کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مرز و محرومیت دو روی سکه توسعه نیافتگی کردستان/خداحافظی با کوله بری آغاز پیله وری

بیکاری، استان های مرزی، کردستان، پتانسیل مرزی بودن

کردستان یکی از استان های مرزی است که برخلاف مرزی بودن نتوانسته فعالیت لازم را کسب کند و همین عدم مرزی بودن مثمرثمر منجر به محرومیت آن شده است.

به گزارش کُردتودی، پتانسیل مرزی بودن کردستان تنها راهی برای تردد خودرهای حامل سوخت برای این استان بوده و بجز دردسر عبور و مروری با حوادث بالا هیچ سود دیگری عاید این استان نشده است.

 

در واقع این استان زرخیز مرزی با 200 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق یکی از استانهای نیازمند توسعه است که متاسفانه در سال های اخیر نتوانسته آنگونه که باید و شاید از شاخص های توسعه ای برخوردار شود.

 

 فقر و محرومیت مطلق مردمان این استان در حقیقت آنقدر فراگیر است که دامن بیشتر خانواده ها را گرفته است، و در حقیقت مرزی بودن و بی خاصیت بودن این قابلیت داغی بر دل غم دیده کردستانی ها شده است.

 

غالب کردستانی ها فارغ از جمعیت کم کارمند و دارای شغل، یا بیکار هستند، یا به مشاغل کاذب روی آورده و برخی هم روی به کوله بری در شهرهای اورامانات، مریوان و بانه آورده اند.

 

استان کردستان یکی از استان های کمتر توسعه یافته با محرومیت های بالا است که متاسفانه مرزها هم نتوانسته هیچ دریچه ای از امید بر روی قلب خسته و رنجور مردم این استان باز کند.

 

خداحافظی با کوله بری آغاز پیله وری

در سال های اخیر بارها مصوبه منطقه آزاد خوردن مرزها به مجلس رفت و برگشت خورد تا در نهایت برای مقابله با قاچاق و جلوگیری از قاچاقچی در نهایت مصوباتی در ماه های اخیر توسط دولت برای پایان کوله بری در 4 استان مرزی از جمله کردستان تصویب شد.

 

طبق این مصوبه در استان های مرزی در غرب کشور از مرز و محوطه آن تا فاصله 20 کیلومتر برای افرادی با دارا بودن سکونت بیش از سه سال کارت پیله وری صادر شود تا هم امنیت آنها تامین شود و هم مبارزه با قاچاقچیان حوزه کوله بری.

 

دولت با این مصوبه قصد راحتی کار برای مردم همجوار مرز را داشته و اعلام کرده با این اقدام حداقل مرزنشینان بتوانند درآمد حداقلی برای خود و خانواده شان کسب کنند، غافل از اینکه تمام کردستان به یکباره نیازمند توسعه در مرز هستند.

 

چندین سال است این بی مهری مسئولین به استان کردستان کم کم در حال تبدیل شدن به دغدغه ای بزرگ است که کاسه صبر مردم را به لب رسانده و اعتراضاتشان هم بی جواب مانده است.

 

در حقیقت این کم توجهی بیکاری را بیشتر کرده و طبیعتا با افزایش نرخ بیکاری نگرانی اقتصادی در بین مردم ایجاد خواهد شد مسائلی نظیر اشتغال و رکود اقتصادی هم نیازمند چاره اندیشی مسئولانه و البته دلسوزانه است.

 

انتهای پیام/

چهارشنبه 20 دی 1396 | 09:27

کد خبر : 28334

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید