کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شبی که گروهک های سیاسی می خواستند حمام خون در سنندج راه بیاندازند

حمام خون در کردستان، خیابان فردوسی سنندج، میدان آزادی سنندج، گروهکهای ضد انقلاب، مسجد جامع شهر سنندج

نزدیک میدان آزادی بودیم که تعدادی از جوانان انقلابی با چهره ای مضطرب به طرف انبوه جمعیت آمدند و ما را از سنگربندی نیروهای ضدانقلاب در آن سوی میدان آزادی مطلع کردند.

به گزارش کُردتودی، یکی از بازماندگان سازمان پیشمرگان مسلمان کرد گفت: چند روزی از پیروزی انقلاب سپری می شد و مسجد جامع شهر مأمن و پناهگاه مردم مسلمان سنندج بود. گروهک های کومونیستی در تمام شهر مغازه ای برای خودشان اجاره کرده بودند و مشغول فعالیت سیاسی بودند.

 

گروهک های سیاسی در تمام نقاط شهر دفتری برای خود ایجاد کرده بودند و مشغول فعالیت بودند. البته جمع آوری سلاح و مهمات از مهم ترین فعالیت گروهک های سیاسی محسوب می شد. به طوریکه گروهک های سیاسی که در ظاهر فقط فعالیت سایسی داشتند، از نیروهای کمیته انقلاب مقدار بیشتری سلاح و مهمات در اختیار داشتند.

 

گروهک های سیاسی حتی مساجد سطح شهر را نیز در اختیار خود گرفته بودند و تنها مسجدی که از شر نیروهای ضد انقلاب در امان بود، مسجد جامع بود؛ آن هم به دلیل نزدیکی ساختمان کمیته شماره 2 با مسجد جامع بود، در واقع مسجد جامع درست رو به روی ساختمان کمیته قرار داشت.

 

علی رغم فعالیت کمیته انقلاب شهر سنندج و گشت شبانه و روزانه کارکنان کمیته در سطح شهر و جاده های بین شهری، اما عوامل ضدانقلاب به شدت علیه انقلاب نوپای ایران اسلامی تبلیغ می کردند و قصد داشتند که از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرند.

 

گروهک های ضد انقلاب حدس می زدند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش نظم خود را از دست داده است و با توجه به آغاز اغتشاشات در سراسر ایران، شاید بتوانند به قول خودشان از آب گل آلود ماهی بگیرند و به افکار تجزیه طلبانه خود در کردستان جامه عمل بپوشانند.

 

حضور مردم مسلمان کردستان در مساجد و جمع شدن گرد شمع روحانیون و ماموستایان می توانست این توطئه گروهک های ضدانقلاب را خنثی کند. روحانیون قبل از پیروزی انقلاب با عقاید و افکار امام خمینی(ره) آشنایی داشتند و به همین خاطر شعارها و تبلیغات گروهک های ضد انقلاب را دسیسه ای علیه انقلاب نوپای اسلامی می دانستند.

 

گروهک های ضد انقلاب سعی داشتند با عناوینی هم چون انقلاب آخوندی(شیعه)، بین برادران اهل تسنن و اهل تشیع اختلاف بیاندازند و خود در گوشه ای بنشینند و از این آبی که گل آلود کرده اند ماهی خود را دشت کنند. اما حضور روحانیون و ماموستایان انقلابی و مجاهد می توانست این توطئه ضدانقلاب در کردستان را خنثی کند.

 

حدود بیست روزی از پیروزی انقلاب سپری می شد که ملا محمد ربیعی بعد از اقامه نماز مغرب در مسجد جامع شهر سنندج  از گروهک های ضدانقلاب اعلام برائت و جدایی کرد. مردم مسلمان سنندج بعد از اقامه نماز مقابل مسجد جامع تجمع کردند، تعدادی از جوانان دف زن در ابتدای صف اعتراض مردم ایستادند و همه مردم دست در دست هم به طرف مرکز شهر به راه افتادند.

 

مردم شعارهای اسلامی و قرآنی سر می دادند؛ تمام انگیزه و هدف مردم مسلمان سنندج تجدید بیعت دوباره با آرمان های انقلاب نوپای اسلامی و شهدای جان برکفی بود که برای به ثمر نشستن این انقلاب جان فشانی کرده بودند.

 

هر لحظه که به طرف میدان انقلاب نزدیک تر می شدیم، جمعیت زیادی به ما ملحق می شد. مردم از کوچه پس کوچه های سطح شهر خودشان را به تجمع کننده گان می رسانند و با سر دادن شعارهای انقلابی، هدف خود را مشخص می کردند.

 

مابین میدان انقلاب و آزادی بودیم و خیابان فردوسی از انبوه جمعیت موج می زد. مردمی که با در دست داشتن عکس امام خمینی (ره) و پلاکاردهایی که روی آن ها شعارهای انقلابی نوشته شده بود، آمده بودند تا ارادت خود را به انقلاب اسلامی و انزجار خود را از گروهک های ضدانقلاب اعلام کنند.

 

در طرف دیگر گروهک های سیاسی که انتظار چنین حرکتی را از مردم مسلمان سنندج داشتند، از قبل در میدان آزادی سنگر گرفته و منتظر مردم مسلمان سنندج بودند که با رسیدن آن ها به میدان آزادی حمام خون راه بیاندازند. مخصوصاً چریک های فدایی خلق که از مدت ها قبل مقداری زیادی اسلحه و مهمات انبار کرده بودند. گروهک های ضدانقلاب با تیربار و کالیبر 50 پشت سنگرهایشان منتظر مردم بودند.

 

نزدیک میدان آزادی بودیم که تعدادی از جوانان انقلابی با چهره ای مضطرب به طرف انبوه جمعیت آمدند و ما را از سنگربندی نیروهای ضدانقلاب در آن سوی میدان آزادی مطلع کردند. تعدادی از جوانان تصمیم خود را گرفته بودند که این بار باید در برابر نیروهای ضدانقلاب بایستند، اما در نهایت و با مشورت بزرگانی که در میان تظاهرات کننده گان حضور داشتند تصمیم بر این شد که خیل جمعیت به طرف مسجد جامع برگردد.

 

انبوه جمعیت به طرف مسجد بازگشت و یکی از روحانیون مبارز کردستان شروع به سخنرانی کرد و درباره وضعیت انقلاب اسلامی، کردستان و حضور گروهک های ضدانقلاب در منطقه مقداری صحبت کرد و از مردم خواست که به خاطر انقلاب و امام خمینی(ره) از انجام حرکت هایی که نشان دهنده دو دستگی مردم کردستان باشد جلوگیری کنند.

 

بعد از اقامه نماز عشاء مردم مسلمان سنندج که تا حدودی آرام شده بودند به خانه هایشان برگشتد. آن شب سنندج می توانست آبستن حوادث خطرناکی باشد. گروهک های ضد انقلاب قصد داشتند با کشتن مردم مسلمان سنندج نام خود را به عنوان یک گروه خطرناک اعلام کنند. اما این آرزو را به گور بردند.

 

منبع: پیشمرگ روح الله

 

انتهای پیام/sh.s

 

 
 

پنجشنبه 19 بهمن 1396 | 11:09

کد خبر : 28768

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید