کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اختصاصی کردتودی/

مثنوی غم انگیز جوانان تحصیل کرده‎ای که بساطشان دستفروشی کنار خیابان و مزدشان اعتراض ماموران سد معبر است

پویا محمودی، نخبه سنندجی، دست فروش تحصیل کرده، مامورین سد معبر

حکایت بی پایان بیکاری جوانان امروزی و مدرک های که لب کوزه آبش را می خورند! قصه تکراری مثنوی غم انگیز کلید نچرخیده تدبیر است.

به گزارش کُردتودی، دستفروشی در کنار خیابان بلاشک یکی از معضلات و مشکلات لاینحل مبلمان شهری است که باید در نهایت با تدبیر حل شود، اما تنها راه حل این معضل رفع مشکل بیکاری جوانان و جایگزین کردن کار مناسب برای دستفروشان است.

 

بیکاری یکی از دغدغه های اصلی مردم این شهر کمتر توسعه یافته است، شهری با هزاران درد و درمانی که وجود ندارد.

 

حکایت ناآشنایی که هر ساله بیشتر می شود، چرا که هر روز تعداد جوانان فارغ التحصیل ناامید از یافتن شغل بیشتر و در نتیجه خیل بیکاران نیز افزایش می یابد و تنها راه چاره حضور یافتن در کنار خیابان ها و دستفروشی کردن برای یافتن لقمه ای نان است.

 

ناگفته نماند که نیروهای خدوم شهرداری هم در حوزه سد معبر هر روز خادمانه انجام وظیفه می کنند و بعد از رفته گران جزء وظیفه شناس ترین کار به دستان جامعه هستند که بلاشک هر روز شاهد خدماتشان هستیم.

 

سراغ دکتری رفتیم که مطب خود را در کنار یکی از همین خیابان ها پهن کرده بود، البته دکترای حسابداری داشت به همین دلیل نتوانسته بود مجوز مطب بگیرد، پای حرف هایش نشستم و ما را با قیمت یک آبمیوه ویزیت کرد، از او خواستیم تا خود را معرفی کند؟

پویا محمودی هستم 27 ساله و متاهل، اهل سنندج، مستاجر و دانشجوی دکترای حسابداری بودم که مشکلات مالی ادامه تحصیل را برای من غیرممکن کرد و مجبور به ترک تحصیل شدم.

 

پویا محمودی کردتودی

 

در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟

 روزهای سه شنبه و جمعه جلوی درب بیمارستان کوثر و مابقی هفته در جلوی درب بیمارستان بعثت دستفروشی میکنم و بساط آبمیوه فروشی خود را پهن کرده ام تا بتوانم رزقم را خودم دربیاورم.

 

بجز دکترا گرفتن و دستفروشی کار دیگری هم بلد هستید؟ شاید اگر استعداد دیگری داشتید مجبور به دست فروشی نبودید؟

دستفروشی پیشه من و دکترای حسابداری خواندن، تحصیل من است، من یک ورزشکار حرفه ای در رشته رزمی کونگ فو هستم که چندین دوره قهرمان کشور و سابقه حضور در لیگ برتر ایران و حتی مربی درجه 3 این رشته و به عنوان یکی از جوانان نخبه استان در عرصه ورزشی و تحصیلی توسط مسئولین معرفی شدم.

 

پویا محمودی، کردتودی

 

واقعا مسئولین تو را به عنوان جوان نخبه ورزشی و تحصیلی معرفی کردند؟

بله به عنوان جوان نخبه از سوی مسئولینی که امروز با ناملایمی با من برخورد می کنند، معرفی شدم و حتی حکم نخبه بودن هم از سوی آنها دریافت کردم علاوه بر آن چندین مدال افتخار آمیز ورزشی هم دارم.

 

پس مسئولینی که تو را نخبه معرفی کردند، چرا به سراغت نمی آیند؟

از سوی هفته نامه ها و رسانه های دیگر و حتی تلویزیون شبکه استانی چندین مصاحبه داشته ام ولی مسئولین انگار اهل رسانه نیستند، البته اگر هم سراغم بیایند که میدانم هرگز نخواهند آمد، دیگر امیدی به انجام هیچ کاری ندارم.

 

پویا محمودی، کردتودی

 

پس مشکلت چیست؟ 

فقط اجازه دهند بساط رزق و روزی خانواده ام جمع نشود.

 

یعنی چه؟

من از کسی هیچ انتظاری ندارم چون به این باور رسیدم که کسی به فکر من نیست فقط از آنها عاجزانه تقاضا دارم بساطم را جمع نکنند، چرا که در این روزها مدام شاهد تذکر ماموران شهرداری برای جمع کردن بساطم هستند، که از آنها خواهش میکنم بگذارند به جای دزدی کردن از این راه نانم را هرچند هم که کم باشد، خودم دربیاورم، خانواده ام به من کمک می کنند که سراغ اعتیاد و خطا نروم و آنها هم از من انتظار یک لقمه نان را دارند.

 

!!!!! نمی توانم درکت کنم و منظورت را نمی فهمم! میشود بیشتر توضیح دهید؟

من به یقین این رسیده ام که مسئولان قصد ندارند سراغ من بیایند چرا که میدانند بساط من کجاست اما هرگز برای درمان دردم نیامدند، یا بهتر است بگوئیم آدرسم را گم کردند، کاش حداقل مامورین سد معبر شهرداری هم آدرسم را گم می کردند و یا وانمود می کردند، آدرسم را ندارند، مانند دیگر مسئولین فقط همین.

 

چرا آنقدر ناامیدانه حرف می زنی؟

بیشتر از آنکه فکرش را بکنید امید داشتم، تمام تیترهای که از من در رسانه ها و تلویزیون منتشر شد امید را زنده کرد و امروز حال و روز من همین است، ولی امروز با گذشت چند سال از بی خبری مسئولین انتظار دارم حداقل اجازه بدهند که یک مجرم و یا یک معتاد کمتر باشد و من هم رزق و روزی خانواده ام را با دسترنج خودم به دست آورم، حداقل زخمم را خوب نمی کنند، نمک به آن نپاشند.

 

یعنی سطح توقع شما به عنوان یک نخبه معرفی شده از سوی مسئولین، یک نخبه مدال آور ورزشی و یک دکترای حسابداری انصرافی به دلیل وضعیت مالی و بیکاری از مسئولین فقط همین است؟؟؟!!

مجبورم، شرایط زندگی و خواب مسئولان من را به این سطح از توقع رسانده است.

 

روزگار گذراندن با این شرایط و وضعیت شغلی، متاهل و مستاجری سخت نیست؟

به قول معروف دعوا بهتر از بیکاریست، روزگار من هم اینگونه است رزقم را خدا می رساند، من هم با این شرایط این کار را به بیکاری و گرسنه و محتاج دست دیگران ماندن ترجیح میدم، فعلا مجبورم و این راه تنها راهی است که برای امرار معاش سراغ دارم.

 

پویا محمودی، کردتودی

 

اگر چه دستفروشان، ظاهری نامناسب به شهر داده اند اما از یاد نبریم که تعداد زیاد این دستفروشان نشان از بیکاری بیش از حد افرادی را دارد که جز این کار منبع درآمدی ندارند.

 

و چه کم توقع هستند برخی از این افراد که حتی به جمع نکردن بساطشان هم راضی بوده و توقع زیاد زندگیشان اجازه دادن سد معبر برای کسب رزق و روزی حلال است.

 

انتهای پیام/

شنبه 30 دی 1396 | 10:31

کد خبر : 28433

منتشر کننده : o.o

محمد پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 11:55

0
3

واقعا بغیر ازتاسف خوردن چی میشه گفت

خادم قران کریم پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 11:56

0
2

سردبیر محترم سایت شرافتمند کرد تودی
سلام علیکم
این مصاحبه را خواندم و فقط گریه کردم . ان شاأ الله بزودی نامه ای برای شما خواهم نوشت که ضمیمه های ان بسیار طولانی است و نمی دانم ایا حوصله خواندن مثلا 30 صفحه را و دیدن ویدئوها ی مختلف را دارید یا خیر؟ ایا حوصله خواندن دقیق درد دل را دارید یا خیر؟ راه حل مشکل را بطور علمی و اساسی و زیر بنایی به یک مسئولی نوشته ام ولی نقد یک مدیر کل و یا مسئول که نمی داند و کار غیر علمی می کند فقط باید تعریفش کرد برایشان قابل قبول نیست با سند و دلیل عرض می نمایم که متاسفانه برخی ریاست خودشان را از منافع استان و مملکت مهمتر می دانند برخی کارشان که حل شود حامی خودشان را تحویل نمی گیرند وقتی یک رئیس مجبور شود برای ضرر دهی ادعای ایجاد اشتغال و خدمت به مردم نماید که با الفبای علم غیر منطقی است هزاران جوان مثل این نور چشم ما بیکار می مانند اگر حوصله خواندن داشته باشید درد دل و تئوری راه حلی که نوشته ام و پاسخ عجیبی که با شرایط خاصی دریافت داشته ام را مستند و مستدل برای شما بفرستم تا فقط خدا را در نظر گرفته و قضاوت فرمایید که ایا من با بیماری و سن و سال بالا باید شب و روز گریه کنم و افسوس بخورم یا خیر؟

میرزا پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 13:29

0
2

متأسفم

حسینی پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 13:39

1
1

سلام افرین به غیرتش که داسه روزی خانوادش همه کاری میکنه اگر دین ندارید ازاده باشید با خوندن کلمه کلمه ی این مصاحبه اشک ریختم

هیچ وقت درست نخواهد شد!!!!!!! پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 14:10

1
0

خدایا خیلی صبرت زیاده!!!!!!

دکتر رحیمی پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 17:54

1
0

درود به غیرتت بزرگ مرد
از کودکی شاهد تمام رنج هایی که کشیدی بودیم!!
به امید روزی که مسؤلین گوشه نگاهی به این جوان داشته باشن...

دکتر رحیمی پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 17:54

0
1

درود به غیرتت بزرگ مرد
از کودکی شاهد تمام رنج هایی که کشیدی بودیم!!
به امید روزی که مسؤلین گوشه نگاهی به این جوان داشته باشن...

فريدون آقايي فردا ديواندره پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 18:13

0
2

پخمگان به جاي نخبگان !

دكتراي ما دست فروشي ميكند آن وقت بعضي مديران بيسواد ما در ادارات وقتي ارباب رجوع از كلمه مهندس كنار اسمشان در درخواستش استفاده نمكنيد بايد درخواست را عوض كند ! متاسفانه در اين استان مديران و كاربدستاني هستند با احترام براي شغل مقدس چوپاني لياقت آن را هم ندارند كه چارتا گوسفند به كوه ببرند چون به آنها اعتمادي نيست و اين پخمگي بيشتر در استان ما بخصوص شهرستان هاي كم برخودار كاملا محسوس است .متاسفانه اين روزها حکایت بی پایان بیکاری جوانان امروزی و مدرک های که لب کوزه آبش را میخورند! قصه تکراری مثنوی غم انگیز کلید نچرخیده تدبیر و اميد است كه پخمگان جاي نخبگان را گرفته اند! كردستان مهد محرومان و خانواده هايست كه با هزاران اميد فرزندان خود را راهي دانشگاه ميكنند تا در آينده محتاج نامردان نشوند اما متاسفانه يا استخدامي ها براي اقوام و فاميل است يا سفارش معامله نمايندگان و مدير كل و .... براي بقاي صندلي و اينجاست كه رابطه جايي ظابطه را گرفته است و شايسته سالاري و تخصص حذف شده است با گذري بر ادارات مختلف در اين استان در بعضي مناصب به افرادي برخورد ميكنيد كه در شناخت دست راست و چپ خود مانده اند اما آقايي ميكنند با مغز خالي و شكم پر ! اما هرچند دير است اما ضرر از نيمه برگردد سبب خير است .. سازمان بازرسي ميتواند با نظارت بر استخدامي ادارات در اين استان گام مثبتي در اين زمينه بر دارد تا دكتري ما بجاي ادامس فروشي در جايگاه اصلي خودش باشد.و شان جوانان اين خطه حفظ شد...

با احترام ؛ فريدون آقايي فردا ديواندره
@fariadfarda2

یوسف پاسخ شنبه 30 دی 1396 | 20:41

0
1

خیلی تاسف خوردم ازاین دست نخبه ها ی فراموش شده زیادداریم

بنده خدا پاسخ یکشنبه 1 بهمن 1396 | 16:07

0
1

خبر صحیح و ارزشمند است و و صدا به گوش مسئولین رساندن است و نوشتار جناب اقای فریدون اقایی فردا نیز با وجود اینکه اصل درست است ولی ادبیات نوشتاری زیاد درست نیست . به عرض شما برسانم که این بزرگوار تحصیلکرده یکی از خیلی بیکاران است در خانواده اینجانب 3 نفر بیکار وجود دارد که بخدا قسم با حقوق بازنشستگی که برای خودم کفایت نمی کند وظیفه کمک را در شرایطی انجام می دهم که دیروز حقوق بازنشستگی ام را داده اند و به نسیه ها کفایت نکرد و بدهکار ماندم حالا 30 روز چکار کنم توکل بر خدا می کنم . این جوان بالاخره یک تخصص ورزشی ارزشمند صرفنظر از دکترایش دارد می تواند بجای دست فروشی یک باشگاه ورزشی داشته باشد و شهریه باشگاههای ورزشی از هیئت علمی دانشگاه نیز زیاد درامد دارد ولی فرزندان حافظ قران اینجانب چکاری باید بکنند؟ لیسانس هم دارد . مگر یکی دو نفر و هزار نفر بیکار هست؟ ارزوی استخدام این جوان را دارم ولی با استخدام یک نفر کدام مشکل مردم و فرزندانشان حل می شود . افرادی که بازنشست می شوند چرا تمدید می شوند مدیران چرا بازنشستگی ندارند؟ یا دارند و خبر ندارم.اگر هم بازنشست شوند بکار دیگری مشغول می شوند. مگر درد درد یک نفر است؟ مثالی از بزرگی شنیدم که می نویسم . شخصی به نانوایی می رود تا نان بخرد و نانوایی خراب بوده و افراد زیادی منتظر نان بوده اند ان شخص به نانوا می گوید نان مرا بده در غیر این صورت من مستجاب الدعوه هستم دعا می کنم تا نانوایی ات بر سرت خراب شود نانوای بی سواد پاسخ می دهد خب اگر مستجاب الدعوه هستی چرا دعا می کنی تا نانوایی بر سرم خراب شود / دعا بکن نانوایی خراب درست شود تا نان همه افراد منتظر را بدهم نان شما را هم بدهم. حال حکایت ما همین است. از خدا بخواهیم همه شغل داشته باشند و از بیکاری که نتایج ان از خود بیکاری نیز برای جامعه مشکل سازتر است نجات یابند این اقا هم در بین همه ان عزیزان بیکار

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید