کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کارگران فصلی چگونه به استقبال عید می روند؟/روایتی از کارگرانی که عیدی نمی گیرند

کارگران،عیدی کارگران،کارگران فصلی،عید نوروز،استقبال عید،میادین شهر،اشتغال

با آغاز سال جدید هستند عده ای که نه تنها دارای حقوق ثابتی نیستند بلکه سخنی از عیدی گرفتن انها نیز به میان نمی آید.

به گزارش کُردتودی، این روزها که همه در تب و تاب عید نوروز هستند ، در محافل مختلف از کم بودن میزان عیدی کارمندان و یا کارگران می شنویم اما به راستی آن دسته از کارگرانی که اصلا عیدی نمی گیرند چه وضعیتی خواهند داشت؟

 

هم اکنون قشر عظیمی در جامعه حضور دارند که بدون حقوق ثابت و به عنوان کارگر فصلی روزگار خود را با حضور در میادین مخصوص کارگران در هر شهر می گذرانند و چشم انتظار صاحب کاری هستند که برای یک روز آنها را صاحب شغل نماید و در فصل زمستان با توجه به سردی هوا کمتر از هر زمان دیگری فرصت اشتغال یک روزه خواهند داشت.

 

حال باید گفت به راستی این افراد که نه دارای عیدی هستند و نه از حقوق ثابت برخوردارند و در بهترین حالت ممکن در فصل زمستان یک ماه مفید کار کرده اند (که ان هم با وجود شرایط نامساعد آب و هوا بعید به نظر می رسد) چگونه می خواهند در شب عید خرید سال نو داشته باشند و لباس تازه ای بر تن فرزندان خود نمایند؟

 

متاسفانه در شهرستان قروه نیز کم نیستند افرادی که در شب آغاز سال نو از چنین رنجی برخوردارند و شاید می توان گفت تنها قشری از جامعه هستند که چندان میانه خوبی با سال نو و آغاز آن نخواهند داشت

 

غم انگیز تر آن است که با روی کار آمدن دولت ها وعده هایی در خصوص ساماندهی این دست از افراد جامعه شنیده می شود اما حرکت خاصی از سوی هیچ دولتی در این راستا دیده نشده است و تنها همه شعار ها همان گونه شعار مابانه باقی مانده اند.

 

کارگران فصلی که در کنار خیابان ها هر روز منتظر هستند تا بتوانند با جیب پر شب به خانه بازگردند هم اکنون بیش از 3 ماه است که از وضعیت مطلوب شغلی برخوردار نیستند و کمترین ها نیز برای انان مهیا نمی باشد، و در واقع در چنین شرایطی باید به استقبال عید نوروز بروند.

 

امید است تا در اندک زمان باقی مانده به سال جدید فکری به حال این قشر از جامعه شود و شرایطی مهیا شود تا در شب آغاز سال جدید این دسته از خانواده ها نیز بدون دغدغه خرید لباس سال نو و یا تهیه مایحتاج ایام نوروز بر سر سفره سال تحویل بنشینند و در کنار یکدیگر شاهد نشستن لبخند بر لبان فرزندانشان باشیم، در این میان نقش دولت و دستگاه های خدمات رسان همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) نباید فراموش شود که می توان با شناسایی اندک خانواده های نیازمندی که عضو هیچ مجموعه ای نیستند قدمی در راه کمک به آغاز سال جدید انان برداشت.

 

انتهای پیام/

شنبه 28 بهمن 1396 | 08:42

کد خبر : 28849

منتشر کننده : م ح/sab

باتصویر 10 هزار تومانی خون دل می کنید ما را پاسخ شنبه 28 بهمن 1396 | 13:22

0
0

در جیبم 2 ریال نیست تصویر اسکناس حامان را خراب می کند لطفا بجای اسکناس تصویر سکه 2 ریالی بگذارید واقعیت را عرض می کنم

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید