کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

سه چهارم یارانه ها کجا می رود؟! 

یارانه، سه چهارم یارانه نقدی، محل تامین یارانه، حذف یارانه، یارانه نقدی

حدودا هفت سال قبل بود که قانون هدفمندی یارانه ها در کشور به مرحله اجرا درآمد و هر ماه مردم که غالبا تعداد بالای 70 میلیون نفر بوده اند، یارانه نقدی دریافت می کنند.

به گزارش کُردتودی، مبلغ یارانه نقدی در ایران از همان ابتدا ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شد و با مرور زمان هم در نتیجه نوسانات اقتصاد و تورم 40 درصدی هم هیچ تغییری نکرد.

 

نسبت به این عدم تغییر یارانه نقدی و ثبات آن بارها و بارها انتقاداتی به دولت وارد شده است، ولی در هر صورت دولت هیچ گاه نسبت به این موضوع اقدام نکرده و حتی نسبت به افزایش آن هم جبهه گیری کردند.

 

در مقابل دولت در هر دوره ای که تحت فشار بوده است، بارها و بارها تعداد زیادی از یارانه بگیران را حذف کرده است و برای سال 97 هم در نظر دارد خیل عظیمی از یارانه بگیران را حذف همیشگی کرده و به جای آن یارانه نیازمندان واقعی را افزایش دهد.

 

البته باید در نظر داشت که با اجرای سهمیه‌بندی سوخت در ایران در دولت احمدی‌نژاد از تیر ماه ۱۳۸۶ هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با نرخ ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان عرضه شد.

 

مرحله بعدی افزایش قیمت بنزین در ۲۸ آذر ۱۳۸۹ با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران کلید خورد و هر لیتر بنزین سهمیه‌ای به ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

 

افزایش بعدی قیمت بنزین در سال ۱۳۹۳ در دولت تدبیر و امید با اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران هر لیتر بنزین سهمیه‌ای را به ۷۰۰ تومان و بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان رساند؛ که با تک نرخی شدن بنزین در سال ۱۳۹۴ به قیمت ۱۰۰۰ تومان پرونده بنزین سهمیه‌ای بسته شد.

 

در دولت روحانی در سال ۱۳۹۳، بنزین ۴۰۰ تومانی را به ۷۰۰ تومان افزایش یافت و در سال ۱۳۹۴ دوباره به ۱۰۰۰ تومان افزایش رسید، اما نه تنها یارانه ها افزایش نیافت، بلکه پول این افزایش قیمت همچنان در دستان وزارت نفت است ( که در بانکها سرمایه گذاری میکند و سودش را میگیرد ) و هرگز به خزانه واریز نشده است.


و این کار غیرقانونی از سال ۱۳۹۳ تا به امروز ادامه پیدا کرده است و امروز در مجلس تصویب شده است که بنزین با قیمت 1400 تومان و بیشتر  ارائه شود، در حالی که همچنان خبری از افزایش یارانه نیست.

 

و اینگونه است که هر روز تعدا فقرا در کشور بیشتر و تعداد اختلاس شوندگان و رشوه بگیران بیشتر می شود و به جای اینکه دولت خود را برای مانع تراشی و مبارزه با این اختلاس و رشوه ها کند، وقت گران بهایش را صرف چانه زنی روی حذف یارانه مردمی دردمند و کم توان می گذارد.

 

انتهای پیام/

دوشنبه 9 بهمن 1396 | 09:41

کد خبر : 28593

منتشر کننده : o.o

بنده خدا پاسخ دوشنبه 9 بهمن 1396 | 11:59

0
2

یک سخنی برایم اساسا و از زیر بنا قابل درک نیست و همه نیز همان شعار را می دهند . یک پولی مال 80 میلیون مردم است از 2 حال خارج نیست
1- یا یک حق است که به هرکسی که تابعیت ایران را دارد باید تعلق بگیرد
2- یا صدقه است که باید به مستحقان صدقه تعلق گیرد
اگر حق است دولت نمی تواند و نباید حقی را که به یک نفر میلیاردر هم تعلق می گیرد را قطع کند
2- اگر صدقه است صدقه گرفتن شرایطی دارد و به همه نمی رسد و باید در اختیار کمیته امداد قرار داده شود تا به نیازمندان مستحق صدقه داده شود
چطور دولت باید بتواند حق افرادی را قطع کرده و به نیازمندان بدهد؟ ایا من هیچکاره بلحاظ شرع می توانم از پول یک فرد دیگر که در اختیارم باشد به فقیر گرسنه ای یک ریال بدهم؟ یا باید از جیب خودم اگر داشته باشم بدهم؟ امیدوارم قانون و نگذارد حق کسی حذف شود مگر اینکه خودشان انصراف دهند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید