کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گوشه ای از دید زنانه با برگزاری نمایشگاه جمعی « سوچ »

گوشه ای از دید زنانه، برگزاری نمایشگاه جمعی ، تابلوهایی با موضوع سوچ ، گالری دیار سنندج

دختران هنرمند کردستانی مردم را به تماشای نمایشگاه سوچ(کنج) دعوت کردند تا از سوچ نگاه آنها سوچی از دغدغه های زنانه زنان را به تماشا بگذارند زنانی که به ماندن در سوچ پستوها زبان شکوه و شکایت گشوده اند و فریاد خود را در تابلوهای محصور بر بوم دیوار سوچ محبوس کرده اند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از آفتاب دل، گروه سوچ، بهار سال 1394 توسط جمعی از زنان هنرمند در سنندج تشکیل شد. این هنرمندان تلاش می کنند با برگزاری سالانەی نمایشگاه عکس و هنرهای چند رسانەای، به مضامین و موضوعات مختلفی در زمینەهای مربوط به مسائلِ زنان توجه و تاکید کنند و امکانِ تقویت و همگرایی هنرمندان زن را از این طریق فراهم کنند. اولین نمایشگاه این گروه در زمستان 1394 در سنندج برگزار شد.

 

واژەی «سوچ» در زبان کُردی واجد معناهای مختلف و چند وجهی است. سوچ، به معنای کُنج، زاویه و تاوان است، و از این روی می تواند بر وجوه مختلفی از وضعیت زنان، همچون قرارگیری در حاشیەی امور، گوشەگیری و عدم دست یابی به فرصت های برابر در جوامع مردسالار دلالت کند. در حالی‌که زنان سوژەی 85 درصد از آثار هنری جهان هستند، سهم زنان در میان تولیدات هنری بیش از 5 درصد نیست.

 

از این روی این گروه سعی دارد در کنار برگزاری های سالیانه خود که همواره با محوریتِ یک موضوع مشخص است، بر اهمیتِ کار جمعی و برگزاری دورەهای مطالعاتی و آموزشی تاکید کرده و شرایط حضور چند هنرمند زن دیگر را نیز به عنوان هنرمندان مهمان در نمایشگاەهای سالانه فراهم نماید.

 

هنرمندان اصلی این گروه شیلان برهانی،  ژینا مدرس گرجی، زهدیه حسامی و گلاله یونسی هستند. در این نمایشگاه «اتومبیل و زن» در مقام مضمونِ اصلی نمایشگاه فرصتی است تا نسبتِ زن و اتومبیل از زوایای مختلف فرهنگی و اجتماعی و هم در پیوند با تجربەهای زیستەی خود هنرمندان موضوعِ تجربەی هنری قرار گیرد.

 

در این میان مسئلەی جنگ نیز ازدید این نمایشگاه دور نماند و هانا نوری به عنوان هنرمند میهمان و با توجه به حضورش در صحنەهای جنگ به این موضوع پرداخته است.

 

گوهر دشتی و سودا دوغان نیز از دیگر مهمانان این نمایشگاه هستند. مجموعەی آثار گوهر دشتی در حاشیه این نمایشگاه در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت و سودا دوغان از کشور ترکیه نیز با یک فیلم کوتاه در مورد زنان راننده اتوبوس در شهر آدانا از دیگر مهمان این نمایشگاه خواهد بود.

 

سومین نمایشگاه سوچ، از چهارم تا دهم بهمن ماه امسال در شهر سنندج، گالری دیار برگزار می شود.


 

انتهای پیام/

دوشنبه 2 بهمن 1396 | 09:36

کد خبر : 28495

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید