کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گردشگری کردستان (1)

کُردها اصیل‌ترین قوم ایرانی/ زندگی قوم «کاردو» 2 هزار سال قبل از میلاد

راهنمای گردشگری کردستان، اصیل ترین قوم ایرانی، لباس کردی، تاریخ کردها، قوم ماد، کاسی‌ها و لولوبی‌ها،کاردوخ، کاردیخ

در کتیبه های سومری 2000 سال قبل از میلاد از کشوری به نام «کاردا» نام برده شده است. به گفته گزنفون مورخ یونانی، این اقوام همان قومی بودند که راه را بر شاه آشور که در جنگ با قبایل گورتی بود، بستند و لشگرکشی او را به سمت دریای مدیترانه متوقف ساختند، گزنفون این قوم را کاردو می‌نامد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، کردستان قلمرو جغرافیایی بسیار گسترده‌ای شامل مناطق کردنشین ایران، ترکیه، عراق سوریه، ارمنستان و آذربایجان است که در گذشته همه این مناطق جزو ایران بودند و اکنون استان کردستان بخش کوچکی از این محدوده جغرافیایی است.

 

آثار باستانی و محوطه های تاریخی متععد و پراکنده‌ای از دوران قبل از تاریخ تا دوران اسلامی در استان وجود دارد که همگی آنها مؤید تاریخ باسابق استان کردستان هستند به ویژه اینکه پایه‌گذار اولین حکومت قدرتمند و اصیل ایرانی مادها نیاکان کردهای امروزی بودند.

 

 

*تاریخ باستان

 

کردها از تبار ایرانی و بخش اصلی بازماندگان قوم ایرانی ماد هستند. مادهای ایرانی پس از ورود به زاگرس اقوام بومی آنجا یعنی کاسی‌ها و لولوبی‌ها در لرستان دیگر اقوام آسیایی را در خود حل کرد و زبان ایرانی خود را در منطقه رواج کامل داد.

 

در کتیبه های سومری 2000 سال قبل از میلاد از کشوری به نام «کاردا» نام برده شده است. به گفته گزنفون مورخ یونانی، این اقوام همان قومی بودند که راه را بر شاه آشور که در جنگ با قبایل گورتی بود، بستند و لشگرکشی او را به سمت دریای مدیترانه متوقف ساختند، گزنفون (xenphon) این قوم را کاردو می‌نامد. بنابر نوشته های تاریخ نویسان و جغرافی‌دانان غرب، از قبیل بالاهوری، طبری و ابن اثیر قبایلی که بعداً به نام کرد شناخته شدند بیشتر نواحی شرقی رود بوتان و سواحل شمالی دجله تا نواحی جزیره (جزیره ابن عمر) را متصرف شدند.

 

 

* کردها پیش از اسلام

 

تیودور نولدکه (1897 noldke) آورده است که طوایف کردی که در نواحی مرکزی و جنوب ایران وجود داشتند در خلال دوره شاهنشاهی ساسانی به علت فتوحات ایران و حرکت جعیت به طرف شمال غربی مهاجرت کرده و در سرزمین کردو (kurdu) ساکن شده و با کردهای آنجا مخلوط شده‌اند و نام آنها را قبول کرده‌اند. این مردم که قبلاً به نام مرتی‌ها شناخته می‌شدند در جنگ‌های مداوم ساسانیان و اشکانیان (پارت‌ها) و همچنین رومی‌های بیزانسی شرکت داشته اند و در بسیاری از نردها با ارتش ایران همراهی می‌کردند. بر حسب سرزمین و لهجه‌های محلی کردهای قدیمی نام‌های کاردوخ (kardukh)  و کاردیخ (kardikh) که سکنه و بومیان ان بوده‌اند بر این مردم اطلاق شده است.

 

 

ادامه دارد...

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 3 اسفند 1396 | 11:31

کد خبر : 28920

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید