کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

امتحانات و شب بیداری این روزهای دانشجویان

امتحانات, دانشجویان, شب امتحان, دانشجویان کردستانی, جزوه, درس نخواندن

یکی از دانشجویان کردستانی گفت: شب امتحان چیزی نیست جز اینکه بخواهی مباحث یک ترم را در چند ساعت توی سرت فرو کنی و خب اصولاً فایده چندانی ندارد، جز نمره که آن هم پنجاه پنجاه است.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،این روزها حافظه دانشگاه ها و خوابگاه ها، روز و شب های متفاوتی را از سر می گذرانند، در و دیوار،‌ سالن ها،‌ راهروها و محوطه خوابگاه ها همه شاهد این تغییر فصل دانشگاهی هستند، شب هایی که بسیاری به آن دل خوش کرده اند تا در پناه بلندی آن درس هایی را بخوانند که هیچگاه در طول ترم به آنها نگاه هم نکرده اند.

 

به این روزها می‌گویند، روز و شب‌های امتحان! سه ماه و نیم تلاش برای تجربه کردن چنین روزها و شب‌هایی تا در نهایت به یک نمره پایان ترم و دریافت یک مدرک تحصیلی منجر شود، بنابراین هر کس دانشجو می‌شود، باید بخواند، فرقی نمی‌کند در مقطع کاردانی باشند یا دکتری، وقت امتحان که فرا برسد، درس می‌خوانند، حالا با چه مشقتی این شب‌های پر استرس را پشت سر می‌گذارند بماند.

 


 دوباره حال و هوای امتحان در دانشگاه‌ها نمایان شده، شب و روزهایی که در تب و تاب امتحان فرو می‌رویم، ذهن پرمشغله خود را فقط دریک جهت هول داده و شب بیداری‌ها و استرس‌ها را برای کسب موفقیت به جان می‌خریم. بعضی وقت‌ها نیز خودمان را سرزنش می‌کنیم که چرا با اینکه درس خواندیم و مفاهیم درسی را به خوبی یاد گرفتیم، اما به خوبی از عهده پاسخگویی به سؤالات برنیامدیم؟ دلشوره‌های سر امتحان امان خیلی‌ها را می‌برد، نگرانی گرفتن نمره کم و ....

 

امتحانات، شب بیداری ها و درس خواندن های گروهی دانشجویان در پایان ترم, نفس های آخر خودش را می کشد، برخی از دانشجویان هنوز هم عادت شب امتحانی بودن دوران راهنمایی و دبیرستان را ترک نکرده اند، استرس شب های امتحان را دارند و با تمام وجود درون جزوه هایشان غرق شده اند, برخی دیگر اما خیالی راحت تر دارند, در طول ترم درسها را خوانده و حالا تنها به یک مرور و یادآوری نکته های مهم و حل تمرینات مشابه نیاز دارند.

 

ترم تمام شده؛ حالا وقت حساب و امتحان است, یک سو دانشجویان با درس‌های تلنبار شده و سوی دیگر امتحانی که تنها سودای پاس شدنش در سرها می‌چرخد, در همین ایام است که قول و قرارهای دانشجویی هم قوت می‌گیرد, آنها در یک وعده همیشگی که تا پایان دوران تحصیلی دانشجویی همراه‌شان است قول می‌دهند دیگر هرگز درس‌ها و جزوه گرفتن‌ها را به شب امتحان موکول نکنند، اما این‌ها همه برای همان زمان امتحان است و فردای پایان امتحانات در صندوقچه ذهن باقی می‌ماند و به دست فراموشی سپرده می‌شود تا ترمی دیگر و امتحانی دیگر؛ همه این‌ها روایت ما از شب‌های امتحان است.

 

اضطراب شب های امتحان و آخر ترم را دانشجویی نیست که تجربه نکرده باشد که البته میزان آن هم بستگی دارد به حجم باقی مانده جزوه یا کتاب هایی که نخوانده, به جمع تعدادی از دانشجویان شهر سنندج رفتیم تا درباره شب های امتحانات بپرسیم:

 


 

رامین رضایی یکی از دانشجویان کردستانی گفت: دانشجو كه باشي روزهاي پايان ترم كه مي رسد لحظات پر اضطرابي را پشت سر مي گذراني، حتي اگر بسيار هم اهل درس و مطالعه باشي.

 

وی افزود: البته من اهل زیاد درس خواندن نیستم و اکثر اوقات از روش بیشترین بازده درکوتاه‌ترین زمان استفاده می‌کنم, بعضا هم این روش مشکل‌ گشای امتحانات حفظی است که شب امتحانی باید پاس شوند, همیشه اولین سؤالی که در اولین جلسه درس، از استاد می ‌پرسم همین است، اینکه لطف بفرماید و ریز نمرات یا همان بارم ‌بندی که برای هر فصل در امتحان در نظر گرفته شده است را بگوید, شب امتحان که می‌شود، دست می‌گذارم روی چند تا فصل فول نمره، با یک حساب و کتاب سرانگشتی، فصل‌هایی را انتخاب می‌کنم که نمره دلخواهم را تامین کنند؛ آن هم با ضمانت! آدم‌های شب امتحانی، معمولا تا خود امتحان، 10 الی 12 ساعت بیشتر زمان ندارند، پس می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست و حسابی، قلب همین چند فصل را نشانه گرفت و به اندازه کل ترم از خجالت‌شان درآمد.
 

وی در پایان گفت: البته نگران نباشیم سال هاست که دانشجویان ما از تکنیک شب امتحان استفاده میکنند و این همه دکتر و مهندس تو کوچه بازار ریخته است.

 

 

اوضاع دانشجویان پیام نوری‌ بدتر است چون که معمولا حجم کتاب‌هایشان بالاست و اگر در طول ترم درس‌ها را خوب نخوانده باشند، قبولیشان کار رستم دستان است.


نازنین محمودی که دانشجوی ارشد تاریخ می‌گوید: ما چون اکثر درس‌هایمان خواندنی و حجم درس‌هایمان زیاد است، باید در طول ترم بخوانیم و شب امتحانی نیستم، لذا در طول ترم برنامه‌ریزی می‌کنم و شب امتحان فقط درس‌هایم را مرور می‌کنم. معضل اصلی برای دانشجویانی است که فقط شب امتحان مطالعه می‌کنند آن وقت ذهن دیگر کشش ندارد, خیلی‌ها فکر می‌کنند که برنامه‌ریزی، مال همان بچه زرنگ‌هایی است که از اول ترم درس‌هایشان را خوانده‌اند, روی همین حساب هم شب امتحان، همین جوری و بدون برنامه شروع به خواندن می‌کنند و بعد از اینکه نصف زمانشان را فقط برای مقدمه کتاب از دست دادند، تازه می‌فهمند که ای دل غافل!
 

این دانشجو ادامه میدهد: بعد از هر امتحان با خودم می‌گویم: اینکه گذشت، از ترم بعد جبران می‌کنم و دیگر تنها به شب امتحان اکتفا نمی‌کنم, درست است پرونده یک درس بسته میشود ولی پرونده درس‌های دیگر باز می شود و مطمئن هستم که باز هم من شب امتحانی هستم.

 

یکی دیگر از دانشجویان گفت: من نمی دانم این درس خوندن چی داره که تا میری دو کلمه درس بخوانی، حتی خاطرات دوران مهد کودک آن هم با وضوحHD یادِ آدم میاد!

 


 

لیلا یاری دانشجوی دیگر است که از شب امتحان می‌گوید: به نظر من شب امتحان برای دانشجوها سخت‌ترین شب در طول یک ترم است, شبی پر از قهوه و چایی که با هر جرعه‌اش به خودت می‌گویی از ترم بعد جبران می‌کنم و درست درس می‌خوانم، دائم در ذهنت جمع و تفریق انجام می‌دهی که نمره بگیری، با هر سؤال که درست حل می‌کنی انگار دنیا را به تو دادند و هر بار که در فهم و یاد گرفتن مطالب به مشکل می‌خوری دنیا برایت سیاه و تار می‌شود، با هر نفسی اضطرابت دو چندان می‌شود، اما این شب هم مثل شب‌های دیگر با طلوع خورشید تمام می‌شود و بعد از امتحانات دوباره سختی‌هایش فراموش می‌شود و ترم بعد دوباره امتحان از نو و شب امتحان هم از نو.

 

وی افزود: شب امتحان چیزی نیست جز اینکه بخواهی مباحث یک ترم را در چند ساعت توی سرت فرو کنی و خب اصولاً فایده چندانی ندارد، جز نمره که آن هم پنجاه پنجاه است, این تجربه را به شخصه داشته‌ام که اگر درطول ترم فقط سرکلاس حضور داشته باشم و گوش بدهم استرس شب امتحانم خیلی کمتر است و راحت‌تر می‌توانم درس را بخوانم، اما دلیل عمده استرس شب امتحان برای این است که می‌خواهیم همه آنچه را که استاد در طول یک ترم تدریس کرده، یک شبه بفهمیم و همین استرس‌مان را زیاد می‌کند

 

 

همیشه در ایام امتحانات با دانشجویان درس خوان مواجه نمی شویم برخی دانشجویان با آرامش و بی تفاوت از کنار این روزها می گذرند و شبهای امتحان نیز برایشان فرقی با دیگر شبها ندارد, کیانوش دانایی یکی از همین دانشجویان است که به بی‌خیالی‌های دانشجویی اشاره می‌کند و می‌گوید: «از قدیم الایام گفتن کار امروز را به فردا میفکن. حکایت ماست دیگر! همیشه اوایل ترم به خودمان می‌گوییم از این ترم بیشتر می‌خوانیم و فلان و... ولی انگار فقط همان است و ادامه پیدا نمی‌کند که درس بخوانیم و ادامه دهیم. ای کاش اصلاً امتحانی نبود که این قدر استرس داشته باشیم! واقعاً بعضی اوقات دوست داریم هلاک شویم و پای‌مان به جلسه امتحان باز نشود, این نوع درس خواندن پرتنش و پراسترس و فشرده را خیلی‌ها تجربه کرده‌اند و اتفاقاً خیلی‌ها هم نتیجه گرفته اند؛ اگر غیر از این بود حتماً تا به حال قانون و فرمول جایگزینی برایش می‌آمد و البته در مواردی هم نتیجه‌ای حاصل نشده. اما دلیل اینکه چرا طول ترم را رها می‌کنیم و همه درس‌ها را موکول می‌کنیم به روزها و شب‌های امتحان تا به صورتی فشرده درس بخوانیم هم در نوع خود جالب است. از دلایل دانشجویی که بگذریم برخی کارشناسان، نظام آموزشی غلط را دلیلی بر شب امتحانی بودن دانشجویان قلمداد کرده‌اند.

 

 

البته به همه اين موارد دغدغه بدهكاري شهريه را هم بايد براي دانشجويان دانشگاه هاي پولي اضافه كنيد, ممانعت از ورود به جلسه امتحان و صادر نكردن كارت آزمون و گرفتن تعهد كتبي از دانشجو در حين جلسه روندي است كه در برخي از دانشگاه هاي غيردولتي به چشم مي خورد.

 

انتهای پیام/

 

چهارشنبه 20 دی 1396 | 12:09

کد خبر : 28340

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید