کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دست‌آفریده‌های هنری نیازمند دست‌نوازی/ ایجاد کارگاه های تولیدی کوچک راه حل بیکاری بیجار

صنایع دستی ، راه اندازی کارگاه کوچک، فرش بافی، توجه مسئولان، بیجار بام ایران

صنایع دستی یکی از محورهای توسعه شهرستان بیجار است که از طریق راه اندازی کارگاه های کوچک می توان از مهاجرت جلوگیری کرد.

به گزارش کُردتودی، شهرستان بیجار یکی از شهرهای قدیمی در استان کردستان است که در جهان به نام فرش پولادین آن شناخته شده است.
 

فرش بافی یکی از هنرهای خاص این شهرستان است که توجه اساسی آن در این برهه از زمان که نبود شغل و بیکاری دردآورترین معضل آن است می تواند مرهمی بر زخمان مردم رنجدیده آن باشد.

 


 

هنوز زمان زیاد از آن دورانی که در بیجار گروس از درون هر خانه ای زمزمه های حزن انگیز مادران و دختران قالی باف همراه با دف های کوبیده شده بر رج ها بلند می شد، نگذشته است.

 


 

در آن دوران برای بسیاری از مردم ˈزندگیˈ در سرزمین بام ایران  زودتر از آفتاب طلوع می کرد ، در آن زمان قالی ها زودتر از هرکس سلام دختران دم بخت را می شنیدند.
 

قالی بافی در بیجاری پیشینه ای دراز دارد و متعلق به هزاره های قبل از میلاد است و با طرح های «ماهی درهم،سمن بر، مستوفی، شاه عباسی، دار گل، شکارگاه، گل فرنگ و خاتم شیرازی با رنگهای سیر و زنده تولید شده است که برخی از این آثار به جای مانده هنوز هم زیبایی خاصی دارند.
 

اما در حال حاضر با توجه به بالا بودن هزینه های فرش بافی و ورود تابلو فرش های کامپیوتری که حاصل رنج چشمان و دستان بانوان هنرمند بیجاری است که مزدش ب جیب دلالان می رود ، با رکود خاصی مواجه شده است.

 


 

استاندار کردستان در تاریخ 27 اسفند در سفر به شهرستان بیجار و در جلسه شورای ادرای بیان داشت: مشکلات شهرستان بیجار در چهار محور زیر ساخت ها، کشاورزی، آب ، معدن و گردشگری و صنایع دستی طبقه بندی می شود.
 

وی گفت: حوزه گردشگری و صنایع دستی یکی از پارامترهای مهم پیشرفت در این شهرستان است که ایجاد کارگاه های زودبازده اقتصادی در بخش صنایع دستی موجب ایجاد اشتغال در این شهرستان می شود.
 

فرماندار بیجار هم در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری که با حضور مدیر کل تعاون و رفاه اجتماعی استان در تاریخ 5 بهمن ماه در محل سالن شهدای گمنام فرمانداری برگزار شد : اظهار داشت: جوانان ما نباید کار کردن و اشتغال را تنها در پشت میزهای ادراه ببینند و دست و روی دست بگذارند.
 

وی گفت: ایجاد کارگاه های زود بازده و کوچک در شهرک صنعتی مهمترین راه حل اقتصادی مبارزه با بیکاری در شهرستان بیجار است.
زندیه تصریح کرد: درست است بانک ها مانعی بزرگ در راه دادن تسهیلات به کار آفرینان هستند ، اما این وضع دیگر قابل قبول نیست و باید بانک ها برای رفع بیکاری در شهرستان بیجار وارد کار شوند.

 

شیرین رضایی یکی از بانوان هنرمند بیجاری که کم خرج خانواده خود است در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: چند سالی است که در منزل خودم اقدام گونی بافی میکنم و با شرکت در نمایشگاه ها آنها را به فروش می رسانم.

 


 

وی بیان داشت: هر کدام از همشهریان خودمان اگر این کارهای دستی را در شهرهای اصفهان،کاشان،همدان و تبریز مشاهده نمایند با دو برابر قیمت خریداری می نمایند و متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مردم استقبال خوبی برای خرید این صنایع دستی در شهرستان وجود ندارد.
 

فرش بافی و صنایع دستی یکی از پتانسیل های مهم شهرستان بیجار است که توجه به آنها و ایجاد کارگاه های کوچک موجب اشتغالزایی برای افراد جویای کار به ویژه بانوان می شود.

 

 

 

منبع: بیجار بام ایران

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 9 بهمن 1396 | 10:07

کد خبر : 28595

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید