کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حضور چند ماهه شاطر محمد در کنار چریک های لبنانی

شهید محمد رحمانپور، شاطر محمد، جنگ چریکی، حضور در لبنن، نانوایی سنگکی، اغتشاشات کردستان

اوایل دهه 50 شاطر محمد به یک باره ناپدید می شود. بعد از چند ماه شاطر محمد به خانه بر می گردد و اطرافیانش متوجه می شوند که ایشان در طول این مدت مشغول سپری کردن دوره جنگ چریکی در لبنان و فلسطین بوده است.

به گزارش کُردتودی، شهید محمد رحمانپور معروف به شاطر محمد در سال 1308 در یک خانواده تقریباً پر جمعیت در استان کرمانشاه در خانواده مذهبی و مقید به اصول اسلامی دیده به جهان گشود.

 

شهید محمد رحمانپور در سال 1330 در حالی که جوانی 22 ساله بود برای کار به شهر سنندج می آید و در نانوایی سنگکی مشغول به کار می شود. شهید رحمانپور سه سال بعد با خانم حمیده سنگاب از اهالی سنندج ازدواج می کند.

 

شاطر محمد زندگی ساده و بی آلایشش را در کنار همسرش آغاز می کند و یک سال بعد صاحب فرزندی می شود و نام حشمت الله را برایش انتخاب می کند. شاطر محمد در کنار مردم میهمان نواز سنندج به زندگی اش ادامه می دهد و بعد از مدتی از محبوبیت خاصی در میان اهالی شهر برخوردار می شود.

 

شهید محمد رحمانپور

 

روی گشاده، دست خیر، اخلاق و منش پهلوانی از شاطر محمد انسانی می سازد که نه تنها اهل محل بلکه تمام شهر سنندج به وجود ایشان و حضورش در شهر سنندج افتخار می کنند.

 

راه اندازی دستجات سینه زنی و پهن کردن سفره نذری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و به دوش گرفتن بیرق عزای آن حضرت(ع) در ایام محرم توسط شاطر محمد، هیچ گاه از ذهن و خاطر مردم شهر بیرون نمی رود. ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) در دست سینه زنی شاطر محمد حاضر می شدند و در سطح شهر به عزاداری می پرداختند.

 

شاطر محمد که مسئولیت حسینیه شهر سنندج را عهده دار بود، به شخصه مسئولیت پشتیبانی و راه اندازی دستجات سینه زنی را عهده دار می شود و با هزینه شخصی خود سفره نذری سرور و سالار شهیدان را پهن می کند و جوانان مؤمن سنندجی را گرد خود جمع می کند.

 

اوایل دهه 50 شاطر محمد به مدت چند ماه به یک باره ناپدید می شود، به طوریکه اقوام و آشنایان نزدیکش نیز اظهار بی اطلاعی می کنند. بعد از چند ماه شاطر محمد به خانه بر می گردد و اطرافیان شاطر محمد متوجه می شوند که ایشان در طول این مدت در لبنان و فلسطین دوره سخت آموزش جنگ چریکی را طی می کرده است. شاطر محمد برای اینکه کسی متوجه حضور ایشان در میان رزمندگان حزب الله نشود، بدون اطلاع خانواده به لبنان می رود و چند ماهی در آنجا دوره سخت و فشرده جنگ چریکی را پشت سر می گذارد.

 

حضور شاطر محمد در کشور لبنان و فلسطین، آغاز حرکت انقلابی این مجاهد با اخلاص کردستانی است. شاطر محمد بعد از ارتباط با نیروهای انقلابی در سراسر کشور به صورت مخفیانه نوار کاست، اعلامیه و تصاویر امام خمینی(ره) را به سنندج منتقل می کند و در منزل شخصی اش به چاپ، تکثیر و توزیع اعلامیه ها و نوار کاست ها مشغول می شود.

 

شاطر محمد که در طول حضورش در شهر سنندج در منزل پدر همسرش که خانه بسیار بزرگی بود، ارتباط خوب و مناسبی با جوانان و مردم شهر سنندج برقرار می کند و این ارتباط خوب زمینه ای می شود برای آغاز حرکت های انقلابی مردم سنندج.

 

روز بیستم دیماه سال 1357 تعدادی از مردم انقلابی شهرستان سنندج برای شرکت در مراسم شهادت دو تن از انقلابیون شهرستان بانه که به دست عوامل ساواک به شهادت رسیده بودند، به طرف بانه حرکت می کنند. مهاجرین سنندجی در میانه راه به دلیل بارش سنگین برف در گردنه خان چند شبانه روز بدون آب و غذا گرفتار می شوند. خبر گرفتاری مسافرین سنندجی در گردنه خان بانه به شاطر محمد می رسد. شاطر محمد شبانه مشغول پخت نان می شود و مقدار زیادی نان سنگک آماده می کند و صبح زود نان های تهیه شده را در ماشین کرایه ای قرار می دهد و با خرید مقداری خرما به طرف گردنه خان به راه می افتد و مسافرین در راه مانده را نجات می دهد.

 

حرکت های انقلابی شاطر محمد به صورت زیر زمینی و نا محسوس انجام می شد و ایشان نه تنها نانوایی سنگکی، بلکه خانه و اهل وعیال خود را نیز وارد این کارزار کرده بود تا با تمام وجود در برابر ظلم و ستم پهلوی بایستد.

 

سر و سامان دادن به نحوه اعتراضات و برپایی راهپیمایی ها و اعتراضات و سر دادن شعارهای انقلابی از جمله کارهایی بود که شاطر محمد با جوانان انقلابی که گرد خود جمع کرده بود می توانست انجام دهد. این اقدامات شاطر محمد در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، نام شاطر محمد را بیش از پیش بر سر زبان ها می انداخت.

 

حضور موجه و با وقار شاطر محمد در میان تظاهرات کننده گان و ممانعت ایشان از سر دادن شعارهای حزبی و سر دادن شعارهای وحدت بخش عاملی بود تا انسان های سودجود از همان روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، کینه این جوان انقلابی شهر سنندج را به دل بگیرند و در روزهای شلوغی کردستان، انتقام خود را از این نیروی انقلابی کردستان بگیرند.

 

شهید محمد رحمانپور در حال کار با اسلحه

 

 
 
انتهای پیام/sh.s

 

شنبه 14 بهمن 1396 | 11:08

کد خبر : 28672

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید