کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

صدای بلندگو دست فروشان روز و شب نمی شناسد/ ضرورت سامان دهی شغل های آلاینده

دست فروشان دوره گرد، بلندگو، مزاحم، ساماندهی، بیجار

صدای ناهنجار بلندگوهای قوی بسته شده بر ماشین دستفروشان دوره گرد،آرامش شهروندان بیجاری را سلب نموده است.

به گزارش کُردتودی، با توجه به افزایش بیکاری ، تهداد زیادی از شهروندان با خریدن یک ماشین وانت بار اقدام به دست فروشی در کوچه پس کوچه های بیجار نموده اند.

 

این روزها کار به جایی رسیده دست فروشان اقدام به فروش دوغ ، ماست ، پنیر و لبنیات هم می کنند و بدون هیچ نظارتی بر کار خود هم پافشاری دارند.

 

اثاث کهنه، یخچال کهنه، نان خشکیه، دمپایی کهنه میخریم، صدای گوش خراش است که دقیقا در ساعتی که شهروندان مشغول استراحت هستند از بلندگو دست فروشاان ارتعاش پیدا می کند.

 

مشاغل مزاحم یکی از معضلات شهری می باشد که موجب نقض حقوق شهروندان در شهر بیجار شده است .

 

در حال حاضر مشکلات صنوف آلاینده یکی از دغدغه های جامعه شهری به شمار می آید که تاثیر نامطلوبی بر سلامت روح و روان افراد می گذارد.

 

مشاغل مزاحم و آلاینده به عنوان پدیده هایی از موقعیت مکانی نامناسب و سازمان نیافته ی برخی از فعالیتهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در فضاهای شهری است.

 

ساماندهی مشاغل و نظارت بر فعالیت آنها در قاموس شهرداری قدمتی به اندازه تاریخ بلدیه دارد و جزو وظایف اولیه این نهاد شهری محسوب می شود.

 

صدای ناهنجار بانگ بلند دستفروشان دوره گرد از پشت بلندگوهای بسته شده بر روی ماشین آنها ،آرامش شهروندان بیجاری را در تمامی نقاط این شهر سلب نموده است.

 

فروشندگان دوره گرد در بیجار بدون توجه به ساعت استراحت شهروندان در هر ساعت از شبانه روز ،خواب آرام و آسایش را از شهروندان گرفته اند.

 

طبق تعریف کارشناسی شده هرگونه صدایی که انسان تمایل به شنیدن آن نداشته باشد و آسایش و آرامش را سلب نماید به عنوان آلودگی صوتی است.

 

مطابق ماده بند 2 ماده یک آیین نامه اجرایی نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی که در تاریخ 1/4/78 به تصویب هیئت وزیران رسیده است"آلودگی صوتی عبارت است از باز پخش و انتشار هرگونه صوت و صدا و ارتعاش بیش از حد مجاز و مقرر در فضای باز(غیر سرپوشیده)". بر اساس ماده ۲ همین آیین نامه، حد مجاز یا استاندارد آلودگی صوتی توسط سازمان محیط زیست با همکاری دستگاههای ذیربط تهیه و به تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست می رسد.

 

حال با تعریف بیان شده ،متاسفانه هر روزه شهروندان بیجاری ،صبح خود را با صدای ناهنجار بلندگو دستفروشان دوره گرد آغاز می نمایند.

 

این در حالی است که متاسفانه این افراد هیچگونه اعتنایی به تذکرات شهروندان ندارند و هر روز شاهد رشد آنها در شهر هستیم.

 

یکی از شهروندان بیجاری در گفت و گو با خبرنگار ما ، گفت: صدای گوش خراش بلندگو دست فروشان به حدی روی اعصاب است که در ساعات استراحت زندگی را بر ما حرام کرده اند.

 

وی افزود: من نمیدانم مگر مردم ما چقدر یخچال کنه، فرش کهنه و دمپایی کهنه دارندد که کار این دست فروشان تمامی ندارد و شب و روز بدن ملاحضه حال شهروندان صدای بلندگو خود را بلند می کنند.

 

یکی دیگر از شهروندان بیان داشت: کار دست فروشان که پایانی ندارد، اما ای کاش برای خود ی ساعات خاصی تعریف می کردند ، زیرا ازز همان کله سحر تا پاسی از شب ما باید صدای دلخراش این بلندگوها را تحمل کنیم.

 

شهرداری در اقدام خوبی طی چند ماهه گذشته اقدام به ساماندهی میوه فروشان سطح شهر در دو قسمت مشخص شده نمود، اما همچنان صدای ناهنجار بلندگو برخی از دست فروشان که در کوچه پس کوچه های شهر دست فروشی می کنند موجب اذیت و آزار شهروندان است.

 

منبع : بیجار بام ایران

انتهای پیام/

یکشنبه 17 دی 1396 | 08:38

کد خبر : 28276

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید