کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدارس حاشیه نشین سنندج در گل و لای محرومیت / عمل‌گرایی مسئولین؛ شاید وقتی دیگر!

مدارس حاشیه نشین سنندج، در گل و لای محرومیت ، عمل‌گرایی مسئولین، شاید وقتی دیگر!

در گوشه ی این شهر بزرگ، مدارس که خانه ی دوم دانش آموزان هستند در گل و لای محرومیت و بی توجهی مسئولین جا خوش کرده است چرا که بارش برف زمستانی برای والدین، با گِل و لای و تا زانو رفتن در گِل همراه شده و رفت و آمد را برای دانش آموزان سخت و سخت تر کرده است.

به گزارش کُردتودی، به نقل از آفتاب دل، واژه حاشیه، مانعی است تا نگذارد حاشیه‌نشینان مانند سایر شهروندان از امکانات بدیهی برخوردار باشند و به دلیل حاشیه نشینی، شهروند درجه دوم محسوب شوند. همین واژه حاشیه در کنار سکونت‌گاهای غیررسمی و کوخ نشینی باعث شده که خدمات اجتماعی که از سوی نهادهای حاکمیتی به شهروندان ارایه می‌شود در این مناطق یا بهتر بگوییم محله‌های حاشیه شهر، نایاب باشند.

 


افرادی که به دلیل توانایی مالی کم تر قادر به حضور در شهرها نیستند به اطراف شهر رفته و در محله هایی نظیر فرجه، عباس آباد، نایسر و محله های همجوار مستقر شده با زندگی در شرایطی که مولفه های استاندارد زندگی را ندارد حاشیه نشینی را رقم زده اند.

 


برخی از محققان رشد معضلات و آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد، جرائم و بیماری ها در حاشیه نشینی را بیش از حد معمول می دانند و معتقدند این آسیب ها گاهی آن قدر زیاد است که خود شهرها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، در مقابل برخی دیگر اعتقادی به تعاریف سنتی حاشیه نشینی نداشته و معتقدند سکونتگاه های غیررسمی، در فقدان آموزش و فرهنگ سازی شکل گرفته و آسیب های اجتماعی را رقم می زند.

 

در گوشه ی این شهر بزرگ، مدارس که خانه ی دوم دانش آموزان هستند در گل و لای محرومیت و بی توجهی مسئولین جا خوش کرده است چرا که بارش برف زمستانی برای والدین،  با گِل و لای و تا زانو رفتن در گِل همراه شده و رفت و آمد را برای دانش آموزان سخت و سخت تر کرده است.

 

مدارس ابتدایی دخترانه ی سعدیه و مدارس ابتدایی پسرانه یادگار امام دو مدرسه ای هستند که به فاصله ی 100 متری از همدیگر قرار دارند و به دلیل خاکی بودن این مسیر متاسفانه دانش آموزان در هنگام بارس برف و باران در گل و لای محرومیت فرو می روند و این عمل گرایی مسئولین را نشان دهد و بگویند شاید وقتی دیگر !!!!!!

 


مسئولان قصد شنیدن صدای حاشیه نشینان را ندارند!


بارها به طرق مختلف پای درد دل های مردم حاشیه نشین شهر نشسته ایم و از درد ها و مشکلات آنان را جویا شده ایم و بارها به صورت های مختلف تصویری و مکتوب دردهای این مردم را به اشتراک گذاشته ایم اما غافل از تکان های مسئولان و انجام اموراتی لازم و کارساز در این زمینه!

 


یکی از شهروندان شهروند تاکید می‌کند: مسئولان باید به این خیابانها بیایند و شاهد خیابان‌خاکی و مملو از چاله باشند  چرا که فرزندان ما در گل و لای فرو رفته اند و بارها سبب شده که کودکانمان بجای بازی های کودکانه خودشان در بین گل لای . خاک ها و کثیفی ها روزسان را بگذرانند چه بسا که سلامت انان نیز به خطر می افتد.

 


وی می گوید: ماه ها پیش از انتخابات های متفاوت تمامی کاندیدا ها جهت حضور در این محل ها از یکی پس از دیگری حاضر می شدند و هر کدام با وعده ای از نوسازی و کمک رسانی در این محل به سخنرانی و وعد دهی می پرداختند اما مدت هاست دیگر از فردای انتخابات مسئولی را تا انتخابات دیگر در این محل ندیده ایم.

 


بیایید کمی بنشنید و با خود به روزهایی که در مساجد نیمه کاره همین محل ها خبر از اختصاص بودجه و کمک ها جهت شنیده شدن نجوای اذان می دادید باز گردید یا بهتر است این گونه بگویم بیاید به یاد روزهای که کفش هایتان را در لابلای گل و لای این کوچه ها خاکی وگلی می کردید و دم خاکی و مردمی بودن خود میزدید در این محل ها قدمی بردارید و چند ثانیه ای از مجلل گاه های خود کنار بیایید به راستی اینان همان مردم صادق هستند که به عهدشان وفا کردند حال به عهدتان وفا کنید.

 


انتهای پیام/

شنبه 30 دی 1396 | 11:31

کد خبر : 28469

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید