کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تورم ایران دو رقمی شد!

وقتی وعده های روحانی یکی یکی عملی می شود چه زود به 1400 رسیدیم!

1400% روحانی، وعده های روحانی، تورم دو رقمی، نرخ تورم در 96، قیمت اقلام در 97

متاسفانه این روزها بحران اقتصادی و تورمی که دامن دولت را گرفته است با بی تدبیری در حال گره خوردن با امواج سیاسی است.

به گزارش کُردتودی، خطر این بحران سیاسی می تواند به مراتب دردناکتر و آسیب پذیرتر از بحران اقتصادی باشد.


در روزهای اخیر گرانی سرسام آور و غیرمنتظره اقلام ضروری زندگی سر و صدای زیادی به پا کرد و در این میان تخم مرغ با افزایش 30 درصدی قیمت به 700 تومان رسید و همه مردم تحقق 1400 را با خرید دو عدد تخم مرغ دیدند.


 علاوه بر این افزایش قیمت که تخم مرغ به عنوان یکی از بی ارزشترین اقلام و اقلام ضروری قشر زیر خط فقری که در کمتر از یک هفته به تخم طلا تبدیل شد.

 

تورم کردتودی


در حالی که مردم به افزایش قیمت های کنونی معترض هستند، دولت قیمت های پیشنهادی دیگری را برای حامل های انرژی در سال 97 به مجلس ارائه داده بود.


طبق این درخواست دولت، نرخ های را که برای این اقلام در نظر دارد برای آب افزایش قیمت از 350 تومان به 525 و برق از 57 به 85.5، قیمت گاز طبیعی از 123 به 184.5، سی ان جی از 300 به 450 تومان، بنزین از 1000 به 1700 تا 1400 و بنزین سوپر هم از 1200 تا 1800 تا 2000 گازوئیل از 300 به 400 تومان برسد.


اما قطعا این قیمت های پیشنهادی دولت بدون در نظر گرفتن درآمد و معیشت مردم بوده که در نهایت منجر به نشان دادن واکنش از سوی مردم و معترضان در روزهای اخیر هم شده است، دولت باید در نظر داشته باشد که مردم برای کسب درآمد هیچ منبع مالی ندارند و قیمت و حقوق آنها افزایش نداشته است.

 


قشر آسیب پذیر جامعه با این تصمیم عدم کارشناسی و تدبیر ناکارآمد دولت در تیرس تورم دولت قرار گرفت و نرخ تورم دو رقمی آنها را در مضیقه قرار داد.


براساس محاسبه بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آذر ماه 1396 نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه 1395 معادل 10 درصد است.


در چند دهه اخیر اقتصاد و سیاست ایران به گونه ای بود که مردم در دوره هفتم و هشتم سیل سرمایه گذاری خود را در داخل کشور روانه کرده و در دولت نهم و دهم بحث بر سرمایه گذاری مردم با افزایش ارزش و قیمت بر روی هر کالای مشخص بود و همین تضمین امنیت اقتصادی کشور بود.


ولی متاسفانه امروزه و در چند سال اخیر سوال سرمایه گذاران این است که سرمایه خود را به کدام کشور خارجی ببرند تا مال و دارایشان در امان باشد!

 

و این نیاز به تدبیری کارآمد دارد تا موج اقتصادی را به سوی بحران سیاسی سوق ندهد و منجر به وقوع حوادثی ناگوار در بدنه کشور به نفع دشمنان نشود.

 

 

انتهای پیام/

یکشنبه 10 دی 1396 | 11:14

کد خبر : 28197

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید