کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اهدای زندگی به خویش، بعد از 17 سال/ "عطا"یش را به لقایش بخشیدم!"

مردی با کوله باری ، تجربه 17 ساله گرداب اعتیاد، ترک اعتیاد یک پیرمرد 70 ساله ، بهترین مشوقم ، برای پاک شدن بود

عطا سلیمی را امروز همه در کردستان می شناسند و یک پای بسیاری از نظارت ها و پایش ها از کمپ های ترک اعتیاد است و همچنین مدیریت کمپ تولد دوباره سنندج(کانون میلاد) نیز به عهده اوست.

به گزارش کُردتودی، خانمان سوز است و وارد زندگی که می شود تا ریشه ات را نابود می کند اما هستند کسنی که با اراده ای قوی و عزمی مصمم پا به مسیری می گذرانند که نامش دوباره زندگیست.

 


رهایی از اعتیاد کاری سخت و طاقت‌فرساست، اما از آن سخت‌تر ساختن زندگی جدید و سالم بعد از رهایی از اعتیاد است. بعد از تصمیم برای ترک شما باید با علایم ترک مصرف دست و پنجه نرم کنید و بتوانید جلوی وسوسه نوشیدن الکل و یا مصرف مواد مخدر بایستید و همزمان سعی کنید به زندگی بازگردید و سبک زندگی جدیدی را ایجاد کنید. بازگشت به دنیای کاری و زندگی نرمال بعد از زمان طولانی اعتیاد مثل بازگشت از غار است پس نیاز به تلاش و برنامه ریزی دارد.

 


عطا سلیمی خود روزگاری با این بیماری در گیر بود اما دیدن یک پیرمرد که تازه خود را از بند اعتیاد رها کرده بود روزنه های امید را در زندگی وی روشن کرد و دانست که هنوز هم دیر نیست برای تولدی دوباره... اکنون هفده سال از پاک بودن عطا می گذرد. وی 14 سال پیش بود که فعالیت در جمعیت تولد دوباره را آغاز کرد. تمام این مدت را شبانه روز مشغول به فعالیت در کمپ ترک اعتیادی بوده است که خود راه اندازی کرد.

 


 وی می خواهد لذت زندگی پاک را به افراد یبماری که در این کمپ هستند بچشاند. سلیمی زمانی که با بیماری اعتیاد گریبانگیر بود، با وجود اینکه روزانه بیش از یکصد و بیست قرص آرام بخش را مصرف می کرده اما تا بحال مواد مخدری بدتر و خطرناک تر از شیشه را ندیده است و به گفت خودش هنوز نمی داند که شیشه با انسان چکار می کند..!!

 


وی که هم اکنون مسئولیت کمپ ترک اعتیاد میلاد وابسته به جمعیت خیریه تولد دوباره را برعهده دارد، می گوید: افراد معتاد با کمک دیگر معتادین که اعتیاد را ترک کرده اند می توانند بر این مشکل غلبه کنند. من هم با کمک تعدادی از افرادی که پاکی خود را به دست آورده اند اقدام به راه اندازی این کمپ کرده ایم.

 


وی افزود: ترک اعتیاد یک پیرمرد 70 ساله بهترین مشوق من برای پاک شدن و خلاصی از دست مواد مخدر بود  و امروز اگر معتادی دست خود را برای ترک اعتیاد به سمت کسی دراز کند هزاران دست به سویش می آید و دستش را می فشارد و این یعنی حمایت و دلسوزی وجود دارد.

 


 

وی با بیان اینکه معتاد بهبود یافته به مراتب دوران سختی برای مبارزه با بیماری خود را سپری کرده است، تصریح کرد: حفظ عزت معتاد بهبود یافته و بازگشت وی به زندگی عادی تکمیل چرخه درمان اعتیاد است.

 


عطا سلیمی با افتخار از پاکی 17 ساله‌اش می‌گوید و در حالی که اشک در چشمانش حلقه بسته به سال‌های گذشته باز می‌گردد و ما را مهمان خاطرات دورش می‌کند.

 


از روزگار تلخ اعتیاد که چگونه همسر و دخترش عاجزانه او را برای ترک کردن به بهزیستی استان برده بودند و بدن نحیفش که بجز پوست و استخوان از آن باقی نگذاشته بود سخن می‌گفت.

 


دخترش آن طرف‌تر صبورانه به حرف‌های پدرش گوش می‌داد. لحظه‌ای در چشمان دخترش خیره شد و گفت: با مصرف مواد تلخی زیادی به زندگی خود و خانواده‌ام دادم ولی به لطف خدا و کمک دوستانم توانستم اعتیاد را از زندگیم بیرون کنم.

 

 

وی می گوید: معتاد بودن را نه گناه تلقی می کنم و نه از عنوان کردنش خجالت می کشم چون ایمان و اعتقاد دارم که اگر کسی بخواهد می تواند به جامعه باز گردد .

 


و سخن آخر : اگر خانواده ها آگاهی لازم در خصوص نوع برخورد با یک مصرف کننده را داشته باشند و اگر در جامعه دسترسی به موادمخدر به راحتی میسر نباشد، اگر آموزش و پرورش در شناخت این معضل و بیماری تلاش گسترده ای به خرج دهد و اگر همه و همه برای نجات یک مصرف کننده دست به دست هم بدهند، این بیماری را می توان به راحتی شکست داد و از آمار افراد مبتلا به مصرف مواد به شدت کم کرد.

 


و حرفم خطاب به مصرف کنندگان موادمخدر این است که خواستن توانستن است اگر واقعا قصد ترک بگیرید.

 

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/

دوشنبه 11 دی 1396 | 09:34

کد خبر : 28207

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید