کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

عضو کمیسیون بودجه مجلس در گفت‌و‌گو با کُردتودی:

مخالف حذف یارانه هستم/ افزایش قیمت حامل‌های انرژی نگران کننده است

بیگلری، نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه، حذف یارانه، افزایش قیمت بنزین

نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه و همچنین عضو کمیسیون بودجه در مجلس گفت: بنده صراحتاً با حذف یارانه 31 میلیون نفر از شهروندان مخالف هستم و معتقدم انجام این کار موجب قلع و قمع نیازمندان خواهد شد.

محسن بیگلری در گفت‌و‌گو با خبرنگار کُردتودی،  با اشاره به مفاد لایحه بودجه 97، عنوان کرد: بنده صراحتاً با حذف یارانه 31 میلیون نفر از شهروندان مخالف هستم و معتقدم انجام این کار موجب قلع و قمع نیازمندان خواهد شد.

 

وی افزود: اگر قرار باشد یارانه افرادی هم حذف شود باید بر اساس منطق و از بین دهک‌های بالای جامعه باشد.

 

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس با اشاره به مهم ترین محورهای لایحه بودجه 97، ابراز داشت: کاهش 19 هزار میلیارد تومانی هزینه یارانه نقدی قابل تأمل بوده و موجب نگرانی مردم می‌شود.

 

بیگلری اظهار داشت: همانطور که آقای حاجی‌بابای درگفتگوی ویژه خبری گفتند؛ «بر اساس لایحه بودجه، پنج دهک جامعه از دریافت یارانه‌ها حذف می شوند و این مسئله نه تنها فقر را در کشور بر نمی دارد بلکه فقیر را نابود می کند».

 

بیگلری افزود: افزایش قیمت حامل‌های انرژی به ویژه بنزین نیز که عنوان شده، موجب نگرانی است و بنده با آن مخالفم؛ او گفت: «هیچگونه افزایشی در میزان درآمد و حقوق و دستمزدها صورت نگرفته که در مقابل آن سوخت و حامل های انرژی هم افزایش قیمت دوبرابری داشته باشد و من با این موضوع مخالفم».

 

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس افزایش قیمت حامل های انرژی را نادرست و در تضاد با معیشت مردم دانست و گفت:  تا زمانیکه معیشت مردم بهبود پیدا نکند با هرگونه افزایش قیمت مخالف هستیم و مجلس نیز باید بااین افزایش قیمت‌ها مخالفت کند.

 

وی عدم تودجه به حوزه عمران در لایحه بودجه 97 را یکی دیگر از نقاط ضعف این لایحه عنوان کرد و افزود: مطمئناً این عدم توجه برای استان‌های کم‌برخوردار و محروم مشکل‌ساز خواهد شد که امیدوارم اینگونه نباشد.

 

بیگلری عدم توجه به حوزه آموزش را از دیگر ضعف‌های لایحه بودجه 97 دانست و گفت: آقای روحانی و هیئت دولت در تقدیم لایحه بودجه 97 به مجلس بر خلاف صحبت‌ها و شعارهایشان عمل کردند.

 

وی در ادامه با اشاره به وضعیت بیکاری و عدم توسعه یافتگی در استان کردستان، عنوان کرد: دولت باید با ایجاد بسترهای لازم سرمایه گذاری و ایجاد وحداهای تولیدی زمینه رونق اقتصاد و ایجاد اشتغال در کردستان را تقویت کند تا در کاهش‌ بودجه‌هایی که انجام می‌شود استان محرومی مانند کردستان با مشکل مواجه نشود.

 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 29 آذر 1396 | 07:11

کد خبر : 28038

منتشر کننده : a.p

خادم قران کریم پاسخ چهارشنبه 29 آذر 1396 | 12:21

0
1

با سلام
فرمایش اقای بیگلری پور صحیح است ولی نظر خود را نیز که تا حدودی اختلاف نظر دوستانه است عرض می کنم اگر منطقی است پخش فرمایید

1- اگر یارانه یک حق است باید به همه هموطنان صرفنظر از اینکه غنی باشند و یا فقیر باشند باید تعلق گیرد مگر اینکه خود افراد با میل و رضایت خودشان که دارای امکانات مالی هستند و نیاز به یارانه ندارند انصراف دهند کچای عدالت گفته است که حق یک شخصی را دولت بدلیل اینکه دارای امکانات است حذف کند؟ در چنین شرایطی صدها نوع مشکل فرهنگی پیش می اید که افرادی که از راه حلال ثروتمند هستند به دروغ اموال و ثروت خود را پنهان کنند و خودشان را به نداری بزنند . باید فکر فرهنگی نیز نمود
2-- بله اقشار محرومی که واقعا می دانم که فقیر واقعی هستند یارانه انان را هم بدهند

3- واقعیت این است که طبقه متوسط با حقوق 2-3 میلیونی نیز به فقر رسیده اند

4- فقر چیزی است که برای افراد ثروتمند اساسا قابل درک نیست. برای اقای نماینده نیز قابل درک نیست. اینجانب 3 میلیون تومان حقوق می گیرم والله بالله تالله اهل هیچ خلافی هم نیستم چون خلاف علاوه بر اینکه خلاف و جرم است و گناه است در این دنیا هزینه مالی هم دارد چنین هزینه هایی خلافی نیز خود و خانواده ام نداریم بخدا با نسیه زندگی می کنیم و اکنون 200 هزار تومان چند ماه است قرض گرفته ام ندارم بدهم در چنین شرایطی فقیر محتاج یارانه چه زندگی دارد و چطور معیشتش می گذرد درد و غم مضاعف اینجانب است
5- اگر درد یکی دو تا صد تا باشد می توان چاره نمود اکنون مثل سلسه اعصاب بدن انسان اگر یک جای بدن انسان دچار مشکل شود بقیه نیز دچار درد و مشکل می شود است
6- درد فرهنگی از همه سخت تر است اگر بنزین هر لیتر مثلا 50 تومان شود منظورم 500 ریال است در ان صورت بدلیل ارزانی اسفالت پمپ بنزینها نیز در اثر ریزش بنزین هنگام بنزین زدن از بین خواهد رفت. اگر 2 هزار تومان شود به تبع ان همه چیز گران می شود بالاخره گوجه فرنگی از جنوب که به جای دیگر می اید هزینه سوخت دارد بنا بر این بر همه کالاهای معیشتی تاثیر می گذارد. خب باید یک رفتاری نمود که فشار به مردم کم شود
7- خود اقایان نمایندگان و اقای بیگلری پور بفرمایند که چقدر حقوق می گیرند در چنین شرایطی فیش خودشان را نشان خواهند داد . فیش حقوقی معیار نیست بابت سفر خارجی و دفاتر و خانه در تهران و ماشین چقدر می گیرند .

مرتضی پاسخ شنبه 2 دی 1396 | 08:48

0
0

سلام
بحث یارانه اگرچه به شیوه کنونی در عمل مورد نقد است ، اما این طرح در نوع خود بی نظیر و ارزشمند بود اولا یارانه حامل های انرژی برداشته شد بعنوان مثال بنزین که بخشی از دهک جامعه ازآن بهرمند میشد حذف و یارانه آنرا به عموم جامعه تخصیص دادند و در بحث مدیریت هم می توانست مطابق گذشته این مدیریت در دولت باشد و هم می توانست به خود مردم واگذار شود... اما نقد های موجود درحوزه عمل : عدم تعادل بخشی ومتناسب ساختن این طرح ضعف مدیریت دولت در اجرا است نه ضعف مدیریت مردم ، درصورتیکه ابتدای طرج بااستقبال خوبی در جهت بهینه سازی به ایجاد توانمندی خانوارها منجر گردید . درثانی هدف گذاری طرح در چند محور تعریف شد که یکی ازآن پرداخت نقدی است وتفسیر کنونی از غنی وفقیر چنین به ذهن متبادر می کند که دولت در این طرح هدف کمک به مردم دنبال کرده است در حالیکه مدیریت در یارانه وبخشی از درامدهای است که اگر مشارکت مردم راداشته باشد ممکن است هزینه های دولت را هم کم کند.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید