کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

بیجار در مسیر توسعه/ برگزاری همایش گروس شناسی در راستای معرفی قابلیت های بیجار

بیجار در مسیر توسعه ، همایش گروس شناسی ، استفاده از ظرفیت ها وقابلیت ها، ایجاد شهرک صنعتی شماره 2 ، بیجار بام ایران

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای قابلیت ها و استعدادهای فراوانی در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی است که می تواند محور توسعه این شهرستان قرار بگیرد.

به گزارش کُردتودی، منطقه گروس بخشی از سرزمین ایران است که دارای گذشته پرفراز و نشیب و تاریخی بوده است.

 

شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای آثار تاریخی، جاذبه های دیدنی و سنتی فراوانی است که به علت عدم اطلاع رسانی دقیق از طرف مسئولین ذی ربط این آثار به صورت مهجور در گوشه و کناره این شهرستان باقی مانده است.

 

این شهر به لحاظ داشتن قدمت تاریخی و مناظر طبیعی و جغرافیای خاص خود از مکان های دیدنی و جذاب برخوردار است که در اقصی نقاط این شهرستان پراکنده است.

 

دیار بیجار گروس در جنگ اول و دوم جهانی خسارت فراوانی دیده و تقرییا نیمی از جمعیت خود را از دست داد و همین عامل رکود این منطقه گردید.

 

 

طبق اسناد موجود در کتاب "بیجار گروس در گذرگاه تاریخ" نوشته محمد مریوانی ،در جنگ های ایران و روم در زمان پادشاهی خسرو پرویز،عاقبت لشکریان رومی منطقه ی کردستان را اشغال کردند و در حمله ی هراکلیوس سپاه ساسانی با شتاب عقب نشینی کرد و به سمت جنوب آذربایجان به راه افتاد و از ناحیه ی اردلان گذشت و به کوه ههای زاگرس رسید.

 

بیجار گروس از لحاظ منابع طبیعی و خدادای دارای پتانسیل های بالقوه خوبی است که استفاده بهینه از آن موجب پیشرفت این منطقه می شود.

 

با توجه به داشتن ظرفیت های کشاورزی، دامپروری، باغداری و معادن این شهرستان در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد.

 

مهاجرت روستائیان به شهر و شهرنشینان به شهرهای بزرگ مهمترین معضلی است که این شهرستان را تهدید می کند.

 

طبق آمار و اطلاعات موجود از سرشماری سال 90 تا 95 حدود 6 هزار نفر از مردم شهرستان بیجار مهاجرت کرده اند و هم اکنون با رشد منفی جمعیت مواجه هستیم.

 

اما هر از چند گاهی خبرهای خوشی از گوشه و کنار به گوش می رسد که نوید بخش روزهای خوب برای بیجار گروس است.

 

بهرام نصرالهی زاده رئیس سازمان مدیدیت و برنامه ریزی استان کردستان در حاشیه نشست هم اندیشی با جمعی مسئولان بیجار در گفت و گو با خبرنگار ما از برگزاری همایش گروس شناسی با هدف معرفی قابلیت های گردشگری و فرهنگی بیجار در بهار سال 97 خبر داد.

 

 

وی هدف از برگزاری این نشست را استفاده از نظرات کارشناسان برای برگزاری هر چه بهتر این همایش اعلام کرد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان گفت: شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله دارای قابلیت ها و استعدادهای فراوانی در حوزه صنایع دستی، گردشگری، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی است که می تواند محور توسعه این شهرستان قرار بگیرد.

 

نصراللهی زاده در خصوص برنامه های دولت برای توسعه شهرستان بیجار عنوان کرد: راه اندازی شهرک صنعتی شماره 2  در راستای شکوفایی اقتصادی در بیجار از مهمترین برنامه های دولت در این شهرستان است.

 

وی از تصویب 205 میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیر ساخت های این شهرک خبر داد و بیان داشت: در این راستا موافقت نامه های هم با شرکت شهرک های صنعتی استان امضاء شده است.

 

رئیس سازمان مدیدیت و برنامه ریزی استان کردستان تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه های مهم دولت در بیجار ایجاد جاذبه های تفریحی توریستی با توجه به قابلیت های موجود است.

 

نصراللهی زاده یادآور شد: تکمیل پیست اسکی نسار و استفاده از ظرفیت های طبیعی این شهرستان از دیگر قابلیت توسعه این شهرستان است.

 

منبع: بیجار بام ایران

 

انتهای پیام/sh.s

شنبه 23 دی 1396 | 11:06

کد خبر : 28365

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید