کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو با یکی از چهره های مطرح کُرد اهل قلم ؛ زبان کردی یک هنر است

گفتگو با یکی از چهره ها، مطرح کُرد، اهل قلم ، زبان کردی، یک هنر است

ادبیات کردی به نوشته‌ها، سروده‌ها و داستان‌هایی گفته می‌شود که به گویشهای زبان کردی مانند سورانی و کرمانجی و گورانی نوشته شده‌است...

به گزارش کُردتودی، ادبیات کردی به نوشته‌ها، سروده‌ها و داستان‌هایی گفته می‌شود که به گویشهای زبان کردی مانند سورانی و کرمانجی  و گورانی نوشته شده‌است.کردی ، زبان بیش از 25 میلیون کردی است که در سرزمین وسیعی از یک حوزه جغرافیایی زندگی می کنند. این زبان متعلق به خانواده زبان های هند و اروپایی است و جزء گروه زبانهای ایرانی- آریایی می باشد.

 

زبان كُردی یكی از زبانهای بسیار جالب توجه، شیرین، خوش‌آهنگ، متناسب الاجزا، غنی، عمیق و صریح است، این زبان دارای زیباییهای خاصی می‌باشد؛زبانی است فلسفی، علمی، هنری، و فصاحت وسیع و بلندی دارد.

 


کریم دافعی یكی از چهره‌های مطرح كُردهای اهل قلم می‌باشند و خدمات علمی مفیدی را به زبان، فرهنگ ، ادب و هنر كُردی انجام داده‌اند و بیش از 38 كتاب به زبان كُردی تالیف و چاپ و منتشر كرده‌اند. ایشان مجوز اولین انجمن شعر و ادب در کردستان ایران در سال  1367 را كسب كرداند كه خود هم مؤسس و مدیر مسئول آن هستند در این رابطه با ایشان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید؛

 


تعریف شما از زبان چیست؟


زبان شناسنامه هویت ملت هاست ، به بالندگی می رسد ، رشد می كند ، متحول می شود ، در زمان ها و مكان های مختلف دگرگون می شود و در اثر اختلاط فرهنگ های گوناگون تغییر می كند . با نگاهی به شاخه های زبان های مستقل در جهان می توانیم جایگاه زبان خویش - زبان كردی - را در میان این زبان ها مشخص نماییم. با استناد به شواهد تاریخی انجام گرفته می توان اذعان كرد كه زبان كردی جزو زبان های هند و ایرانی و از شاخه های زبان های هند و اروپایی است.
 
وضعیت ادبیات کردی را در حال حاضر چگونه می بینید؟


 هر ملتی در جهان ابتدا بر اساس زبانش شناخته شده است ملت بدون زبان ، بدون هویت نیز می باشد. ادبیات كُردی بسیار گران مایه است و شاهكارهای ادبی این زبان از نظر علمی و هنری دارای امتیاز و ارزش‌های  فراوانی است.


جایگاه زبان و ادبیات کردی را در حال حاضر چگونه می بینید؟


زبان كُردی در شرایط فعلی وارد مرحله نوینی شده است و در راه ترقی و تكامل آن، اقدامات اساسی و موثر آغاز گردیده است که از جمله ی آن ها می توان به : توسعه روزافزون كتب، مطبوعات، پخش برنامه‌های متعدد و مفصل كُردی از رادیوها، تلویزیون های كُردی، رسمیت زبان كُردی و تدریس آن در تمام دورة ابتدائی، دبیرستانی و دانشگاهی در كردستان عراق و ارمنستان، تاسیس كانون های تحقیقی كردشناسی در مراكز مهم علمی دنیا طبیعتاً  اهمیت این زبان آریایی و مسئله وحدت و پیشرفت آن را به میان آورده است که امیدواریم در آینده شاهد رشد و توسعه یافتگی این زبان در جهان باشیم.


ادبیات کردی در حال پیشرفت و ترقی است. بیش تر جوانان و صاحبان قلم سعی می کنند دوش به دوش ادبیات امروز جهان حرکت کنند.  هم اکنون نشانه های بارزی از ساختار شکنی و تغییر فرم و محتوا  در بیش تر اشعار دیده می شود به زبان ساده تر می توان گفت که ادبیات امروز کردستان ادبیاتی در حال گذر از مرحله ی سنتی به مدرنیته است.
 
شعر کردی مدرنیته آیا توانسته جای خود را در میان مردم باز کند؟


شعر کردی در حال گذر از سنتی به مدرنیته است تاکنون شعر مدرنیته به صورت تخصصی وارد زبان کردی نشده است اما تلاش هایی از سوی شاعران صورت گرفته  که هنوز در اول راه است.
 
از دیدگاه شما بچه های امروزی آیا با زبان مادریشان بیگانه شده اند؟


برای ملتی چون ما پاسداری از زبان كردی خویش ، جمع آوری لغات و اصطلاحات كردی ، فولكلور كردی و آموزش زبان كردی تنها وسیله زنده نگه داشتن ملت كرد  است نباید فراموش كرد كه یك ملت زنده تنها با زبان ملی خویش زنده خواهد ماند. چون بیش تر دانش آموزان به زبان فارسی می نویسند، می خوانند، فیلم و کارتون نگاه می کنند و در ادارات هم بیش تر نامه نگاری ها به زبان رسمی فارسی است نسل امروزی با زبان مادریشان تقریباً بیگانه شده اند.
 
راهکار شما برای ترویج  زبان مادری برای نسل جدید چیست؟


هم چنان که در قانون اساسی پیش بینی شده است که اقلیت های زبانی می توانند  در آموزشگا ه ها و به صورت رسمی در مدارس به تدریس زبان خود بپردازند و این خود یکی از راه های ترویج زبان کردی و اهمیت دادن به زبان است. تشکیل کلاس های کردی به صورت خصوصی و دادن مجوز به نشر کتب یکی دیگر از را ه های ترویج و علاقه مند کردن مردم به این زبان است. پیشینه و اصالت این زبان نیز گاه‌و ‌بیگاه از سوی محققان، زبان شناسان، تاریخ نویسان و ... گاه مورد تردید و گاه مورد تائید بوده. اهل قلم كرد زبان، ادبیات گرانمایه كُردی و شاهكارهای زیبای این زبان را بخوبی از نظر علمی و هنری، بیشتر معرفی نمایند، نگارش یك تاریخ ادبیات تحقیقی و انتقادی با روش علمی از كارهای بسیار مفید و با ارزش خواهد بود. جمع كردن منظومه‌ها، قصه‌ها، حكایات، آواز، تصنیف و ترانه‌ها، لغز، پند و امثال  حكم كُردی، آثار نظم و نثر شعرا،ادبا و نویسندگان كُردی از کارهای باارزش دیگری در این زمینه است.


 
وضعیت چاپ و نشر کتب کردی چگونه می باشد؟


متأسفانه اجازه ی چاپ برای بیش تر کتب(شعر و داستان) برای نویسندگان و شاعران کرد وجود ندارد ، آن هم به دلیل مسائل مادی و... است.


 
تاکنون چند کتاب از شما به چاپ رسیده است؟


بنده تاکنون 38 کتاب نوشته ام که شامل 4 کتاب داستان و 32 کتاب شعر و تحلیل شعری می باشد.


آیا در زمان چاپ کتاب هایت با مشکلی روبه رو بوده اید؟


بله. هر کتابی را که می خواهم چاپ کنم تا چاپ شود یک سال طول می کشد و گاهی به من مجوز چاپ نمی دهند و در جواب می گویند شما یکی از  مفاخر ایران هستی  ولی کتابم را چاپ نمی کنند.


حرف آخر شما؟


زبان كُردی راه های دور و درازی را پیموده است وتوصیه من این است که نباید جوانان ما فراموش بکنند که« کردی هنر است».

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/

پنجشنبه 7 دی 1396 | 08:59

کد خبر : 28151

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید