کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

طبق گزارش مرکز آمار ایران؛

زنان کردستان هر روز بیکارتر از دیروز می شوند/ پیشرفت بیکاری زنان از رتبه ی چهارم به رتبه ی نخست کشوری !

زنان کردستان ، هر روز بیکارتر از دیروز، پیشرفت بیکاری زنان ، از رتبه ی چهارم، به رتبه ی نخست کشوری !

طبق گزارش مرکز آمار ایران، کردستان در تابستان 96 استان نخست کشور در نرخ بالای بیکاری زنان نقاط شهری است.

به گزارش کُردتودی، طی دهه های اخیر میل به اشتغال و حضور در جامعه به عنوان یکی از جدی ترین مسائل و خواسته های زنان مطرح شده و از اینرو در حال حاضر صدها هزار زن هر روزه در محیط های مختلف کاری کشور حاضر می شوند و دارای فعالیت های گوناگون اجتماعی هستند.


 
با این وجود، در دهه های اخیر اشتغال زنان و سیل تقاضا برای کار از سوی زنان تحصیل کرده به چالشی برای دولت ها تبدیل شده است. با وجود اینکه تعداد زنان جویای کار همواره از مردان کمتر است، اما نرخ بیکاری در این گروه بسیار بالا و تامل برانگیز است.

 


از گذشته های نه چندان دور که بخواهیم بگوییم، شاید یادمان باشد زمانی که در خانواده ای می گفتند که پسر یا دختر فلان کس برای دانشگاه قبول شده است، همه از شانس و زرنگی و اقبالش می گفتند، اینکه دیگر کارو آینده اش تضمین شد و دیگر خوشبخت خواهد شد اما با گذشت زمان دیگر دانشگاه آنطور که باید نتوانست جوابگوی بسیاری از دغدغه ها و خواسته های دانشجویان شود، جوانان فارغ التحصیلی که بعد از پایان دانشگاه به جمع بیکاران اضافه خواهند شد و همچون زندانی بدون دیوار با مرزهای نامریی خانه نشینی را به کارها و شغل های کاذب ترجیح می دهند .

 

 

 چندان نیازی به آمار و ارقام نیست، همین که به اطراف تان نگاه کنید، می بینید که تعداد داشجویان بیکارنسبت به نسل قبل چند برابر شده است. این موضوع را می توان با گذشتن از دانشگاه ها به عینه مشاهده کرد .

 

 

از آنجایی که استان کردستان استانی غیر صنعتی است و کارخانه ها و کارگاه های صنعتی زیادی ندارد از نظر میزان بیکاری بالاتر از میانگین کشوری است و با وجود آنکه جوانان تحصیلکرده فراوانی دارد بیشتر آنها اگر هم کاری پیدا کنند با رشته تحصیلی و زحمتی که طی چند سال در دانشگاه کشیده اند مرتبط نیست .

 


کردستان در تابستان 92 استان چهارم کشور در نرخ بالای بیکاری زنان نقاط شهری بود؛ اکنون مرکز آمار ایران گزارش داده که کردستان در تابستان 96 استان نخست کشور در نرخ بالای بیکاری زنان نقاط شهری است.

 


طبق گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار کشور در تابستان 96، کردستان بالاترین نرخ بیکاری زنان نقاط شهری را در میان استان‌های کشور دارد؛ در گزارش مذکور که به تازگی منتشر شده، نرخ رسمی بیکاری زنان شهری 15 تا 24 ساله در استان، 78.6درصد و نرخ بیکاری زنان شهری 15 تا 29 ساله هم 69.4درصد اعلام شده است.

 

 

حال که استاندار قبل چنین عملکردی را برای مردم کُرد به یادگار گذاشت و راهی استانی دیگر شد لازم است که بهمن مرادنیا استاندار فعلی کاری برای بیکاری زنان این استان انجام دهد چرا که اگر به این روال پیش رود همچنان وضع از همین روالی که هست خرابتر خواهد شد زیرا بیکاری و فقر که در رابطه ای مستقیم قرار دارند می توانند پیش زمینه ای را برای هجوم آسیب های اجتماعی فراهم کنند  پس لازم است در این راستا کارهایی اساسی صورت پذیرد.

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/

یکشنبه 26 آذر 1396 | 09:18

کد خبر : 28014

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید