کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

بیکاری در کردستان بی داد می کند/فکری به حال مردم کنید قبل از اینکه فاجعه به بار آید

بیکاری در کردستان، حقوق های ثابت، ایجاد اشتغال، کردستان

نرخ بیکاری جوانان کردستانی در سال گذشته به گفته مسئولین به چندین برابر میانگین سال های قبل افزایش یافته است.

به گزارش کُردتودی، متاسفانه بیکاری مادر تمام فجایع جامعه است که اگر به موقع درمان نشود و راه علاج آن پیدا نشود قطعا تبعات منفی به بار خواهد آورد.

 

طبق آمار منتشر شده در روزهای اخیر کردستان در رتبه های اول کشوری در حوزه بیکاری است که متاسفانه برای رفع و رجوع آن هیچ کاری از سوی هیچ مسئولی انجام نمی شود.

 

وضعیت بد اقتصادی، آمار فاجعه ‌بار بیکاری، بحرانی‌ بودن سطح اشتغالزایی در استان و دامنگیر شدن آن در افزایش نرخ دیگر آسیب های اجتماعی تبدیل به گره کوری شده که کردستان را در این حوزه حسابی تحت تاثیر قرار داده است.

 

متاسفانه مرزی بودن کردستان هیچ تاثیری در رونق اقتصادی و اشتغال آن نداشته و حاصل آن بیکاری فراگیری است که دامن جوانان جامعه را گرفته است.

 

در واقع بیکاری کردستان از مرز بحران گذشته و نیاز به یک تصمیم جدی و سازنده دارد تا بتوان از تشدید این بحران جلوگیری کند.

 

در حقیقت دولت باید بداند کم کاری وی در حوزه اشتغالزایی خصوصا برای جوانان که یک نیروی پویا و پرجنب و جوش هستند منجر به باز کردن راه برای دشمنان خواهد شد.

 

در حقیقت اعتراضات روزهای اخیر که بر اثر گرانی و وضعیت بد اقتصادی آغاز شده بود، و در نهایت با تدبیر هوشمندانه دشمنان به یک اعتراض و اغتشاش خیابانی کشیده شد در نتیجه همین سوء تدبیر در حوزه اشتغالزایی ایجاد شد.

 

اگر هر ایرانی یک کار درآمدزا و مناسب داشته باشد، در حقیقت به موقعیت اجتماعی و مسکن، ماشین و تفریحات الزام حقوق شهروندی می رسد، که همین موضوع مانع ایجاد اغتشاش از سوی وی خواهد شد.

 

هر شغل یعنی یک وضعیت خوب و ثابت با مزایای عالی منجر به یک مانع خواهد شد تا یک نفر را در موقعیت خود ثابت نگه دارد و حداقل ترس از دست دادن موقعیت و شغل مناسب وی را از حضور برای ایجاد ناامنی مانع می کند.

 

در حقیقت باید به دولت این تفکر را القا کرد که مردم معترض در حقیقت چیزی برای از دست دادن ندارن، و دلیل اصلی اعتراض ها هم همین موضوع است، گرانی که مردم را به ستوه آورده، حقوق های که ثابت مانده و هرگز افزایش پیدا نمی کند، که اگر در رفاه باشند دلیلی برای اعتراض وجود نخواهد داشت.

 

متاسفانه اقتصاد ناآرام کشور که روزی نان، فردا تبصره بهای آب، پس فردا خبر گرانی بنزین و روزهای بعد و بعدتر گرانی دیگر اقلام را می رساند، خبر ناخوشایندی است که مردم هر روز می شنوند و از کنار آن رد می شوند تا اینکه روزی مثل این روزها در نهایت صدای مردم فریاد می زنند گرانی را و اعتراض به این وضعیت وخیم را.

 

راستی می دانید که برخی بانکها یادگرفته اند 25 تومان از تراکنش های بانکی برمیدارند...!! در هر روز می شود 250 میلیارد تومان! چرا این رقم صرف هزینه های ایجاد اشتغال برای 300 نفر جوان بیکار و لیسانسه نمی شود.

 

مخارج خانواده ها بالا زده است، بالاتر از حقوقی که 5 ساله تغییر نکرده است، اختلاس و دزدی ها هم که میلیارد، میلیارد شده است!

 

کاش همه قیمت ها مثل یارانه بود، یارانه ای که 5 سال است کم شده اما زیاد نمی شود! کاش نانوایی ها با همین قیمت نان می فروختند، بنزین و گوشت و مرغ و تخم مرغ هم قیمت 5 سال قبل را داشتند، آنوقت می دیدید کسی اعتراضی نداشت.

 

مردم جیبشان خالی است، سفره‌ شان خالیست، مردم بیکارند، و تاب دیدن ناله و زجر و گرسنگی فرزندانشان را ندارند، فشار اقتصادی دیگر برایشان تاب و توان نگذاشته است.

 

متاسفانه تنها 237 واحد تولیدی در کردستان راکد و یا نیمه فعال هستند، میدانید یعنی چه؟ یعنی 60 درصد از کارگاه های استان نیمه فعالند، یعنی حدودا در کردستان برای 60 هزار نفر می شود ایجاد اشتغال کرد اما....

 

فکری به حال مردم بکنید قبل از اینکه فاجعه ای دیگر به بار آید ......

 

انتهای پیام/

سه شنبه 19 دی 1396 | 10:08

کد خبر : 28324

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید