کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تخصیص 44 درصد از بودجه عمرانی کردستان/900 پروژه عمرانی استان نیازمند جهش اعتباری

بودجه، بودجه استان کردستان، بودجه 97، بودجه عمرانی کردستان، بودجه های تخصیص داده شده

بودجه استان کردستان در سال 96 معادل 2 هزار میلیارد تومان بوده که از این مبلغ تا ماه ششم برابر با 44 درصد تخصیص داده شده است.

به گزارش کُردتودی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در این خصوص اظهار داشت: 300 میلیارد تومان از بودجه عمرانی کردستان یعنی همان 44 درصد از اعتبارات تخصیص داده شده است و با توجه به اینکه درآمد دولت در پایان سال تکمیل می شود مابقی بودجه استان هم در پایان سال تخصیص آن بیشتر است.

 

بهرام نصرالهی زاده گفت: بودجه جاری استان کردستان در دو بخش با 258 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای در خصوص تامین حقوق نیروهای رسمی و پیمانی و پرداخت حقوق اضافه کاری و قراردادی ها، با 55 درصد تخصیص در هشت ماه جاری انجام شده است.


البته باید اشاره کرد که به جز اعتبار اختصاص یافته اصلی به استان کردستان موارد متفرقه دیگری هم به پروژه های ملی تخصیص داده شده است، اعتباراتی که کافی نبوده اما رقم قابل توجهی را شامل شده است.


نصرالهی زاده عنوان کرد: جاده سنندج، مریوان با 19 میلیارد و 400 میلیون مصوب، 51 میلیارد به آن تخصیص داده شده که برابر با 279 درصد است.
وی افزود: جاده همدان، سنندج گردنه صلوات آباد باند دوم آن با 6 میلیارد مصوب، 200 درصد بیشتر یعنی 12 میلیارد تومان به آن اختصاص یافته است.


وی با بیان اینکه توجه ویژه ای به استان کردستان در خصوص تخصیص اعتبار می شود، بیان کرد: راه آهن همدان، سنندج 140 میلیارد مصوب داشته که 80 درصد آن یعنی 110 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.


نصرالهی زاده اظهار داشت: کریدر شمالغرب به جنوب هم 85 درصد آن، یعنی 95 میلیارد از 140 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.  


در حقیقت با اعتبارات تخصیص داده شده، بودجه عمرانی 96 نسبت به 95 حدود 2 و نیم برابر افزایش داشته و 51 درصد نسبت به سال قبل بیشتر شده است و در بین استان های کشور نسبت به تخصیص اعتبارات دومین استان کشور بوده است.


اما با این وضع هنوز هم 900 پروژه ناتمام در استان کردستان وجود دارد که نیازمند اعتبارات جهشی است.


نصرالهی زاده با بیان اینکه 71 هزار پروژه عمرانی ناتمام در کشور وجود دارد، افزود: بودجه دولتی کفاف اتمام و تکمیل پروژه ها را نمی دهد و باید با مشارکت بخش های خصوصی این پروژه ها به اتمام برسد.


برای سال 97 در بخش بودجه 347 هزار میلیارد از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شده است که 9 درصد نسبت به سال جاری کاهش داشته است.


با توجه به اینکه درآمد دولت از محل درآمدهای نفتی، عوارض گمرکی و نقل و انتقالات مختلف حاصل می شود، لازم است که نمایندگان مجلس خود دست به کار شده و سهم بیشتری به استان خود جذب کنند، چرا که در حال حاضر اتمام و تکمیل پروژه ها در استان ها خصوص کردستان با 900 پروژه نیمه تمام با حد مطلوب فاصله زیادی دارد.

 

انتهای پیام/

دوشنبه 27 آذر 1396 | 10:17

کد خبر : 28024

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید