کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نشست نخبگان دانشگاهی استان کردستان با دبیر شورای عالی امنیت ملی+عکس

شمخانی, دانشگاه علوم پزشکی کردستان, نخبگان کردستانی, دانشجویان کردستانی

امروز ظهر نشست صمیمی دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان کردستانی با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در تالار ابن سینا علوم پزشکی کردستان برگزار شد.

به گزارش کُردتودی, به نقل از کرددانش،دیروز نشست صمیمی دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان کردستانی با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در تالار ابن سینا علوم پزشکی کردستان برگزار شد.

 

در این مراسم دکتر سیامک واحدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: دیدن قهرمانان و سپه سالاران کشوری افتخاری برای جامعه دانشگاهی است و دریابان شمخانی که سال های سال است لباس نظامی گری بر تن دارند جزو افرادی است  که دیدارشان برای جامعه دانشگاهی استان افتخار است و الگویی است برای قشر فرهیخته استان است.

 

وی افزود: با مقایسه رقم 220  هزار شهید و 3 هزار پست دولتی در کشور به این امر پی می بریم که به ازای هر صندلی مسئولین حدود 70 شهید به نظام تقدیم کرده‌ایم پس مسئولین باید قدردان خون شهیدان باشند و در ایفای مسئولیت خود نهایت تلاش را داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه امنیتی که امروز شاهد آن هستیم مدیون بزرگ‌مردان تاریخ هستیم، تصریح کرد: دانشجویان علاقمند به دیدار با چنین افرادی هستند و امیدواریم بتوانیم قدردان شهدا و زحمات و راه آنان را ادامه بدهیم.

 

در ادامه این نشست یکی از دانشجویان کردستانی پرسید: در کشور ما به برکت حضور افرادی مثل شما بیشترین امنیت را در منطقه داریم اما همانطور که همه مستحضر هستند امروز در فضای مجازی مباحثی بدون هیچ پشتوانه و منبع خبری منتشر میشود که امنیت فکری مردم را مورد تهدید قرار میدهد در این حوزه شما چه تدابیری اندیشیده اید؟

 

دریابان علی شمخانی در جواب گفت: مطمئنا تاثیر فضای مجازی بر زندگی اجتماعی ما اگر فراتر از زندگی حقیقی نباشد کمتر نیست, متاسفانه ما دیر در حوزه فضای مجازی وارد شدیم و عقب ماندگی هایی داریم اما کار را بصورت ساختارمند و هدفمند شروع کرده ایم.

 

وی افزود: درست است که فضای مجازی آسیب زاست اما نقاط قوت و فرصت های فراوانی نیز دارد که نباید از آن غافل شد, با توجه به اینکه فضای مجازی انعکاس رفتار اجتماعی افراد یک جامعه است رسالت و وظیفه دانشجویان و نخبگان در این فضا بیش از پیش احساس میشود.

 

وی در پاسخ به وضعیت و توان موشکی ایران گفت: در جدیدیترین بازدیدی که از برخی مراکز نظامی داشتم باید اعلام کنم که سطح توان علمی موشکی ما فراتر از توان تولیدی ماست و علت شکاف بین توان علمی و توان تولیدی مشکلات اقتصادی است و لاغیر .

 

شمخانی تصریح کرد: با توجه به اینکه تولیدکننده هواپیما نیستیم، نسبت به توسعه صنعت هوایی در دنیا عقب ماندگی داریم اما قدرت موشکی را جایگزین این ضعف و عقب ماندگی کردیم.

 

یکی دیگر از دانشجویان کردستانی پرسید چرا باید جمهوری اسلامی ایران تامین کننده امنیت مردم لبنان و سوریه و یمن باشد و در حالی که خود کشور دارای مشکلات اقتصادی زیادی است برای امنیت کشورهای منطقه هزینه کند ؟

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی جواب داد:  امروز امنیت ایران فقط در مرزهای آن تامین نمیشود بلکه امنیت ما در فراتر از مرزهای ماست و هزینه ای که برای این کار صرف می شود برای برقراری امنیت در داخل کشور است البته این هزینه در مقابل با هزینه هایی که امریکا و اسراییل و عربستان برای ایجاد اشوب و ناامنی در منطقه می کنند اصلا قابل مقایسه نیست.

 

وی افزود: اگر از کشورهای سوریه و عراق در جنگ با تروریسم حمایت نمی کردیم، داعش و گروه های تروریستی تصمیم گیرنده می شدند. 

 

وی تاکید کرد: اگر اکنون ایران به عنوان کشوری موثر، مقتدر، تصمیم گیر و تاثیرگذار در منطقه مطرح می شود در مقایسه با هزینه ای که برای این مهم شده، بسیار ارزشمند است. 

 

دانشجوی دیگری گفت: شما روزی چند ساعت مطالعه می کنید وی پاسخ داد: من همیشه صبح زود از خانه بیرون میروم و در ماشین حتما یک  صفحه قران با تفسیر گوش میدهم, در مواقع استراحت بیشتر کتاب های راهبردی و استراتژیکی مطالعه میکنم البته انقدر انجام گزارشات مختلف اداری زیاد است که زیاد وقت مطالعه ندارم.

 

یکی از دانشجویان کردستان پرسید: چرا موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رفراندم انقدر سرسخاتانه بود ایا منشا این تفکر بی اعتمادی به مردم مناطق کوردنشین است؟

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی  گفت: نسبت انقلاب اسلامی,نسبت مردم ایران, نسبت شیعیان با کوردها یک نسبت راهبری غیر قابل گسستنی است, نسبت ما با کوردها مثل نسبت ترکیه و سوریه و عراق با مردم کورد نیست ما هیچ جدایی نسبت به کوردها نداریم به راحتی همدیگر را درک می کنیم همانطور که در زمان جنگ با هم متحد علیه صدام جنگیدیم.

 

وی افزود: قبل از اعلام رفراندم سه جلسه با آقای بارزانی جلسه گذاشتیم و اعلام کردیم که این رفراندوم به نفع مردم کوردستان نیست و مورد سواستفاده قرار میگیرد و موفق نمیشود چرا که در آن شرایط تاثیر گذاری کوردها بر دولت مرکزی تاثیرگذاری منحصر بفردی بود که با رفراندوم از دست می رفت, همچنین با بارزانی اعلام کردیم که با این رفراندوم وحدت درون خود را از دست خواهید داد پس این کار را نکید,  ما میتوانیم کمک کنیم که مشکلات شما با دولت مرکزی بصورت راهبردی حل شود هر چند خود ایشان قبول می کرد اما برخی از مشاورین وی او را منصرف می کردند.

 

شمخانی تاکید کرد: ما تمام مراحل اتمام حجت را با بارزانی طی کردیم اما قبول نکردند پس موضع جمهوری اسلامی نسبت به رفراندوم سرسختانه نبود بلکه خیرخواهانه بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه 28 آذر 1396 | 07:21

کد خبر : 28033

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید