کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اعتبار تصفیه خانه روستای قروچای تخصیص یافته است/ عدم تهیه زمین عامل به عقب افتادن احداث تصفیه خانه قروچای است

تصفیه خانه قروچای,آب وفاضلاب روستایی دهگلان,فضلاب روستای قروچای, تخصیص اعتبار, عدم تملک زمین ,احداث تفصیه خانه

به دلیل اینکه فاضلاب حاوی میکروب‌ها و مواد بیماری‌زای فوق العاده است، دفع غیربهداشتی آن در محیط باعث تهدید بهداشت عمومی و به خطر افتادن سلامت مردم می‌شود.

به گزارش کُردتودی،مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی بوجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردند وزندگی اجتماعی را برگزیدند با پیدایش شهرها و گسترش شبکه های آبرسانی، انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری محیط زندگی خویش و بیرون راندن پسابهای بدست آمده را مفید ولازم دید لذا همزمان با پیشرفت تکنیکهای شبکه های دفع فاضلاب نیز مورد توجه قرار گرفت بطوریکه امروز موضوع جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب برای محیطی سالم در همه جوامع ضرورت پیدا کرده است.


فاضلاب خانگی حاوی آلاینده های زیاد بیماری زاد بوده که در صورت عدم مدیریت مناسب منجربه انتشار بیماریهای یرقان و  "وبا"  می شود لذا دفع صحیح و بهداشتی آن درمناطق روستایی تامین کننده سلامت اهالی خواهدبود.


مدیریت فاضلاب  شامل جمع آوری، تصفیه خانه، دفع و یا استفاده مجدد از پساب تولیدی آن است که عدم مدیریت مناسب فاضلاب تولیدی در هر اجتماع مشکلات زیادی به همراه دارد.


 
 مهمترین دلایل لزوم جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب حفظ بهداشت وسلامت عمومی، حفظ ظاهر محیط، جلوگیری از ایجاد بوی نا مطبوع، جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی و استفاده مجدد از پساب به عنوان یک منبع جایگزین آبهای متداول است.


توجه به امر بهداشت و سلامت جامعه و رعايت جنبه هاي پيشگيري قبل از درمان بدون توجه به سيستمهاي جمع آوري و دفع مواد زايد كه يكي از دلايل اصلي آلودگي در شهرها و روستاهاي كشور است.

 

خبرنگار ما  درحوزه مشکل فاضلاب روستای قروچای دهگلان گزارشی را  تهیه نموده است


 روستای قروچای دهگلان از توابع بخش مرکزی شهرستان دهگلان و سکونت 1200 خانوار با جمعیتی بالغ بر 5 هزار نفر در آن از مشکل فاضلاب و عدم احداث تصفیه خانه رنج می برند.

 

امین حسین پناهی رئیس شورای اسلامی قروچای در گفتتگو با خبرنگار ما با اشاره به موافقت آب و فاضلاب روستایی دهگلان جهت احداث تفیه خانه  در این روستا گفت: اعتبار برایاین پروژه در نظر گرفته شده و تنها مشکل ما عدم تهیه زمین است.


 وی در ادامه گفت: بنا به گفته رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی زمین مورد نظر تصفیه خانه باید توسط خود روستا تهیه شود و با توجه به اینکه ملبغ زمین مذکور 45 میلیون تومان می باشد تاکنون 20 میلیون تومان از طریق خودیاری روستا جمع آوری شده  است.


حسین پناهی در ادامه گفت: برای خرید زمین و دراختیار نهادن آب و فاضلاب روستایی جهت احداث این پروژه به مبلغ 25 میلون تومان نیاز داریم که جمع آوری آن ازعهده مردم روستا خارج است که نیازمند کمک و مساعدت مسئولین هستیم.


 فردین حسین پناهی عضو شورای اسلامی روستای قروچای گفت: این روستا با سکونت 1200خانوار و جمعیتی بالغ بر 5 هزار نفرکه مردم از بوی نا مطبوع فاضلاب در مرکز روستا به شدت رنج می برند و  خواستار حل این مشکل در قروچای هستیم .


 وی در ادامه با اشاره به مشکل مالی روستای برای خرید زمین مذکور گفت: مردم ساکن روستا  که مساعدت مالی داشتند توانستند این مبلغ را جمع آوری کنند و از استانداری، فرمانداری، بخشداری و آب وفاضلاب روستایی انتظار داریم که برای احداث این پروژه و تهیه زمین تصفیه خانه قروچای از نظر مالی ما را یاری  ومساعدت نمایند.

 

 هومن حسین پناهی عضو دیگر شورای اسلامی قروچای درادامه اظهار داشت: سیستم جمع آوری شبکه فاضلاب به صورت کلی صورت نگرفته و هر چند خانوار  در یک محله باهم  اقدارم به خروج فاضلاب به داخل روخانه نموده اند.


 
 وی افزود: در بعضی از محلات روستای فاضلاب جمع  و  دارای بوی نامطبوع است که در فصل گرم سال  می تواند باعث انتشار بعضی از بیمارهای شود.

 

خبرنگار ما برای روشن شدن این موضوع به سراغ مدیر شبکه آب و فاضلاب روستایی دهگلان رفت و اقدام به تهیه گزارشی نمود

 


میرزایی مدیر شبکه آب و فاضلاب روستای دهگلان: اعتبار احداث تصفیه خانه فاضلاب روستای قروچای  تخصیص یافته است
 

  فریدون میرزایی مدیر شکبه آب و فاضلاب روستایی دهگلان در گفتگو با خبر نگار ما، اظهار داشت: احداث این پروژه مهم در دست اقدام بوده و اعتبار آن نیز تخصیص یافته است.


 وی در ادامه گفت: زمین احداث این پروژه باید توسط مرم روستای قروچای تهیه شود و در صورت خرید و تملک زمین در اختیار آب فاضلاب برای احداث تصفیه خانه قرار گیرد  که به علت مشکل مالی مردم روستا، هنوز زمین مذکور تملک نشده است.

 

منبع: دهگلان شیدا

 

انتهای پیام/

شنبه 30 دی 1396 | 09:22

کد خبر : 28453

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید