کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پیامدهای احتمالی  دامنگیر اقتصاد، در روزهای ابری کشور

اقتصاد، تحریم ها، نتیجه اغتشاشات، افزایش قیمت دلار، قیمت سکه، بازار داخلی کشور

در ماه های اخیر به دنبال اعتراض های موجه مردم به مشکلات اقتصادی، عده ای فرصت طلب تحت حمایت سازمان های جاسوسی غرب با هدف متشنج کردن اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور دست به اقداماتی همچون تخریب اموال عمومی زده و فضای کشور را همانند فتنه سال 88 که در آن براساس آمارهای بالغ بر 324 هزار میلیارد تومان بر اقتصاد کشور ضربه وارد شد، ملتهب کردند. 

به گزارش کُردتودی، به همین دلیل به نظر می رسد اغتشاشات اخیر بار دیگر می تواند پیامدهای منفی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، که در ذیل به برخی از آنها اشاره می گردد:


بسترسازی تحریم های جدید؛ با توجه به زمان و عمق اغتشاشات فعلی، آمریکا در کوتاه مدت می تواند از دو محل به ایران فشار وارد کند، اجرایی ساختن کاتسا و عدم تمدید تعلیق تحریم ها ذیل برجام؛ البته در صورت بلند مدت بودن اغتشاشات، تحریم های دیگری نیز می تواند برای ایران در نظر گرفته شود.


افزایش بی ثباتی و دور ساختن سرمایه گذاران خارجی از ایران، یکی از شرایط لازم به منظور حضور سرمایه گذار خارجی در کشور ثبات سیاسی و اقتصادی در کشور مبدا است.


اگر به هر دلیلی به این ثبات خدشه ای وارد شود، باعث خروج منابع مالی از کشور و دلسرد شدن کارآفرینان داخلی و سرمایه گذاران خارجی می گردد.

 


رکورد بخش های تولیدی و کاهش فروش نفت، یکی دیگر از مواردی که باید از فتنه 88 درس گرفت، کاهش فروش نفت به عنوان اصلی ترین منبع درآمد کشور است.


این مسئله سبب می شود درآمد دولت کاهش یافته و به تبع آن میزان تخصیص منابع مالی به اقتصاد کاهش یابد و به مرور زمان بررکود فعلی کشور بیافزاید. این مسئله بیکاری را تشدید کرده و بر آسیب های اجتماعی حاصل از آن هم می افزاید.


نوسانات بازار ارز و سکه؛ یکی از اثرات کوتاه مدت اغتشاشات براقتصاد ایجاد التهاب در بازار سکه و ارز است که سبب می شود ارز و سکه روند صعودی را دنبال کنند و به تبع آن کالاهای وارداتی نیز با افزایش قیمت روبه رو شده و نهایتا تورم افزایش می یابد.

 


اغتشاشات اخیر بورس را 2700 واحد سقوط داده، سکه را تا نزدیک یک میلیون و 500 هزار تومان بالا برد، طلا را گران کرد و دلار را به پنج هزار تومان یعنی گران ترین قیمت تاریخ رساند آیا دغدغه آشوبگران معیشت و اقتصاد است؟ و آیا ادامه اعتراضات به نفع اقتصاد کشور است؟


آسیب های که فتنه و اغتشاشات بر اقتصاد کشور وارد می کنند به مراتب مخرب تر از جنگ هستند و فضای کسب و کار را تخریب می کنند و در نهایت بیکاری را افزایش می دهند.


همچنین گردشگری ما که در حال حاضر مهمترین پان مثبت ما نسبت به دیگر کشورها است، در صورت وجود اغتشاش به صورت چشمگیر افت خواهد داشت.


در نتیجه تمام این موارد تحریم های گسترده به نام مطالبه اقتصادی بیشتر می شود و به اقتصاد لطمه وارد می کند، که اینها اثرات کوتاه مدت این موضوع است و اثرات بلند مدت به مراتب بیشتری مخرب است و ضربه بیشتری به اقتصاد کشور وارد می کند!


پس بنابراین کمی تعلل سازنده است، چرا که لازم است بنگریم با این کار توپ را به کدام سمت شوت می کنیم و بازی را به نفع چه کسی دنبال می گیریم!؟!؟ 

 

انتهای پیام/

یکشنبه 6 اسفند 1396 | 12:42

کد خبر : 28948

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید