کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردستان فقیرتر از 30 استان کشور/رفاه کردستانی ها در 10 سال اخیر 38 درصد کاهش داشته است

رفاه نسبی، میانگین بودجه خانوار شهری، بودجه کردستان

شکی نیست که بعضی از استان های کشور مرفه تر و بعضی فقیرتر هستند و سطح رفاه اجتماعی در این استان ها متفاوت است.

به گزارش کُردتودی، حال سوال اینجاست که کدام استان ها فقیرتر و میزان فقر آنها چقدر بوده و به چه دلیل این فقر وجود دارد.


برای رسیدن به این جواب بهتر است از معیار متوسط بودجه خانوار شهری بهره برد.


متوسط بودجه خانوار شهری شاخص خوبی برای سنجش رفاه خانوار است و بر همین مبنا هم در سال 95 متوسط بودجه خانوار شهری تقریبا ماهی 3 میلیون و 300 هزار تومان بود.


این رقم برای تهرانی ها ماهی 5 میلیون و 200 هزار تومان بوده و با این حساب تهرانی ها مرفه ترین استان کشور بودند، و طبق آمار بانک مرکزی به جز تهران، در البرز، کهگیلویه و بریر احمد و بوشهر متوسط بودجه شهری خانوار از میانگین کشور بالاتر بوده است.


و اما جالب اینجاست که برعکس تصور همگان در استان های ظاهرا متحولی مثل خوزستان، فارس و اصفهان نه تنها مردم در رفاه نبودند بلکه حتی میانگین بودجه در این سه استان کمتر از میانگین کشوری بوده است!


اما فقیرترین استان کشور در سال 95، استان لرستان با میانگین یک میلیون و 800 هزار تومان بوده است یعنی به تعبیری رفاه خانوارهای شهری در لرستان نصف میانگین کشوری و یک، سوم تهرانی ها بوده است.


بعد از لرستان هم کردستان با کسب جایگاه سی امین استان، در رتبه دوم فقر نسبی قرار داشته و بعد از آن هم آۀذربایجان شرقی فقیرترین استان کشور بوده است.


خراستان و آذربایجان شرقی برخلاف تصور همه جزء استان های فقیر و کم درآمد بودند و وضعیت بودجه و رفاه خانوارهای شهری با احتساب بودجه کشوری بر مبنای 3 میلیون و 300، یک میلیون کمتر بوده است.


در حقیقت وضعیت 10 سال اخیر رفاه نسبی مردم نسبت به سال 86 در وضع بدتری قرار داشته و به طور متوسط در 10 سال قبل وضعیت مردم 15 درصد بهتر از حال حاضر بوده است.


بودجه ماهانه خانوار به نرخ ثابت سال 95، در 10 سال قبل ماهی 3 میلیون و 900 بوده و 600 هزار بیشتر از سال 95 بوده است.


در سال 86 علاوه بر تهران، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد وضع استان های خوزستان، فارس و چهارمحال و بختیاری بهتر از میانگین کشوری بوده است.


و استان های لرستان، هرمزگان و خراسان فقیرترین استان های کشور بودند، اما وضع همه استان ها در طول این 10 سال به یک میزان بدتر نشده بود.


در مدت این 10 سال بودجه خانوار در تهران و سمنان بین 5 و 6 درصد کاهش داشته، در صورتی که میزان کاهش رفاه در فارس 32 درصد، کردستان 38 درصد و چهارمحال و بختیاری 40 درصد بوده است.


به عبارت دیگر میزان شکاف رفاهی بین تهران و بقیه کشور در مدت 10 سال اخیر نه تنها کم نشده بلکه افزایش قابل توجهی هم داشته است.


متاسفانه در این میان سهم استان های کمتر برخوردار به وضوح کامل دچار اچحاف شده و مردم به بدترین شرایط ممکن از زندگی رسیده اند.


در این میان هم موج افزایش قیمت ها و گرانی روز افزون در مقابل عدم افزایش حقوق ها رفاه مردم را کمتر و مشکلات آنها را بیشتر خواهد کرد.  

 

انتهای پیام/

چهارشنبه 22 آذر 1396 | 10:20

کد خبر : 27977

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید