کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تأملی بر حماسه 9 دی

جریان شناسی فتنه در هژمونی جنگ نرم

حماسه نه دی، حماسه 9 دی، فتنه 88

یکی از مهمترین بسرتهای فراهم شده در جامعه برای دیده تر شدن مفهوم جنگ نرم، بحث فتنه 88 بود که دشمن کاملا به براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران امیدوارم شده بود.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، انقلاب اسلامی گفتمان و الگوی نوینی را پدید آورده است که بُعد نرم آن بر سایر ابعاد ترجیح یافته است. این واقعیت به سبب احیای نظام ارزشی مبتنی بر خصائص فرهنگی، هویت نوینی را در مردم ایران شکل داده است که متمایز از هویت سایر ملل مسلمان است. تاریخ انقلاب اسلامی از آغاز تاکنون گواهی می‌دهد که دولت‌های غربی به ویژه آمریکا تمامی اشکال براندازی سخت از جمله شورش، کودتا و جنگ نظامی را در دهه اول تجربه کردند. لیکن ایستادگی و مقاومت ملت ایران تحت رهبری حضرت امام خمینی رضوان‌الله علیه قدرت‌های مستکبر را به این واقعیت رساند که استفاده از گزینه سخت و نظامی نمی‌تواند در برابر ایمان و اعتقاد ملت ایران کارآمد باشد،.لذا نظام سلطه برای رسوخ در هویت فرهنگی مردم ایران و ایجاد فاصله بین ملت و نظام ایران، باید ابعاد بیشتری را آماج قرار دهد ابعادی مانند: هویت فرهنگی، جذابیت الگوی سیاسی حکومت، اعتماد عمومی، روحیه ملی، حمایت های مردمی، کارآمدی و مقبولیت نظام سیاسی و احساس فراگیر امنیت پایدار اجتماعی. این شاخص‌ها می‌تواند برخی از ابعاد قدرت نرم جمهوری اسلامی باشد که مورد هدف دشمنان نظام قرار گرفته است. پس از ناامیدی دشمن از گزینه نظامی، آنان با رویکرد جدید و در قالب بهره‌گیری از روش‌های نرم اهداف خود را پیگیری کردند. امری که رهبری معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای‌ از همان آغاز دهه هفتاد با ادبیات و تعابیر مختلف نظیر تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی و اخیرا جنگ نرم خطر آن را گوشزد کرده، مسئولین نظام را به چاره‌اندیشی در برابر آن فراخواندند.

 

قدرت نرم که استراتژی نوین آمریکا برای حفظ سیطره هژمونیک خود در قرن 21 است، از فاکتورهای کثیری بهره می گیرد؛ این فاکتورها طیف وسیعی را شامل می‌شوند که عبارتند از: زیرساخت‌های جامعه اطلاعاتی، ابزارهای ارتباطی تکنولوژیک، شبکه‌های اجتماعی، تخصیص بودجه های هنگفت برای کانالیزه کردن اقدامات و استحاله شخصیت‌های از پیش تعیین شده، احداث زنجیره ای از رسانه های دیداری و شنیداری برای هجمه‌های پروپاگاندایی ، استخدام نیروهای به اصطلاح پیاده نظام و ..... وقوع کودتای  مخملی در کشورهای هدف، حداقل نتیجه‌ای است که سردمداران آمریکا از عملیاتی کردن تئوری قدرت نرم، طلب می‌کنند. آمریکا در حدود 20 کشور، پروژه کودتا مخملی را پیاده کرده است. اوکراین، گرجستان و قرقیزستان سه نمونه از کودتاهای مخملی است که با حمایت مالی آمریکا و بنیادی تحت عنوان "جامعه باز" با مدیریت "جرج سورس" به اجرا درآمده است.

 

یکی از مهمترین بسرتهای فراهم شده در جامعه برای دیده تر شدن مفهوم جنگ نرم، بحث فتنه 88 بود که دشمن کاملا به براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران امیدوارم شده بود. مراکز تصمیم گیر دولت های غربی و بعضی کشورهای منطقه در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی و همزمان با انتخابات دهم ریاست جمهوری اسلامی، بر این باور بودند که؛ ایران هسته ای را باید پذیرفت و درامور داخلی ایران نباید دخالت کرد. موقعیت ممتاز ایران در فناوری هسته ای، موفقیت تاثیرگذار نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه و دست برتر ایران در مذاکرات هسته ای، نمونه هایی از آن است. حماسه حضور ملت ایران در 22 خرداد 1388می توانست، به عنوان یک فرصت طلایی تیر خلاصی به پروژه های مختلف مقابله غرب با ایران باشد. متاسفانه با طرح ریزی قبلی غربی ها به ویژه آمریکا از قبل برای تاثیر گذاری بر انتخابات ایران برنامه داشته اند. گستردگی جنگ نرم  طراحی شده علیه نظام جمهوری اسلامی، دستگاه ها و نهادهای مسئول و نیروهای امنیتی و انتظامی درگیر حوادث تلخی کرد که متاسفانه آن حماسه بی نظیر انتخابات که به تعبیر مقام معظم رهبری در دنیا زلزله ایجاد کرده بود، به کام مردم ایران تلخ گردید. اما بعد از ماه ها آشوب و فتنه و خسارت های جبران ناپذیر، ملت ایران پس از روشن شدن تقابل آشکار این جریان با نظام، با درک درست از یک نیاز، با تظاهراتی فراگیر، عاشورایی و سراسری با هدف مقابله با جریان فتنه، حضور خود را به صورت بارز در دفاع از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشت. مسئله مهمی که در این امر باید جستجو کرد این است که چه مولفه هایی زمینه شکل گیری حماسه 9 دی را رقم زد ؟ یکی از مهمترین این مولفه ها مدیریت راهبردی و هوشمندانه امام خامنه ای مدظله العالی می باشد، رهبری مهم ترین عامل در مقابله با فتنه ها و عبور از بحران ها بوده است. مهم ترین عامل آفرینش حماسه 9 دی و باطل السحر کردن فتنه بود. مقام معظم رهبری با مدیریت حکیمانه، تبیین و آشکارسازی ماهیت فتنه با استراتژی مقابله نرم و با بهره گیری از قدرت مردمی نظام انرژی و ظرفیت جامعه را به جریان انداخت و با مدیریت مردمی و انقلابی بساط فتنه را جمع کردند. با تدقیق و باریک بینی در راهبردهای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در قبل و بعد از فتنه 88 می توان این نکته مهم را بیان کرد؛که معظم له در مدیریت حوادث بعد از انتخابات  نهم ریاست جمهوری،در تصمیم  گیری خود از منطق درونی خردورزی و عقلانیت در چارجوب  منافع اسلام و مصالح امت اسلامی پیروی می نماید . ایشان با بهره مندی از مفاهیم اصلی موجود در سیره واندیشه سیاسی امیرالمومنین(علیه السلام) به جای اتخاذ استراتژی های موجود در جامعه شناسی سیاسی غرب، متناسب با اقتضائات جامعه اسلامی ، راهبردهای خویش را تدوین می نمایاند.

 

دومین مولفه؛ اعتقادات مذهبی مردم می باشد که حضور مردم در عرصه های مختلف از اعتقادات و باورهای دینی آنها سرچشمه می گیرد. ایمان مذهبی مردم، عشق به اهل بیت (ع) عامل قدرتمند در تولید قدرت مردمی انقلاب پیروزی ها و شکست دشمن بوده است. مردم ایران در سخت ترین شرایط از کربلا، عاشورا و ابی عبدالله الحسین(ع) قدرت گرفته اند و درون مایه همه حرکت های انقلابی و نهضتی مردم عاشورای حسینی بوده است. واقعیت این است هیچ رویداد و حادثه ای نمی توانست مثل حادثه روز عاشورا ملت ایران را در 9 دی به حرکت درآورد. بنابرایـن احساسی که در 9 دی بـه جریـان افتاد با روح عاشورایی در آمیخته شد.پرده دری و حرمت شکنی ها در روز عاشورا مردم را به این رساند که با یک جریان منحرف از جنس لشکر ابن زیاد روبرو هستند. که همزمان با شهادت ابی عبدا... الحسین (ع) و یاران آن حضرت پرچم های عزای آن حضرت به آتش کشیده می شود.

 

و مولفه سوم؛ فتنه شناسی، بصیرت مردم و اقدام به موقع ملت بود. کشورهایی که مدل انقلاب رنگی در آن به نتیجه رسیده فاقد چنین ویژگی و ظرفیت می باشند. مردم ایران هر گاه مشاهده کنند یک نیروی خارجی در حال دخالت در امور داخلی آنهاست، منسجم و متحد شده و او را پس می‌ زنند که نمونه بسیار بارز آن را در جنگ تحمیلی 8 ساله عراق و متحدان او علیه ایران شاهد بودیم و با وجود چنین روحیه ای بحران‌ها را پشت سر می‌گذارند.

 

مردم در همه عرصه ها در این سه دهه نقش آفرین بوده اند در هر شرایطی همانند 9 دی که نیاز به حضور بوده با بصیرت و اقدام خود گره های بزرگ را باز کرده اند و از انقلاب و نظام دفاع کرده اند. بنابراین در حماسه 9 دی قدرت مردمی نظام به عنوان منبع قدرت نرم ظهور و بروز یافت. در واقع 9 دی، نه گفتن با قدرت مردمی مبتنی بر مشی انقلاب اسلامی بود.

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می‌فرمایند: «دشمن محاسبات خیلى دقیقى کرده بود؛ منتها خوب، محاسباتش غلط از آب درآمد؛ ملت ایران را نشناخته بود. توده های مردم، نیز با تحلیل شرایط در گفتمان مقام معظم رهبری و برخلاف مدل طراحی شده دشمن ،با کنش سیاسی خود در 9 دی ،نقش آفرینی و مشارکت حقیقی خویش را در حوزه عمومی و نظام مردم سالاری دینی تحکیم بخشیدندو هرگونه فرصت توطئه انگیزی را از دشمن و عاملان داخلی آن سلب نمودند.

 

بی تردید این حادثه اولین فتنه در سرزمین پاک اسلامی مان نبوده و بطور قطع آخرین آن نیز نخواهد بود. کید دشمنان این مرز و بوم همواره بر جان و مال این سرزمین خنجر زده و خواهد زد اما اگر گوش ها، گوش به زنگ صدای وحدت بخشِ رهبر مدیر و فرزانه باشد قطعا دولتمردان خواهند توانست از کوران حوادث عبور کنند اما اگر صف تصمیم گیران نظام و قاطبه ملت شکسته شود آن وقت است که حتی اگر عمارها، سره نا از ناسره جدا کنند بر سر دار خواهند رفت. بطور قطع نیاز امروز به وحدت به تلاش به بصیرت و هم افزایی بیش از گذشته احساس می شود چرا که به فرموده همان رهبر فرزانه فتنه های دیگر با ریشترهای بالاتر در راه است و اگر آبشخور فتنه از همین روزها بسته شود یقینا نظام اسلامی و حکومت اسلامی به سرمنزل مقصود خواهد رسید.

 

یادداشت: حبیب‌الله جلیلی

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 7 دی 1396 | 07:07

کد خبر : 28148

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید