کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مناره های طلایی که کردستان را درخشان کردند/کردستان، قطب مناره و گلدسته ایران

مساجد، مساجد استان کردستان، مساجد قدیمی کردستان، مساجد تاریخی و ارزشمند

مسجد، نماد استوار از تمدن اسلامی در طول تاریخ است که با گذشت 14 قرن از عمر آن اعتبار و ارزش والای میان مسلمانان به عنوان خانه خدا و قبله دلها دارد.

به گزارش کُردتودی، مساجد از با ارزش ترین میراث های ماندگاریست که به عنوان مکتب قرآنی جایگاه والای در کشورهای اسلامی و بین مردم دارد.

 

وجود مساجد زياد در استان كردستان نه تنها نشان دهنده علاقه مردم اين خطه به علوم دینی است، بلکه ظرفیتی عظیم در صنعت گردشگری، حوزه فرهنگی و ترویج مسائل اجتماعی است.

 

مساجد به عنوان مکان آرامش بخش و القاء دهنده بعد معنوی به انسان هستند که در میان جوامع اسلامی جایگاه سیاسی و اجتماعی آنها بالاتر است، و نیز در استان کردستان که به عنوان قطب معنوی کشور و به نام دیار مساجد شهرت دارد، این جایگاه بالاتر و ارزشمندتر است.

 

گفتنی است؛ قدیمی ترین مسجد در شهر سنندج، مسجد دارالاحسان با قدمت 175 سال و بعد از آن مسجد والی با قدمت 170 سال است.

 

مساجد کردستان، کردتودی

 

مسجد دارالاحسان جامع که در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) و در مرکز شهر سنندج قرار دارد، توسط والی کردستان ساخته شد، بنایی شامل دو ایوان شرقی و جنوبی، گل دسته های در بالای ایون شرقی، صحن مركزی، 12 حجره در اطراف، شبستان ستون دار با 24 ستون سنگی مارپیچ است.

 

مسجد دارالاحسان، یكی از ارزشمندترین مساجد استان كردستان از نظر معماری و تزیینات خاص معماری است.

 

مسجد و قرآن نـِگـِل هم در روستایی با همین اسم در بخش کلاترزان شهر سنندج واقع شده است و علاوه بر مسجد تاریخی روستا، قرآنی تاریخی به خط خلیفه سوم عثمان بن عفان (رض) و به خط کوفی در آن موجود است.

 

مساجد کردستان، کردتودی

 

مسجد آویهنگ هم در مركز روستای " آویهنگ" در دهستان " ژاوه رود" غربی از بخش " كلاترزان" شهرستان سنندج واقع شده است.

 

مسجد آویهنگ شبستانی است كه در دو طبقه شكل گرفته و تنها از نظر تعداد ستون های چوبی با مسجد رشید قلعه بیگی و میرزا فرج الله به دلیل تفاوت در قرار گرفتن جایگاه شبستان تفاوت دارد.

 

از ویژگی های بارز مسجد، تزیینات بنا، استفاده از قوس های نیم دایره متداول عصر قاجاریه، سر ستون های چوبی با آیات قرآنی، تاریخ ساخت و نام خلفای مذهب اهل تسنن زینت یافته است.

 

مسجد جامع تورجان هم در یکی از روستاهای شهرستان سقز و مركز دهستان تورجان واقع شده، مسجدی قدیمی در داخل روستای تورجان که از لحاظ معماری در زمره مساجد سبك بومی منطقه كردستان است.

 

معماری این مسجد و سابقه تاریخی و فرهنگی روستای تورجان از اهمیت خاصی برخوردار است و سالانه مقصد گردشگران زیادی قرار می گیرد.

 

مسجد خسرو آباد گروس هم در 45 كیلومتری شرق بیجار واقع شده و بنای مسجد به دوران قاجار تعلق دارد و با توجه به نام مسجد، احتمال دارد توسط "خسروخان اردلان" ساخته شده باشد.

 

مساجد کردستان، کردتودی

 

این مسجد به سبك مساجد خاص كردستان ساخته شده و ویژگی آن یك ایوان جنوبی، شبستان ستون دار در پشت آن و یك حیاط ، مقابل آن است و متأثر از معماری مسجد جامع سنندج است، که بر همین اصل از بناهای ارزشمند استان به شمارمی رود.

 

مسجد وزیر دیگر مسجد شهر سنندج هم که در خیابان شهدا در ضلع غربی پارك شهدا قرار دارد، از جمله بناهای زیبای شهر محسوب می شود.

 

مسجد وكیل هم یكی از مساجد قدیمی شهر سنندج واقع در محله قطارچیان و مجاور عمارت وكیل الملك، قراردارد و توسط خانواده " وكیل" ساخته شده است.

 

مسجد خورشید لقا خانم در مجاورت عمارت "مشیر دیوان" سنندج قرار دارد، به سبك مسجدهای شبستانی منطقه كردستان با یك حیاط و آب نما در ضلع جنوبی است كه ایوان ستون دار و شبستانی با چهار ستون چوبی در ضلع شمالی آن قرار دارد.

 

لازم به ذکر است، این مسجد به نام بانی آن یعنی" خورشید لقا خانم" باز می گردد، كه دستور ساخت آن را داد، چرا که در گذشته خانم ها كمتر امكان مشرف شدن به مكه معظمه را داشتند، هزینه سفر خانه خدا را صرف ساختن مساجد می كردند.

 

مسجد دارالامان یا مسجد والی که دومین مسجد با قدمت بالای شهر سنندج است، در خیابان فردوسی شهر سنندج قرار دارد.

 

مساجد کردستان، کردتودی

 

مسجد دو مناره سقز هم واقع در بافت قدیمی شهر سقز دارای شبستانی با چهار ستون قطور چوبی به نشانه چهار خلیفه اهل سنت است.


مساجد کردستان همگی دارای بافت و اصالت خاصی هستند که زیبایی منحصر به فردی را دارا می باشند، و گردشگران زیادی هم سالانه برای دیدن از این مکان ها به استان کردستان می آیند.

 

انتهای پیام/

شنبه 14 بهمن 1396 | 10:42

کد خبر : 28671

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید