کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگوی ویژه رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری با دهگلان شیدا

اجرای پروژه پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی آب در حوزه سدهای شهرستان

توسعه آبخیز داری,تعذیه مصنوعی آب,جلب مشارکت کشاورزان,کاهش فرسایش خاک,نزولات آسمانی,تقویت پوشش گیاهی

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: انتظار می رود که همه حوزه های بالا و پایین دست سدها را با پروژه پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی تثبیت کنیم.

 به گزارش کُردتودی،بهزاد شریفی پور رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان در گفتگو با ما، ضمن تاکید برحفظ منابع و مصارف آب کشاورزی  اظهار داشت: فاز اجرایی حوزه آبخیزداری در دو روستای کریم آباد و گزگزاره علیا با 700 متر مکعب در بند آبخیز داری و سد سنگی ملاتی و کاسه سد با حجمی بالغ بر3 هکتار درموقع بیلان آبی فصل بهار تا 70 هزار متر مکعب  را تحت پوشش خود قرار می دهد.


 
شریفی پور با اشاره به به دستور کار برای توسعه آبخیز داری و تغذیعه مصنوعی گفت: با همکاری کشاورزان دو روستای کریم آباد و تازه آباد چراغ آباد و جلب مشارکت آنان  و با کمک خیرین و تخصیص  50 درصد از  اعتبارات استانی و ملی درسال آینده برای توسعه پخش سیلاب در نظر گرفته شده  و تا حوزه سد سورال ادامه پیدا می کند.

 

 
رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری دهگلان اظهار داشت: در بحث آبخیزداری و آبخوان اگر کشاورزان پیشقدم شوند می توانند در حفظ احیا و تعادل بخشی  در منابع و مصارف آبی کمک بسیار موثر داشته باشند.


.
 شریفی پور در ادامه گفت: با توجه به پیش بینی صورت گرفته در 70 هزار متر مربع می توان 100 الی 200 هزار متر مکعب آب را به آبخوان تزریق نمود.


رئیس  منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: انتظار می رود که همه حوزه های بالا دست و پایین دست سدها را با پروژه پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی  تثبیت کنیم.


وی درادامه گفت: این حوزه در موقع فصل بارندگی فصلی در بهار وتشکیل روخانه فصلی که میتواند خطر روان آب و سیلاب برای شهر دهگلان باشد و با وجود این سده ها آبگیر 50 درصد خطر روان آب و سیلاب کاهش داده شده است.

 

 رئیس اداره منابع طبیعی افزود: از اهداف طرح های آبخیزداری می توان به کاهش روان آب، افزایش نفوذپذیری آب و تغذیه سفره های زیرزمینی، کاهش فرسایش خاک و رسوب دهی و تقویت پوشش گیاهی و به تأخیر انداختن زمان پیک سیلاب و درنتیجه بهره وری بهینه از نزولات آسمانی اشاره کرد.

 

 انتهای پیام/

 

چهارشنبه 20 دی 1396 | 11:49

کد خبر : 28338

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید