کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرار مغزها را جدی بگیریم!

ژن خوبهایی که فرارشان تبدیل به فاجعه خواهد شد!

فرار مغزها، فرار نخبگان، وضعیت اقتصادی ، تحصیلات خار ج از کشور

ایران متاسفانه یکی از کشورهای جهان است که انتشار خبر و آمار مهاجرت مغزها در آن، خبر از وقوع فاجعه ای می دهد که در چند سال آینده تبعات منفی آن مشخص می شود.

به گزارش کُردتودی، فرار مغزها پدیده‌ ای است که در دهه‌ های گذشته به صورت وسیع و چشمگیر گریبان کشور‌های زیادی را گرفته است.
در فرار مغزها، نیروی انسانی نخبه، به کشوری دیگر مهاجرت کرده و در نهایت در بخش های اقتصادی، اجتماعی و علمی و دیگر حوزه ها کشور خود را از دانشی که دارد بی نصیب می کند.


متاسفانه در دهه اخیر روند فرار مغزها در ایران روندی رو به رشد و چشمگیر را داشته و همین امر تاکنون دچار کاهش یا روند نزولی را شاهد نبوده است.


البته با وجود این شرایط سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته بود روند فرار مغز‌ها با دایر شدن شرکت های دانش بنیان و جذب ایرانیان خارج از کشور، معکوس شده است!


در روزهای اخیر هم کلیپی در حال پخش شدن است که صدای فاجعه را بیشتر به صدا درآورده است، کلیپی با عنوان اینکه از 150 دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تنها یک نفرشان در داخل کشور مانده است!


طبق آمار اولین مقصد نخبگان ایرانی و آرمان شهر آنها برای ادامه تحصیل دانشگاه‌ های آمریکا و سپس کانادا، آلمان، انگلیس و سوئد است.

 


متاسفانه با افزایش روند مهاجرت مغزها، و نخبگان کشور تهی از علم و دانش خواهد شد و افرادی که شایستگی لازم را ندارند جایگزین خواهند شد تا در دراز مدت آسیب های جدی به کشور وارد کنند.


در حقیقت عواملی چون کیفیت مراکز دانشگاهی، محدودیت آزادی‌ های فردی و اجتماعی و کیفیت سطح زندگی در کنار مشکلات یافتن فرصت شغلی مناسب و تبعیض قومی و دینی، از دلایلی است که نخبگان را وادار به فرار به خارج از کشو رمی کند.


در حقیقت مشکل بیکاری گسترده در سطح جامعه و عدم جذب نخبگان، در سطوح بالا و مسئولیت دادن به آنها نا امیدی را بیشتر و شیوع مهاجرت نخبگان را افزایش می دهد.


متاسفانه در شرایط فعلی بازار کار ایران بستر لازم برای فارغ التحصیلان برخی رشته‌ ها را ندارد بسترهای زیرساختی و تحقیقاتی امور پژوهشی در کشور ضعیف، و حمایت های مالی و علمی دانشگاه ها به شدت محدود است.

 


در واقع نبود امکانات بیشتر علمی، فقیر تر شدن جامعه از تمام جهات، گسترش محرومیت و کاهش شرایط توسعه اقتصادی تنها بخشی از پیامدهای فرار مغز‌ها خواهد بود.

 

فرارمغزها در حقیقت می تواند به عنوان فرآیندی باشد که در آن کشور مبدأ از طریق مهاجرت افراد تحصیلکرده و با استعداد، در نهایت توان خود را از دست می دهد و مشکلات و معضلات اساسی برای آن ایجاد خواهد شد.

 

سکوت مسئولان هم در این حوزه قابل تامل است!

 

انتهای پیام/
 

یکشنبه 17 دی 1396 | 12:27

کد خبر : 28287

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید