کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو با بانوی کارآفرین برتر در مریوان:

بانوی 63 ساله ای که امید بانوان بی بضاعت است / کلاف تار و پود زندگی از مراغه تا مریوان

گفتگو با بانوی کارآفرین، کارآفرین برتر در مریوان، بانوی 63 ساله، امید بانوان بی بضاعت

خانم رباب عطاری فر بانوی 63 ساله ساکن مریوان متولد شهرستان مراغه در طول چند سال گذشته با پشتکار و تلاش وصف ناپذیر خود در عمل و واقعیت تمام در زمینه کارآفرین برتر و فعال جامه عمل پوشانده است.

به گزارش کُردتودی، کار آفرینی در همه زمینه ها و حوزه های مختلف جامعه امروزی می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای برای رشد ، توسعه اقتصادی ، اجتماعی و  حتی روانی یک جامعه و شهروندان آن  را فراهم و اسباب اشتغال زایی جوانان زیادی را در استان و شهرستانی همچون مریوان به وجود آورد.

 

در  طول چندین ساله گذشته از کار ،آفرینی ، مزایا و بهره مندی آن در کتاب ها، روزنامه های، مجلات و تلویزیون و سالن های کنفرانس چه بسیار سخن به میان آمده است و بی شک کار آفرین بودن در جامعه امروز ، استان کردستان و شهرستان مرزی همچون مریوان نیاز به داشتن ایده ، افکار نو ، حمایت دستگاه های اجرایی و ارگان های مرتبط از کارآفرینان جوان، نخبه گان  و بانوان فعال در عرصه های مختلف دارد .

 


خانم رباب عطاری فر بانوی 63 ساله ساکن مریوان متولد شهرستان مراغه  در طول چند سال گذشته با پشتکار و تلاش وصف ناپذیر خود در عمل و واقعیت تمام در زمینه کارآفرین برتر و فعال جامه عمل پوشانده است.

 


بله !هیچ جای تعجبی نیست ازحکایت و زندگی بانوی 63ساله کار آفرین قلم می نگارم که دریکی از روزهای سرد و بارانی آذر ماه با دوربین ام راهی کارگاه بافندگی وی می شوم.

 


خانم عطاریفر شیرزنی توانمند و گشاده رو از درب ورود کارگاه من را با روی گشاده پذیرا خود و کارگاه مجهز و به روز خود می کند .

 


کارگاهی که در قلب شهرم (مریوان)  با  نظم و  چیدمانی زیبا در کوچه پس کوچه های آن نامی بزرگ در بین بانوان بی سرپرست ،کم درآمد و خانوارهای بی بضاعت پیدا کرد و با فعالیت  و تلاش کم نظیر خود این روزها دیگر همه خانم عطاری فر به نام (خاله) را خوب می شناسندو در طول این چند سال بانوان و  جوانان فعال دیگری در زمینه کار آفرینی و ایجاد کار گاه های کوچک و زود بازده وی را به نوعی الگوی خود قرار می دهند.

 


 

پیرزنی توانمند و پر انرژی وقتی برای مصاحبه پای حرف ها ودردل های وی می نشیم بدون اغراق با آن قدرت بیان و شیرینی کلامش من را برای لحظاتی ازفکر مصاحبه  و سوال و جواب  بیرون می برد و در شگفت بودم که زن توانمندی که با لهجه ترکی که اصالتا بچه مراغه استان تبریز می باشد چطور با تمام محدودیت های جامعه ی امروزی که گاها در شهرهای کوچک و مرزی همچون مریوان حکم فرماست، توانسته برای خود اسم و رسمی عنوان دار پیدا کرده باشد.

 


خانم عطاریفر از کار آفرینان برتر ایران ،استان کردستان و مریوان در طراحی پوشاک حجاب و در زمینه ی تولید پوشاک بافت با آموزش کار آفرینی توانمند سازی بانوان باسواد ،کم سواد و بی سواد در مریوان در طول پنج سال گذشته بیش از صد بانو از بانوان این شهرستان و روستاهای اطراف آن را آموزش و زمینه ی اشتغال مستقیم 150نفر و بیش از صدها نفر دیگر به صورت غیر مستقیم فراهم را کرده است.

 


وقتی از موفقیت های حاصله در طول چندین سال فعالیت خود از وی سوال می کنم با لهجه ی شیرین ترکی نام خدا را به زبان می آورد و می گوید زیاد اهل سخنرانی و مصاحبه و به قول خود سخنوری نیست و به همین دلیل من نیز ناچارا بر خلاف میل و قاعده  مصاحبه که به نوعی باید سوال و جواب باشد، صرف نظر می کنم.

 


بانوی کار آفرین قصه ما در مرحله اول موفقیت خود را در توکل به خدا، پشتکار و حمایت خانواده خود می داند و از نقش سازنده ی همسر و دختر خود به نام نگارخانم حسین زاده می گوید ودر واقع به نوعی موفقیت خود را همواره مدیون خانواده ی خود  و حمایتگرانه آنها می داند.

 


در کنار پیرزن پر انرژی و پرتوان دختر وی خانم نگار حسین زاده که به عنوان موسس کار آفرینی همواره نقش بازوان توانمند و حمایتگری را ایفا می کند، با همه ی مشکلات مالی و اقتصادی این خانواده توانسته اند بر موفقیت در حوزه ی کاری خود در کشور که شعبات دیگر در تهران،قم،سنندج، سروآباد و مریوان داشته باشند.

 

بانوی کارآفرین  علاوه بر شعبات متعدد در شهرهای استان  و کشور اکنون با پشتکار مثال زدنی خود فراتر از مرزهای کشور در اقلیم کشور عراق و شهر حلبچه و سلیمانیه اقدام به تاسیس مغازه و کارگاه نموده و در این شهرهای هم با آموزش بافندگی به نوعی هنر ایرانی را آموزش می دهد.

 

پیرزن کارآفرین و خوش صحبت با اطمینان و اعتماد به نفس خاص خود، تاکید می کند که در نظر دارد اقدام به ایجاد کارخانه ی بزرگ در آینده نزدیک کند.


از نظر او این مهم به راحتی با داشتن ایده ،خلاقیت ، تلاش و همیاری خانواده و مشارکت دستگاه های مرتبط و سازمان ها در آینده ای نزدیک به تحقق خواهد پیوست.

 


به گفته ی خانم عطاریفر که ازسن 14 سالگی به صورت حرفه ای وارد این کار شده است بیش از هزاران نفر را آموزش داده است..


کار آفرین موفق  بر این مهم همیشه در صحبت هایش تاکید می کند که در شرایط امروز ودر جامعه ای که اشتغال سخت و اکثر جوانان به نوعی به دنبال حرفه و کار مناسبی می گردند باید بر وجود توانمندی های خود ایمان راسخ داشته باشند.


وی از جوانان  جویای کارو بانوان خانه دار و بی سر پرست می خواهد که با توکل بر خدا هیچ گاه یأس و نا امیدی را در زندگی خود راه ندهند و با حضور در خانه های خود در رشته های مختلف بافندگی و کارهای خانگی به نوعی یاری همسران خود درزندگی و خانه خود باشند.

 

 


پیرزن با علاقه وصف ناشدنی ازهنرخودو بافندگی سخن می گوید و وقتی از او می پرسم در طول 50سال  کار بافندگی اگر بخواهی حاصل کار و  عمر خودت را در این حرفه در جمله ای خلاصه کنی چیست؟ با  شور و هیجان خاصی جواب می دهد: بیشتر از 50 سال عمر خودم را با تار و پود نخ های بافتنی زندگی کرده ام و اگر خداوند عمر دوباره ای به من بدهد، باز هم با تمام وجودم 50سال دیگر را در راه هنر بافندگی سپری می کنم.

منبع: آفتاب دل

 

اتهای پیام/

دوشنبه 20 آذر 1396 | 10:24

کد خبر : 27949

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید