کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان/

قابلیت و ظرفیت حوزه فرهنگی دهگلان باید شناسایی شوند/ نشریات استان با توجه به عدم منبع در آمد پایدار نیازمند یارانه است

کمبود فضای فرهنگی,هنرهای تجسمی,بیمه خبر نگاران,تشکیل انجمن دف نوازی کردستان, یارانه نشریات,گروهای هنری دهگلان

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان خواستار شناسایی ظرفیت و قابلیت حوزه های فرهنگی دهگلان برای آموزش و تقویت آن شد.

به گزارش کُردتودی،جلال قلعه شاخانی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان  در گفتگو با خبرنگار ما ضمن نگرانی از کمبود فضای فرهنگی در شهرستان دهگلان و تاکید برشناسایی قابلیت و ظرفیت شهرستان درحوزه هنری گفت: ما باید برای تقویت وآموزش حوزه های هنری راشناسایی کنیم و اگر به صورت پله ای شروع کنیم بعد از برگزاری چندین جشنواره در حوزه ها نه تنها پسرفت نخواهیم کرد بلکه شاهد پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهیم بود.

 

 وی با اشاره  به دغدغه هنرمندان دهگلانی در زمینه هنرهای تجسمی که سنوات گذشته شهرستان برگزار کننده دو جشنواره بوده و در حال حاضر فعالیت آن به صفر رسیده است گفت: عدم موفقیت هنرمندان در این حوزه نشان از عدم انسجام ساختار آن بوده است زیرا اولا باید انجمن شکل می گرفت و انجمن اعلام نیاز می کرد که ظرفیت و استعداد جشنواره را دارد و بعد جشنواره برگزار می شد که این عدم موفقیت نشان دهنده آن است که در واقع انجمنی شکل نگرفته است.

 

قلعه شاخانی در ادامه با بیان فعالیت انجمن ها اظهار داشت: نباید انجمن مکان آموزش باشد و کار آموزشی باید صرفا به آموزشگاهها سپرده شود و انجمن تنها پاتوقی برای همفکری و رایزنی هنرمندان باشد.

 

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان با اشاره به وجود گروه های مولودی خوانی و دف نوازی دهگلان گفت: گروه مولودی خوانی و دف نوازی در شهرستان سنندج  درخواست تشکیل انجمن به صورت استانی نموده اند و ما موافق  شکل گیری این انجمن هستیم که قطعا شعب شهرستانی آن هم پیش بینی شده است.

 


قلعه شاخانی ضمن تاکید به ضرورت حمایت‌های مالی از انجمن‌های نمایشی گفت: از این به بعد، از گروه‌های هنری دهگلان جهت اجرای برنامه در آمفی تئاتر اداره ارشاد این شهرستان، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

 


  از وزارت خانه به ما تفویض اختیار شده که بیمه هنرمندان دراستان انجام شود

 

 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به بیمه هنرمندان اظهار داشت: به غیر از دو حوزه  از وزارتخانه به ما تفویض اختیار شده که دراستان بیمه هنرمندان انجام شود  و در چند سال گذشته وقفه‌ای در بیمه کردن هنرمندان اتفاق افتاد که  این وقفه الان برطرف شده است.

 

وی افزود: بیمه خبرنگاران خارج از حوزه ماست و خبرنگاری که در پایگاه خبری و یا نشریه ای فعالیت می کند باید در آنجا بیمه شود که معاون مطبوعات سهم بیمه خود را طبق لیست خبرنگاران به پایگاه خبری یا نشریه پرداخت می کند.

 

فعالیتهای فرهنگی در استان از منابع اعتباری مختلف اعتبار حمایت می شوند

 

قلعه شاخانی با تاکید بر حمایت و اجرای فعالتهای فرهنگی دراستان گفت: حوزه های فرهنگی استان از منابع  مختلف اعتبار تملک دارائیها و اعتبار هزینه ای استان حمایت می شوند و با تمام معاونتهای تخصصی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی  تفاهم منعقد می شود که برای سال 96  برابر این تفاهم نامه ها فعالیتهای فرهنگی اجرا می شوند .


 وی در ادامه گفت: با توجه به شاخص موجود سهمی از این اعتبارات برای اجرای  رنامه های جشن موسیقی لیلاخ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شده که هر ساله برگزار می شود.

 

نشریات استان با توجه عدم منابع درآمدی پایدار نیارمند یارانه است


 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ضمن تاکید بر نیازمندی یارانه نشریاتی استان گفت: با توجه به عدم در آمد پایدار نیازمند یارانه نشریات هستیم.


قلعه شاخانی درادامه گفت: خارج از بحث یارانه وحمایت دولتی باید پیگیری کنیم که نشریات منابع در آمدی پایدار داشته باشند که کمتر نیازمند حمایت دولت در این زمینه باشیم.


 وی با اشاره به سر و سامان دادن  نشریات استانی گفت: معاون مطبوعاتی سامانه ای  برای آن تعریف نموده که از طریق این سامانه به ساماندهی کمک می شود.


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان ضمن تشکر از مدیر کل ثبت و اسناد و دادگستری استان گفت: با همفکری همدیگر آگهی ها ساماندهی شده و منصفانه تر بین نشریات توزیع خواهد شد.


قلعه شاخانی خطاب به اصحاب رسانه شهرستان بر ضرورت معرفی فرهنگ‌ها در جامعه تاکید کرد.

 

انتهای پیام/

شنبه 30 دی 1396 | 07:36

کد خبر : 28446

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید