کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

موج بیکاری ها از کجا آب می خورد!/ مدیران چند شغله معضل بزرگ اقتصاد کشور

بیکاری، چند شغلی، سیل عظیم بیکاری جوانان

امروز در کنار رکود، تورم و هزار و یک مشکل اقتصادی که دامن گیر کشور شده است، آن چه بیش از موارد فوق الذکر افکار عمومی را رنج می دهد گسترش فساد و تبعیض در جامعه است.

به گزارش کُردتودی، در همین راستا سوالی این روزها ذهن پرسشگر شهروندان را بدجور مشغول کرده است. در حالی که بسیاری از جوانان با معضل بیکاری رو به رو هستند، چرا برخی باید چند سمت داشته باشد؟

 

همین چندی پیش بود که سایت فرارو گزارشی در این خصوص منتشر کرد. انتصاب های چند باره در کنار ایرادی که به تکرر مسئولیت به یک فرد خاص وارد است، معایب دیگری هم دارد.

 

عمده این مناصب با تخصص و جایگاه افراد همخوانی ندارد و یکی از عمده دلایل سو مدیریت ها در کشور همین موضوع است. در گزارش فوق الذکر صراحتا ذکر شده بود که دو بزرگوار روی هم رفته بیشتر از 50 سمت دارند و این تنها مصادیقی از موضوع چند شغله ها هست و می شود طوماری از مدیران کثیر المسئولیت را در این لیست جای داد که در این بحران بیکاری نسل جدید و تحصیلکرده جای تاسف دارد. 


تاکید بر مادام العمری مسئولیت برخی باعث شده است که مصداقا در مورد فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی شاهد هیچ گونه پویایی لازم نباشیم. با این شرایط باید تکثر مسئولیت ها را در قالب رانت سیاسی بررسی کنیم و گاهی نیز باید مناصب فامیلی را در این خصوص دخیل بدانیم. 


البته این موضوع مهم صرفا محدود به پایتخت و مسئولیت های عالی کشوری نمی شود و به صورت اپیدمی در شهرستان ها هم بازار دارد و از قضا بازارش هم پر رونق است. برای نمونه همین چند روز پیش شاهد اعطای مسئولیت ورزشی به یک پزشک در تبریز بودیم. مجموعه سازمان ورزش شهرداری تبریز را قرار است از این به بعد یک پزشک اداره کند و احتمالا ایرادی هم ندارد! این انتصاب هر چند واکنش چندانی در بین رسانه ای استان نداشت، اما لزوم پرداختن به آن در چارچوب وظایف مطبوعاتی لازم می نماید. 


یکی از ایرادات اساسی که به مجموعه شوراها در هر دوره وارد است، انتصابات فامیلی است! برخی از اعضای محترم از دوره های گذشته سعی داشته اند که هیچ پستی را از دست ندهند و از اداره تیم ورزشی و حضور در نظام پزشکی گرفته تا مطب و شورای شهر و قس علی هذا! 


گاهی استنباط چنین است که برخی شورای شهر را به عنوان فرصتی جهت رسیدن به برخی منافع قلمداد می کنند و از چند صباح مسئولیت نمایندگی شورا برای رسیدن به اهداف خود بهره می جویند و در این میان پرداختن به مشکلات کلان شهری چون تبریز در اولویت های کاری این دوستان جایی ندارد. 


این انتخاب از جهاتی دارای اشکال است، اولا پست اعطایی با تخصص مسئولیت پذیرنده همخوانی ندارد و ثانیا بیم انتصاب فامیلی در آن وجود دارد. 


در شرایطی که جوانان بسیار مستعدی در این شهر وجود دارند که علی رغم تخصص های لازم از کم اهمیت ترین شغل ها هم محرومند، سپردن مسئولیت های متعدد به یک شخص نهایت بی‌انصافی در حقوق دیگران است. از طرفی سوال اساسی‌تر آن است که یک شخص چگونه می تواند همه این مسئولیت‌ها را یک‌جا به نحو احسن انجام دهد؟!

 

بهتر است برای تغییر نگرش مدیران ملی و استانی فکری عاجل اندیشیده شود، در این صورت با سیل عظیمی از بیکاران تحصیل‌کرده مواجه نخواهیم بود و بخشی از مشکلات مربوط به این حوزه با سیاست هر انسان یک شغل برطرف خواهد شد.

 

صد بار گفته‌ام در موضوعی که به ما ارتباط ندارد دخالت نکن، حتما این بزرگواران مزیت‌هایی دارند که بقیه از آن محرومند! تو که فامیلت نماینده نیست، برو پی کارت!


 مطلب را جمع کنم تا صدای مدیران درنیامده! آقا جان مبارک است! عرض تبریک و شادباش!

 

یادداشت: وحید خدادادی

 

انتهای پیام/

شنبه 5 اسفند 1396 | 09:03

کد خبر : 28925

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید