کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی سنندج مطرح شد؛

برخی مدیران چوبی در دست دارند و با آن بر سر تولیدکنندگان می‌زنند!/ نظارت‌های سخت‌گیرانه در کردستان مانع انجام کار تولید است/ استاندار به مدیرانش تذکر دهد که برای تولیدکنندگان دردسر ایجاد نکنند

واحدهای تولیدی استان کردستان، تولیدکنندگان کردستانف کارخانه های کردستان، اخبار اقتصادی کردستان، شرکت پاک آرا سنندج، واحد تولیدی، اخبار کردستان، مشکلات سرمایه گذاران، سود بانکی، تسهیلات بانکی، نحوه گرفتن وام، وام کم بهره

چهاردهمین نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی سنندج شامگاه شنبه در سالن جلسات اتاق سنندج با حضور اعضای این کمیسیون برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، خسرو شجاعی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق سنندج در این نشست، عنوان کرد: همه می‌دانیم که تولید و اشتغال رکن اساسی اقتصاد یک کشور است و اگر تولید نباشد هیچ چیز سرجای خود نخواهد بود؛ وی افزود: تولید، یک کشور را از وابستگی نجات می‌دهد و کسان دیگر را به صاحبان تولید وابسته می‌کند و استقلال، رفاه و شرایط خوب اجتماعی خصوصاً برای جوانان به وجود می‌آورد.

 

شجاعی با بیان اینکه اگر اشتغال نباشد مشکلات اقتصادی و اجتماعی و عدم اعتماد در جامعه به وجود می‌آید، ادامه داد: کردستان با توجه به شرایطی که دارد نسبت به دیگر استان‌های کشور از این لحاظ وضعیت نامناسبی دارد.

 

 رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق سنندج با اشاره به مسائل و مشکلات سرمایه‌گذاری در استان کردستان، اظهار داشت: فقر فرهنگ سرمایه‌گذاری (ارزش سرمایه گذاری خوب برای آحاد جامعه مطرح نشده است) - عدم ارتباط با کارآفرینان یعنی اینکه جامعه کارآفرینان را جدا از خود می‌داند و فکر می‌کنند کارآفرین اگر چند بنگاه اقتصادی ایجاد کند به جامعه ظلم کرده و طوری به او نگاه می‌کنند که انگار در مقابل جامعه  قرار گرفته و این مسئله حتی در بین ادارات و سازمان‌ها هم وجود دارد - عدم  حمایت از سرمایه گذار – نبود زیرساخت‌ها و نامناسب بودن منابع مالی مورد نیاز بخش سرمایه‌گذاری و عدم همکاری نهادها و ارگان‌های دولتی با سرمایه گذار از جمله معضلات پیش‌روی سرمایه‌گذاری در کردستان است.

 

وی با اشاره به وضعیت نامناسب تولید در کردستان، اظهار داشت: کارخانه‌های بسیاری در سطح استان یا در حال توقف هستند یا با ظرفیت بسیار پایین فعالیت می‌کنند.

 

شجاعی تصریح کرد: مراکز تصمیم‌گیری برای جذب سرمایه‌گذار در استان کردستان بسیار زیاد است و برای یک کار سرمایه گذاری هر چند کوچک باید چندین اداره تصمیم گیری کنند و همواره نیز با هم اختلاف نظر دارند و به نتیجه نمی‌رسند.

 

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق سنندج گفت: سود تسهیلات بانکی در کردستان متناقض با اصل تولید، رقابت و کیفی‌سازی است؛ سودهای بالای بانکی موجب ضرر و زیان به واحدهای تولیدی شده و شهرک‌های صنعتی به تعداد کافی در کردستان وجود ندارد.

 

وی با اشاره به دیگر مشکلات حوزه تولید در کردستان، ادامه داد: تعداد صنایع مادر در استان کردستان به اندازه‌ای نیست که برای آن صنایع پایین دستی تعریف شود؛ مسائل مدیریتی واحدها(عدم آشنایی مدیران با مسائل روز) باعث رکود برخی واحدهای تولیدی شده است؛ وجود دیدگاه‌های امنیتی در کردستان موجب عدم  سرمایه‌گذاری در این استان شده به طوری که عده ای، سرمایه‌گذارها را می‌ترسانند؛ واحدهای تولیدی در استان کردستان از تکنولوژی روز برخوردار نیست.

 

شجاعی با اشاره به پتانسیل های استان کردستان در حوزه تولید، عنوان کرد: هم مرزبودن با کشور عراق، وجود سردخانه ها، سیلوها و شرکت های حمل و نقل کافی در استان و ... از پتانسیل‌های این استان محسوب می‌شود که باید این ظرفیت‌ها شناسایی شوند.

 

منصور خاکسار فعال اقتصادی و تولیدکننده استان کردستان

 

منصور خاکسار از فعالان اقتصادی و دارنده واحد تولیدی در استان کردستان، ابراز داشت: 35 سال است که در این استان کار اقتصادی می کنم و صدها بار نظرات و پیشنهادات خود برای حل موانع تولید در استان را مطرح کرده‌ایم اما تاکنون این نظرات رنگ تحقق به خود نگرفته است؛ دیگر همه می‌دانند که مشکل تولید در کردستان، اداری و بانکی بوده و باید یک بار برای همیشه این مشکلات حل شود.

 

وی با بیان اینکه از این جلسات نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود، گفت: در حوزه صنعت کردستان پراکنده کاری انجام می‌شود و با هربار تغییر مسؤولان استان کردستان رویکردهای یکدیگر را باطل می‌کنند و دوباره داستان از اول آغاز می‌شود.

 

این فعال اقتصادی با تأکید بر اینکه مشکلات صنعت‌گران کردستان اغلب مسائل بانکی است، خاطرنشان کرد: به من بارها در استان های همجوار پیشنهاد شده که در ازای احداث یک واحد تولیدی در آن استان هر اندازه که تسهیلات بخواهم در اختیارم قرار خواهند داد؛ متأسفانه رویکرد بانک‌های کردستان با دیگر استان‌ها متفاوت است.

 

خاکسار با بیان اینکه نظارت‌ها برای انجام یک کار تولیدی در کردستان سخت و پیچیده است، ادامه داد: چرا باید بحث نظارت در کردستان با استانی مانند اصفهان متفاوت باشد.

 

محمد محمدی تولید کننده و فعال اقتصادی کردستان

 

محمد محمدی از دیگر فعالان اقتصادی کردستان در سخنانی کوتاه با انتقاد از رویکرد مدیران استان در برخورد با کار تولید، گفت: مدیران استان کردستان در برخورد با موضوع سرمایه‌گذاری دچار فقر فرهنگی هستند.

 

حسام خدایی تولید کننده کردستان

 

حسام خدایی فعال اقتصادی استان کردستان با بیان اینکه برخی برای ممانعت از فعالیت واحدهای تولیدی در کردستان تولیدکننده را ترور شخصیتی می کنند و با این برخوردها چه انتظاری دارند که یک سرمایه‌گذار در کردستان کار سرمایه‌گذاری انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه از اول سال 96 تاکنون 40 نفر را استخدام کرده‌ام، گفت: به اندازه‌ای از سوی واحدهای نظارتی زیر فشار هستم که از بحث توسعه واحد تولیدی خود منصرف شده‌ام.

 

فعال اقتصادی استان کردستان خاطرنشان کرد: برخی از مدیران استان چوبی به دست گرفته‌اند و هر تولیدکننده‌ای خلاف میل آنها عمل کند با آن چوب بر سر او می‌زنند.

 

وی ادامه داد: یک سری ارگان‌های دولتی در برخورد با واحدهای تولیدی صرفاً جنبه نظارتی سختگیرانه را دنبال می‌کنند و جنبه حمایت از تولید کننده را به کلی فراموش کرده‌اند و لازم است که یک ناظر بالادستی مانند استاندار این موضوع را تذکر دهد که چرا باید یک مدیر دولتی یک واحد تولیدی را به دردسر بیندازد!

 

این فعال اقتصادی با اشاره به تفاوت وافر نگاه به کار تولید در کردستان با دیگر استان‌ها، عنوان کرد: به یکی از استان‌ها برای انجام یک کار تولیدی مراجعه کردم مجموعه مدیران آن استان با آغوش باز و در نهایت حمایت از من استقبال کردند؛ وقتی جذابیت برای سرمایه گذاری وجود داشته باشد هر سرمایه‌گذاری به کردستان وارد خواهد شد و متأسفانه این جذابیت در کردستان وجود ندارد.

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 29 بهمن 1396 | 11:01

کد خبر : 28863

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید