کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگوی اختصاصی

مشارکت جوان نخبه کردستانی در پروژه ساخت ربات های انسان نما

شهاب باتمانی, جوان نخبه کامیارانی, دانشجوی دانشگاه تهران, جوان کردستانی, ربات انسان نما, صندلی نماز, صندلی ژینو

شهاب باتمانی اهل کامیاران و دانشجوی دانشگاه تهران در حال حاضر عضو تیم طراحی صنعتی مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته (CAST) که برجسته ترین نهاد تحقیقاتی کشور است و در پروژه های ملی ربات انسان نمای سایز بزرگ و سایز کوچک مشارکت دارد.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،شهاب باتمانی متولد سال 73  و اهل کامیاران یکی از جوانان نخبه استان کردستان است که در پروژهای ملی ساخت ربات های انسان نما مشارکت دارد.

 

شهاب باتمانی در حال حاضر دانشجوی رشته طراحی صنعتی دانشگاه تهران است که تا امروز توانسته است چندین نوآوری را به نام خود ثبت کند.

 

این جوان نخبه کردستانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما اظهار داشت: رشته طراحی صنعتی به سمت اختراع پیش نمی رود بلکه سمت و  سوی آن نوآوری, خلاقیت و ترکیب ایده ها است.

 

وی افزود: صندلی «ژینو» را برای نمازخواندن افرادی که مشکلات جسمانی دارند و نمیتوانند ایستاده نماز بخوانند طراحی کردم, از ویژگی های این صندلی میتوان به تنظیم پذیری سجده گاه از نشیمن گاه, تنظیم پذیری ارتفاع سجده گاه و زاویه سجدگاه اشاره کرد  که با این سه ویژگی نمازگزار می تواند آنگونه که میخواهد و متناسب با تناسبات بدن خود, صندلی را شخصی سازی کند.

 

شهاب باتمانی گفت: این صندلی دارای طراحی ایرانی اسلامی و متناسب و هماهنگ با فضای مسجد و منزل است که قابلیت جمع شدن و اشغال حداقل فضا را دارد و به دلیل طراحی متفاوت و خاص این محصول میتوان بعد از استفاده با کمترین فضا آنها را در مساجد انبار کرد.

 

گفتنی است طرح صندلی ژینو این جوان کردستانی در بخش "ایده های نو" مسابقات "آیدیران" 96 که به عنوان معتبرترین سری مسابقات طراحی صنعتی ایران هر ساله توسط موسسه طراحان صنعتی ایرانیان و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، موفق به کسب تندیس برنز این مسابقات شد.

 

این دانشجوی دانشگاه تهران در حال حاضر عضو تیم طراحی صنعتی مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته (CAST) که برجسته ترین نهاد تحقیقاتی کشور است و در پروژه های ملی ربات انسان نمای سایز بزرگ و سایز کوچک مشارکت دارد.
 

وی گفت: تیم طراحی صنعتی مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته (CAST)شرکتی وابسته به دانشگاه تهران است که طرف قرارداد با معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری است و بیشتر روی پروژه های ملی کار میکند.

 

این جوان کامیارانی یاداور شد: یکی از پروژهای ما در این تیم, ساخت ربات انسان نمای سورنا مینی است که با هدف ترویج علم رباتیک در بین دانش آموزان و دانشجویان با ساختار و طراحی جدید و جذاب روانه بازار شده است, تمام کدها و الگوریتم های استفاده شده در ربات سورنا مینی بصورت متن باز در اختیار کاربر قرار میگیرد در نتیجه کاربر می تواند بنا بر نیاز خود به تغییر و یا بهبود الگوریتم های بکار رفته بپردازد و یا کدهای مورد نظر خود را بر روی ربات پیاده سازی کند.

 

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه این ربات Open Source است, برای مراکز آموزشی و پژوهشی و دانشجویانی که قصد کدنویسی, برنامه نویسی و حتی  باز و بسته کردن  و تجزیه و تحلیل این ربات را دارند قابل استفاده است.

 

شهاب باتمانی تصریح کرد: هر چند تا امروز کیت های آموزشی رباتیکی و وسایل مشابه در مدارس و مراکز آموزشی وجود داشته است ولی مشخصا هیچ کدام از آنها امکانات و کاربری ربات انسان نمای کوچک را ندارد در نتیجه ورود این ربات ها به عرصه ی آموزشی کشور می تواند تاثیر چشمگیری به وجود آورد.

 

این دانشجوی دانشگاه تهران گفت: از دیگر موارد کاربردی این ربات ها می توان به مصارف تبلیغاتی در مراکز خرید, بانک ها, رستوان ها و سایر اماکن عمومی جهت سرگرمی و یا ارائه خدمات ساده نظیر راهنمایی افراد در بازارچه ها و یا گرفتن سفارش و تحویل آن در رستوران ها برای مشتری اشاره کرد.

 

این جوان نخبه کردستانی یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف پروژه‌ی ربات‌های سایز کوچک سورنا، پژوهش, ساخت و تجربه‌ی روند تولید علم در داخل کشور باهمت متخصصین داخلی است.

 

وی افزود:  از آنجایی ‌که این محصول باهدف تجاری‌سازی و تعامل با کاربران ایرانی تکامل میابد، بایستی ملاحظات و مناسبات ارتباط و تعاملات کاربران ایرانی در این محصول در نظر گرفته شود در این زمینه گروه طراحی صنعتی به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین عناصر بومی‌سازی در این پروژه  نقش ایفا کرده و نتایج آن بیشتر در ظاهر ربات و دقیق‌تر در طراحی جزئیات و پیشینه‌ی طراحی مشهود است.

 

یکی دیگر از طرح های تحقیقاتی تیم شهاب باتمانی  ربات انسان نمای سایز بزرگ است که یکی از برترین ربات های دنیا محسوب می شود و تا چند ماه آینده ورژن جدید آن رونمایی می شود و بیشتر به عنوان بازوی مکانیکی در مراکز صنعتی و حتی در مراکز جراحی در بیمارستان ها کاربرد دارد.

 

این دانشجوی اهل کامیاران تصریح کرد: بعد از اتمام تحصیلات به استان برمیگردم و اگر زمینه فعالیت باشد حتما کارهای تحقیقاتی خود را در کردستان ادامه میدهم.
 

شهاب باتمانی تاکید کرد: در کردستان با توجه به اینکه کارخانه و یا مرکز صنعتی وجود ندارد  پتانسیل رقابت وجود ندارد, در بخش صنعت فرصت ها خیلی محدود و انگشت شمار است و همین باعث ناامیدی و دلسری جوانان کردستانی و افزایش بیکاری شده است.

 

وی با بیان اینکه توانای و ظرفیت های زیادی در بین جوانان کردستانی وجود دارد اما هیچ ارگان و سازمانی از آنها استفاده نمیکند گفت: چند وقت پیش نخستين فراخوان ملي طراحي مبلمان شهري سيماي اکباتان توسط شهرداری همدان برگزار شد که طرح تیم ما مقام اول را کسب کرد اما همانظور که میدانیم اصلا در کردستان چنین فرصت های رقابتی را بوجود نمی آورند, استان کردستان هر چند دارای فرهنگی غنی و کهن است اما کدام مبلمان شهری آن براساس این فرهنگ طراحی شده است؟

 

وی با اشاره به اینکه مسئولین ما در کردستان بی خیال هستند گفت: دانشجویان کردستانی به علت اینکه ارتباط مستقیم با صنعت و مراکز صنعتی ندارند ار فضای کار دور هستند و حس ناامیدی و دلسری بر آنها غلبه کرده, حتی با کسب مدارج عالی باز هم نمی توانند کاری انجام دهند چرا که در پروسه تحصیل کاری بصورت علمی یاد نگرفته اند اما در تهران شرایط فرق می کند به علت وجود مراکز مختلف صنعتی , کارخانه ها و شرکت های بزرگ و بازدید و ارتباط گیری که با همراهی اساتید دانشگاهی انجام می شود دانشجویان فرصت کسب تجربه و کار دارند و همین باعث می شود بعد از تحصیل هر کدام کارآفرینی در حوزه تحصیلی خود شوند.

 

این جوان نخبه کردستانی گفت: بی امکاناتی و عدم توسعه یافتگی دید جوانان ما را در استان خیلی محدود کرده است که دنبال صنعت نروند, تصور جوانان ما از مراکز صنعتی و ... یک چیز دست نیافتنی است اما در بعضی از بزرگترین مراکز صنعتی تنها یک دستگاه وجود دارد که با آن کار میکنند پس سنگ بزرگ نشانه نزدن است.

 

وی در پایان تاکید کرد: امروز جوانان کردستانی باید بدانند که هر چند در استان خودمان مراکز صنعتی نیست اما در جاهای دیگر که وجود دارد پس باید بروند, ببیند, یادبگیرند و برگردند در استان خود آن را پیاده و اجرا کنند.

 

دوشنبه 18 دی 1396 | 11:16

کد خبر : 28302

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید