کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

توطئه چینی عوامل پهلوی علیه شاطر محمد

شهید محمد رحمانپور، شاطر محمد، نانوایی سنگکی، اغتشاشات کردستان، ساواک و شهربانی پهلوی،

ساواک و عوامل پهلوی برای متفرق کردن جوانان و مردم سنندج از اطراف شاطر محمد شروع به توطئه چینی و اختلاف افکنی در میان هواداران شاطر محمد می کنند؛ شاطر محمد اصالتاً کرمانشاهی بود و شیعه مذهب. همین عوامل می توانست دست مایه عوامل پهلوی قرار گیرد تا به هر نحو ممکن جوانان را از اطراف شاطر محمد پراکنده سازند.

به گزارش کُردتودی، حضور پررنگ شاطر محمد(شهید محمد رحمانپور) در میان نیروهای انقلابی و تظاهرات کننده گان سنندجی باعث می شود، عوامل شهربانی به این مهره انقلابی و شاخص شهر سنندج مشکوک شده و رفت و آمد افراد مختلف به منزل شاطر محمد را زیر نظر بگیرند.

 

در این میان برادر همسر شاطر محمد که از قضا از نیروهای شهربانی سنندج بوده، بارها مورد توبیخ کتبی قرار می گیرد که چرا در مواقعی شاطر محمد مشغول خرابکاری( چاپ و تکثیر تصاویر، اعلامیه و نوار کاست سخنرانی های امام خمینی(ره) ) است، گزارش فوری این خرابکارهای به دفتر شهربانی ارسال نمی شود؟ تا شاطر محمد در لحظه ارتکاب جرم(چاپ و تکثیر تصاویر، اعلامیه و نوار کاست سخنرانی امام خمینی(ره)) دستگیر و روانه زندان شود.

 

برادر همسر شاطر محمد بارها مورد تنبیه و سرزنش رییس پلیس شهر سنندج قرار می گیرد، اما هیچ گاه حاضر به همکاری با مافوق خود نمی شود.

 

در روزهای نزدیک به پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت شاطر محمد و فرزندش حشمت الله باعث می شود عوامل ساواک و شهربانی با جدیت تمام این پدر و پسر را زیر نظر گرفته و مراقب حرکات آن ها باشند. حشمت الله در یکی از خیابان های سنندج توسط عوامل ساواک دستگیر و روانه شکنجه گاه ساواک می شود. اما مردم شهر سنندج در مسجد جامع شهر تحصن می کنند و بعد از اینکه خبر تحصن مردم سنندج به گوش ساواک می رسد، مجبور می شوند حشمت الله را از بند آزاد کنند.

 

شهید محمد رحمانپور(شاطر محمد) و فرزندش شهید حشمت الله رحمانپور

 

عوامل پهلوی که از دست اقدامات انقلابی شاطر به ستوه آمده بودند، در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب نانوا خانه سنگکی شاطر محمد را در خیابان شهدای به آتش می کشند. عوامل شهربانی با کمک تعدادی شرور چماق به دست که اجیر شده عوامل پهلوی بودند درب و شیشه نانوایی را می شکنند و نوانوایی را با آتش می کشند و بعد هم روی دیوار سوخته نوایی می نویسند «این است عدل پهلوی».

 

عوامل پهلوی برای تخریب وجهه مردمی و اجتماعی شاطر محمد به تعدادی از مغازه هایی که در همسایگی شاطر محمد بوده اند، حمله ور می شوند و شیشه و درب مغازه را با چوب و چماق خرد می کنند تا مغازه داران و کاسبان خیابان شهدا از حضور شاطر محمد در این خیابان به ستوه آمده و ایشان را منزوی و مجبور به ترک شهر سنندج کنند.

 

این توطئه عوامل پهلوی به شکست منجر می شود و کسبه خیابان شهدا نه تنها نسبت به ظلمی که از طرف عوامل پهلوی به آن ها شده، شاطر محمد را سرزنش نمی کنند، بلکه با همکاری هم نانوایی سنگکی شاطر محمد را خیلی زود سر و سامان می دهند و نانوایی سنگکی دوباره شروع به فعالیت می کند.

 

ساواک و عوامل پهلوی برای متفرق کردن جوانان و مردم سنندج از اطراف شاطر محمد و متوقف کردن اقدامات انقلابی ایشان شروع به توطئه چینی و اختلاف افکنی در میان هواداران شاطر محمد می کنند؛ شاطر محمد اصالتاً کرمانشاهی بود و شیعه مذهب. همین عوامل می توانست دست مایه عوامل پهلوی قرار گیرد تا به هر نحو ممکن جوانان را از اطراف شاطر محمد پراکنده سازند.

 

این توطئه نیز با شکست روبه رو می شود؛ مردم سنندج که از دیرباز شاطر محمد را می شناختند با ارادتی بیش از پیش ایشان را مورد تفقد قرار می دهند. شاطر محمد کُرد زبان بود و اخلاق اسلامی و انسانی اش باعث شده بود مردم سنندج ایشان را با آغوش باز پذیرا باشند. شاطر محمد با لباس محلی کُردی در کنار مردم حاضر می شد و با زبان کردی با مردم صحبت می کرد و در مراسمات دینی و مذهبی مردم سنندج شرکت می کرد.

 

عوامل پهلوی علی رغم تمام توطئه چینی ها موفق نمی شوند بین شاطر محمد و جوانانی که گرد ایشان حلقه زده اند فاصله بیاندازند.

 

شاطر محمد با نیروهای انقلابی در سایر شهرها و استان ها ارتباط خوب و مناسبی داشت و در مدت زمان فعالیت انقلابی خود توانسته بود اعتماد نیروهای انقلابی را به خوبی جلب نماید. در بسیاری موارد افرادی غریبه به خانه شاطر محمد می آمدند و چند روزی میهمان ایشان بودند، این افراد غریبه همان نیروهای انقلابی سایر شهرها بودند که تحت تعقیب ساواک و شهربانی قرار داشتند. به همین خاطر به سنندج می آمدند و میهمان خانه شاطر محمد می شدند. در طرف مقابل در بسیاری موارد نیز جوانان سنندجی که تحت تعقیب ساواک قرار می گرفتند با مراجعه به شاطر محمد به شهرهای هم جوار و به منزل نیروهای انقلابی و مورد اعتماد شاطر محمد می رفتند و بعد از آرام شدن اوضاع دوباره به سنندج باز می گشتند.

 

شاطر محمد که نقش برجسته ای در راه اندازی تظاهرات و راهپیمایی مردم سنندج علیه حکومت پهلوی داشت، در اولین روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت کمیته شماره 1 سنندج را عهده دار می شود و در کنار حجت الاسلام صفدری (از روحانیون تبعیدی) تعدادی از جوانان مؤمن و متعهد شهرستان سنندج را در کمیته شماره 1 گرد خود جمع می کند و مسئولیت برقراری امنیت و آرامش در سطح شهر و راه ها و جاده های مواصلاتی شهر سنندج را عهده دار می شود.

 

 

شهید محمد رحمانپور با پوشش محلی (کُردی) در حال باز و بسته کردن اسلحه

 

منبع: پیشمرگ روح الله

 

انتهای پیام/h.e

 
 

شنبه 21 بهمن 1396 | 13:19

کد خبر : 28791

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید