کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در جلسه ستاد گرده افشانی جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان عنوان شد؛

رشد 14 درصدی تولید عسل در کردستان/ کارخانه بسته‌بندی فراورده‌های زنبور عسل در کردستان افتتاح می‌شود

زنبور عسل، عسل کردستان، عسل طبیعی، خرید عسل طبیعی کردستان، قیمت عسل

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال 96 تعداد کلنی های زنبور عسل نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافته و در تولید عسل هم 14 درصد رشد داشته ایم.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، فرزاد معاونی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان با اشاره به آمارگیری زنبور عسل در استان که از۲۲مهر تا ۳۰ مهر سال جاری انجام شداظهار کرد: استان کردستان در مقایسه با سال ۹۵ افزایش 6 درصدی تعداد کلنی های زنبور عسل را داشته است.

 

وی افزود: همچنین براساس آمارگیری سال جاری از نظر تولید عسل در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش تولید داشتیم که نشان از ظرفیت بالقوه استان کردستان در زنبورداری است.

 

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت:در حال حاضر ۵۷۱۲ نفر زنبوردار در استان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد شهرستان سقز با ۱۳۲۴ نفر در رتبه اول قرار دارد.

 

معاونی خاطرنشان کرد:برگزاری دوره آموزشی تولید ژل رويال تولید ۳۵ تا ۴۰ کیلو ژل رویال را به همراه داشت که تلاش می شود با ادامه داربودن این دوره های آموزشی سایر فراورده های عسل نیز تولید شود.

 

وی تاکید کرد: عسل تولیدی استان کردستان در کشور دارای جایگاه و اهمیت ویژه ایی است به طوریکه به عنوان یک برند مشخص در بازارهای کشور به فروش می رسد.

 

وی یاداور شد:کیفیت عسل تولیدی کردستان با انجام آزمایش های متعدد به اثبات رسیده است باید در راستای جذب بازار هدف در کشور های خارجی نسبت به صادرات و معرفی این محصول اقدامات مهمی به سرانجام برسد.

 

در ادامه این جلسه اتحادیه زنبورداران، و نماینده زنبورداران نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های خود پرداختند.

 

*تصویب ۹۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی برای ۱۵۰ نفر زنبوردار

 

بهروز فوادی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان اظهار داشت: استان کردستان به دلیل پوشش و تنوع گیاهی مناسب، کیفیت مناسب عسل تولیدی و وجود مناطق ییلاق و قشلاق در اغلب فصول سال و همچنین قیمت منحصر به فردعسل دارای پتانسیل زنبورداری بسیار خوبی است.

 

وی افزود: از سال ۱۳۷۷ سرشماری زنبور عسل هرسال در زمان مشخص اجراشده است که تاکنون رشد مثبتی در افزایش تعداد کلنی و تولید عسل در استان داشته ایم.

 

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گفت: بر اساس سرشماری سال جاری (۹۶)تعداد ۱۸۷۰۰۰ کلنی مدرن، ۱۰۰۰۰ کلنی بومی در مجموع ۱۹۷۰۰۰ کلنی در استان سرشماری شد که  نسبت به سال ۹۵ تعداد کلنی های زنبور عسل استان 6 درصد افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به میزان تولید عسل استحصالی استان در سال ۹۶ اظهار کرد: در سال ۹۶ ۱۳۲۲۰۰۰کیلو گرم عسل در استان تولید شده است که سهم کلنی های مدرن ۱۲۲۱۰۰۰کیلوگرم معادل ۹۳درصد و سهم کلنی های بومی ۱۰۱۰۰۰کیلو معادل ۷درصد بوده است که در مقایسه با سال ۹۵_ ۱۴درصد افزایش تولید داشتیم .

 

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار گیری سالجاری شهرستان سقز با ۱۳۲۴ نفر زنبورداربیشترین و شهرستان های قروه و بیحار به ترتیب با ۲۰۰و ۱۹۷ نفر کمترین آمار حضور زنبورداران را به خود اختصاص داده اند که در مجموع در سال جاری ۵۷۱۲نفر زنبوردار در استان کردستان فعالیت می کنند.

 

فوادی یاداو رشد: شهرستان سقز با ۵۲۹۳۰ کلنی و ۵۰۱۸۷۵ تن عسل همچنان رتبه اول استان و شهرستان سنندج نیز با تولید ۲۴۲۰۲۰ تن عسل و ۴۲۴۹۰ کلنی مقام دوم استان را به خود اختصاص داده است.

 

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: در آزمایشهای به عمل آمده عسل کردستان به لحاظ کیفیت و سلامت تایید شده است و زنبورداران کردستانی نیز با شرکت در جشنواره های عسل کشور از لحاظ کیفیت اشتهار داشته و بهترین عسل استحصالی معرفی شد.

به گفته فوادی: سهم استان در تولید عسل کشور ۳درصد و از لحاظ تعداد کلنی معادل 3.2 درصد یازدهمین استان کشور است.

 

وی اضافه کرد: در  طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با تصویب ۹۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی، در مرحله اول برای 150 نفر زنبوردار به منظور توسعه زنبورداری در استان موافقط شده است.

 

فوادی عنوان کرد: پروژه ملکه زنبور عسل به تعداد ۱۶۴۰۰ فروند کلنی توسط ۳۵ زنبوردار حرفه ایی با هزینه شخصی، پروژه ثبت مشخصات و رکورد گیری زنبور عسل در۱۰ شهرستان به تعداد ۵۲۰ کلنی از دیگر اقدامات در دست اجرا می باشد.

 

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی افزود: به زودی کارخانه بسته بندی فراورده های زنبور عسل با مشارکت ۴۹ درصدی بنیاد برکات و سهم ۵۱ درصدی اتحادیه زنبورداران کردستان در شهرستان مریوان بنام (( هه نگوینی کویستانی)) احداث می شود.

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 18 دی 1396 | 14:42

کد خبر : 28318

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید