیل و ایرانی وجود دارند که دارای تمدن سه هزار ساله می باشند و  در برجسته بودن فرهنگ ایران تاثیر ی شگرف داشته اند . آری کردها میراث دار فرهنگی درخشان و ریشه ای هستند که عموم پژوهشگران فرهنگی کشورمیتوانند با مطالعه ی  کتابهای حوزه تاریخ و فرهنگ کردستان ، به نقش برجسته این فرهنگ ویژه در پیدایش تمدن و تاریخ اصیل ایران پی ببرند . فرهنگ کردها با تاریخ درخشانی که در خود دارد سینه به سینه و نسل به نسل با وجودعواملی چون جنگ و  تغییر حکومت ها در ایران ، به آیندگان منتقل شده و هیچگاه خرده فرهنگ های بیرونی و غربی نتوانسته است موجودیت و حیات آنرا تهدید کند و علاوه بر تاثیر ناپذیری از هیچ قومی ،  توانسته است بر بسیاری از فرهنگ های دیگر اثر بگذارد؛ و این عامل مهم بیشترین نقش را در حفظ حریم خصوصی فرهنگ کردها داشته است؛ لذا تبلیغ و ترویج هر چه بیشتر این فرهنگ که خود سرمایه ای عظیم و ملی محسوب میشود و بخشی از ماندگاری تمدن ایران مرهون این فرهنگ اصیل است ( کردستان سرزمین فرهنگ و هنر است) وظیفه ای خطیر بر دوش عموم می باشد که موجبات حفظ وحدت و یکپارچگی فرهنگ کشور را برای همیشه به ارمغان خواهد آورد. 

 

مسیرهای شناخت فرهنگ کردها
 
شناخت دقیق هر قومی نیازمند تحقیق مدون و با برنامه می باشد تا به درون مایه ها و آرمانهای تاریخی ان فرهنگ دست یابیم و برای اینکه عموم جهانیان بتوانند فرهنگ و تمدنی را بهتر و  با شناخت عمیق، مطالعه کنند تامین زیر ساختهایی از طرف همان قوم بدیهی می باشد؛ فرهنگ کردها نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند تبلیغ و ترویج آگاهانه است به همین منظور به اهم مواردی که میتواند به شناخت دقیق و جامع تری  از این فرهنگ دست یابیم اشاره خواهد شد.
 
1-کتاب
 
یکی از مطمئن ترین منابع جهت بررسی روند پیدایش یک تاریخ و فرهنگ، بهره مندی از کتاب هایی است که در حوزه همان فرهنگ نوشته شده است با مطالعه ی کتابهای مربوط به حوزه پیدایش کردها ، میتوان نگاهی ژرف و  دانشگاهی به  تاریخ کردها و فرهنگ آنان داشت؛ در این مسیر کتابهایی ارزشمند وجود دارد که میتواند راهنمایی جامع، جهت شناخت دقیق این مقوله باشد.
 
2- بهره مندی از ظرفیت صدا و سیما
 
امروزه رسانه های دیداری و شنیداری در جهت آگاه سازی؛ با اطلاعاتی مستند، میتوانند نقشی مستقیم برای پی بردن به بسیاری از مجهولات به مخاطب القا کنند . از این منظر رسانه ملی و محلی منبع بسیار مهمی برای گرد آوری اطلاعات تاریخی و فرهنگی کردها می باشد و با تحلیل برنامه های فرهنگی منجمله زبان کردی ، موسیقی و  ....که از سیما پخش میشود ؛ پاسخ بسیاری از  سوالات داده میشود . هر چند در حال حاضر در این زمینه در سیمای محلی ، برنامه هایی مناسب وجود دارد ولی فرهنگ و تمدنی چند هزار ساله که در طول تاریخ همپای فرهنگ ایران بوده است نیازمند کار و تبلیغ بیشتر و جامع تر است.
 
3-نشریات و روزنامه ها
 
هر چند در عصر حاضر شبکه های اجتماعی گوی سبقت را از سایر رسانه ها ربوده اند؛ اما هنوز در میان بسیاری از مخاطبین روزنامه ها جایگاه ویژه خود را دارند و  افراد زیادی از طریق خواندن روزنامه به اطلاعات خود فزونی می بخشند به همین منوال  با بهره گیری از ظرفیت روزنامه های ملی و محلی میتوان به تبلیغ و ترویج فرهنگ کردها پرداخته شود و عمده سوالات مخاطبان در این زمینه، پاسخ داده شود.
 
4- رسانه های اجتماعی 
 
امروزه با توجه به حکمرانی مطلق شبکه های اجتماعی و بهره مندی عام و خاص از این نوع رسانه ها ،  لزوم تبلیغ و ترویج فرهنگ کردها در این گونه پیام رسان ها، کاری مثبت و پسندیده می باشد و میتواند در جهت آگاهی بخشی و آشنایی بهتر و بیشتر همگان  با فرهنگ کردها مهم و ارزشی تلقی شود.
 
5- جشنواره های ملی و فراملی 
 
هنرمندان عرصه های هنری، به عنوان فرهیختگان ، برگزیدگان و نمایندگان فرهنگ کردها ، میتوانند در جشنواره های ملی و  بین المللی در جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ کردها هر آنچه در توان دارند در جهت آگاهی بخشیدن به همگان انجام دهند تا فرهنگ کردها جغرافیای جهانی را درنوردد و همانگونه که دف نوازی و موسیقی و  رقص کردی ( هه لپرکی ) در نزد جهانیان سرامد و قابل تحسین است؛فرهنگ و هنر کردها، برای جهانیان فصل الخطاب هنرها  لقب گیرد.
 
کلام اخر
 
آنانکه دل به دریای هنر دارند و هنر را میشناسند، میدانند فرهنگ و هنر کردستان میراث دار تمدنی ریشه ای و تاریخ
 
انتهای پیام/a.p

دوشنبه 7 اسفند 1396 | 10:09

کد خبر : 28951

منتشر کننده : a.p

حسینی از سنندج پاسخ دوشنبه 7 اسفند 1396 | 14:39

1
0

درود برقلم پرتوان این پژوهشگر فرهنگی بسیار پرمغز و گیرا بود ممنون

محمدی از مریوان پاسخ دوشنبه 7 اسفند 1396 | 16:40

1
0

دغدغه نویسنده محترم جناب آقایی به حفظ و تبلیغ فرهنگ اصیل کردی و لزوم شناساندن آن به همگان و اینکه کردها مردمانی بافرهنگ اصیل هستند قابل ستایش است دستشان درد نکند من هم این یادداشت را می پسندم

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید