کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حشمت پرنده/

شهادت ورزشکار سنندجی به دست عوامل ضدانقلاب

شهید حشمت الله رحمانپور، حشمت پرنده، شهید محمد رحمانپور، شاطر محمد، مسابقه موتورسواری، پیست موتورسواری سنندج، پرش از روی ماشین، رکورد دار جهان

شهید حشمت الله رحمانپور در روز بیست هشتم اسفندماه سال 1357 درحالیکه مردم ایران خودشان را برای اولین عید نوروز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آماده می کردند، در مقابل ساختمان کمیته انقلاب شماره 1 شهر سنندج به طرز فجیعی به شهادت رسید.

به گزارش کُردتودی، شهید حشمت الله رحمانپور فرزند ارشد شهید محمد رحمانپور(شاطر محمد) در سال 1334 در شهر سنندج دیده به جهان گشود. حشمت الله دوران کودکی را در شهر سنندج و در کنار اقوام مادری اش پشت سر نهاد و به سرعت رشد کرد و بزرگ شد.

 

حشمت الله جوانی 17 ساله بود که به ورزش موتورسواری روی آورد و با خرید یک دستگاه موتور سیکلت تمرینات خود را در شهر سنندج آغاز کرد. حشمت الله با توجه به استعداد فوق العاده ای که داشت توانست ظرف مدت کوتاهی به سرعت در رشته ورزشی موتور سواری رشد کند و یکی از ورزشکاران مشهور استان کردستان و حتی ایران شود.

 

سال 1355 خبری تحت عنوان «جوان 21 ساله سنندجی قهرمان موتورسواری شد» تیتر اول روزنامه های ورزشی کشور شد. این جوان سنندجی همان حشمت الله رحمانپور بود که توانست با موتور سیکلت از روی 13 پیکان رکورد ایران را بشکند.

 

رکورد پرش با موتور سیکلت در ایران 9 ماشین پیکان بود که حشمت الله در مسابقات موتورسواری شهر سنندج توانست با ارتقاء این رکورد به 13 ماشین پیکان به مقام قهرمانی برسد. حشمت الله بعد از ثبت رکورد خود در مسابقات موتورسواری در گفت و گو با خبرنگاران گفت: اگر پیست مناسبی در روز مسابقه در اختیار من باشد، می توانم رکورد پرش با موتور را به 15 ماشین پیکان هم برسانم.

 

شهید حشمت الله رحمانپور هنگام مسابقه پرش با موتور سیکلت

 

حشمت الله از آن روز به حشمت پرنده مشهور می شود و این مسابقه آغازی است برای شهرت و محبوبیت این جوان خوش اخلاق سنندجی.

 

حشمت الله در مغازه نانوایی پدرش (شاطر محمد) مشغول کار بود و بعد از تعطیلی نانوایی در تمریناتش حاضر می شد. مهارت و سرعت حشمت الله در موتور سواری می توانست نیروهای انقلابی شهر سنندج را در توزیع اعلامیه ها، نوارهای کاست و تصاویر امام خمینی(ره) کمک کند.

 

حشمت الله در کنار پدرش اقدامات و کارهای انقلابی را پیگیری می کرد. خیلی وقت ها که نیروهای ساواک و شهربانی می خواستند حشمت الله را به دام بیاندازند، سوار موتورش می شد و از میان مأموران با مهارت خاصی عبور می کرد و دست مزدوران پهلوی به ایشان نمی رسید.

 

روز 12 بهمن ماه سال 1357 خبر بازگشت حضرت امام خمینی(ره) در سراسر ایران می پیچد. شهید حشمت الله رحمانپور نیز سوار موتور سیکلتش می شود و برای حضور در جمع موتورسوارانی که برای استقبال از حضرت امام (ره) در فرودگاه مهرآباد مستقر شده بودند، خودش را به تهران رساند. علی رغم سردی و برودت هوای سرد زمستان سال 1357 حشمت الله با موتور سیکلتش به تهران می رود و در مراسم استقبال حاضر می شود.

 

شهید حشمت الله رحمانپور در روز بیست هشتم اسفندماه سال 1357 درحالیکه مردم ایران خودشان را برای اولین عید نوروز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آماده می کردند، در مقابل ساختمان کمیته انقلاب شماره 1 شهر سنندج به طرز فجیعی به شهادت رسید. گروهک های سیاسی که مخالف برقراری امنیت و آرامش و ایجاد پیشرفت و آبادانی در کردستان بودند، از همان روز پیروزی انقلابی تخم تفرقه و دو دستگی را در کردستان کاشتند تا بتوانند در قبل آن به مطامع خود دست یابند.

 

حشمت الله رحمانپور جوان ورزشکار سنندجی که قصد داشت رکورد های جهانی را در رشته ورزشی پرش با موتور سیکلت جابجا کند، یک ماه بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به دست عوامل ضد انقلاب به شهادت رسید و پیکر پاک و مطهرش در قبرستان عمومی تایله سنندج در کنار مزار پدر شهیدش دفن شد.

 

شهید حشمت الله رحمانپور

 

منبع: پیشمرگ روح الله

 

انتهای پیام/h.e

 
 

دوشنبه 16 بهمن 1396 | 12:09

کد خبر : 28715

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید