کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان:

سیب‌زمینی تولیدی کردستان کاملاً سالم است، به شایعات توجه نشود

سیب زمینی کردستان، سیب زمینی قروه، سیب زمینی دهگلان، سیب زمینی سالم

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان، گفت: با بررسی و آزمایشهای متعدد محصول سیب زمینی تولیدی استان کردستان کاملا سالم اعلام شد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، محمد فرید سپری پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات تولید محصول سیب زمینی که با حضور انجمن ملی سیب زمینی، تعاونی سیب زمینی کاران، اساتید دانشگاه کردستان و مدیران جهاد کشاورزی قروه و دهگلان، برگزار شد افزود: با آزمایش ۱۸۸ نمونه از سیب زمینی تولید شده در استان، سالم بودن این محصول تائید شد و با دریافت نشانه استاندارد می تواند در بسته بندی های مناسب نسبت به صادرات این محصول اقدام کرد.

 

وی با بیان اینکه، استان کردستان در راستای تولید محصول سیب زمینی جایگاه ویژه ای در کشور دارد اضافه کرد: در سال زراعی ۹۵_۹۶محصول سیب زمینی در ۷۶۴۳ هکتار با ۲۷۲ هزار تن با متوسط ۳۷ تن در هکتار تولید شد.

 

وی اعنوان کرد: ۱۶ رقم سیب زمینی در استان کردستان کشت می شود که با نظارت و آزمایشهای لازم در مراحل تولید محصول سیب زمینی در سلامت کامل تولید می شود.

 

سپری گفت: بهره وری آب در راستای تولید محصول سیب زمینی به عنوان یک اولویت مهم در حال انجام است و کمبود آب به ویژه در دشت های قروه و دهگلان یکی از عوامل اجرای بهره وری آب در راستای تولید این محصول است.

 

وی خاطرنشان کرد: کشاورزی پایدار با اجرای خاک ورزی در کشت محصول سيب زمینی بسیار حائز اهمیت است و نباید از این مهم غافل شد،کشاورزی پایدار با اجرای کشاورزی حفاظتی معنا پیدا می کند.

 

سپری تاکید کرد: کشت محصول سیب زمینی با اشتغال های خانوادگی می تواند کمک مناسبی به معیشت خانواده های روستایی باشد  به شکلی که  سالانه بیش از هزار و ٨٠٠خانوار در کردستان مشغول به تولید محصول سیب‌زمینی هستند و در هر هکتار ٣٠نَفَر کارگر شاغل فصلی ایجاد می‌شود.

 

وی پرداخت یارانه برای انجام صادرات محصول سیب زمینی را یکی دیگر از اقدامات در حال پیگیری عنوان کرد و اظهار داشت: نقش تشکل¬های بخش کشاورزی در این مورد مهم و ارزشمند است و بازار هدف روسیه بهترین ظرفیت برای جذب بازار محصول سیب زمینی است.

 

سپری خاطرنشان کرد: ایجاد صنایع تبدیلی یکی از دغدغه های مسئولان بخش کشاورزی است که با استفاده از جذب سرمایه گذاری با شناسایی اراضی برای واگذاری به سرمایه گذاران درحال اجرا است.

 

به گفته وی، شناسایی بازار هدف روسیه بهترین فرصت برای عرضه محصول سیب زمینی است.

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 19 دی 1396 | 07:51

کد خبر : 28319

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید