کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

دستفروش سنندجی که شعارش مبارزه با گرانی است/ از بیکاری و به خاطر خانواده‌ام دستفروشی در گرما و سرما  را به جان خریده‌ام

دستفروشان سنندج، دستفروشی، بیکاری جوانان کردستان، جوانان کردستان

اقبال 5 سال است که دستفروشی می کند و با این کار شکم یک خانواده سه نفره را سیر می‌کند؛ او می‌گوید «لونا» دخترش تمام وجود اوست و برای رفاه و راحتی او شرایط سخت دستفروشی در گرما، سرما و برف و باران را به خود قبول می کند تا دخترش کم و کاستی نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، ساعت 2 و 45 دقیقه بعدازظهر پنجشنبه 16 آذر 96 است و او هنوز بساطی را که منبع درآمد خود و خانواده‌اش است را از کنار پیاده‌رو خیابان فردوسی سنندج جمع نکرده و امیدوار به اینکه شاید در یک ربع باقی مانده به ساعت مقرری که شهرداری برایشان تعیین کرده بتواند یک جفت دستکش، یک جفت جوراب و یا یک شال‌گردن و ... را بفروشد.

 

مغازه‌داران اطراف که کم کم دارند کرکره مغازه‌شان را بالا می‌زنند رفتار خوبی با او ندارند و جواب سلام او را به زور می‌دهند احتمالا فکر می‌کنند که این دستفروشان در کسب و کار آنها تأثیرگذارند و شاید برخی هم دوست ندارند که آنها به لقمه‌ای نان دست پیدا کنند.

 

دستفروشی در سنندج

 

این دست‌فروش سنندجی می‌گوید نامش اقبال است و هر روز از ساعت 12 ظهر تا 3 بعدازظهر و از ساعت 5 عصر تا پاسی از شب بساطش را در کنار خیابان پهن می‌کند و تنها منبع درآمدش هم همین دستفروشی است.

 

اقبال می‌گوید 8 سال در تهران استادکار قنادی بوده است و به دلیل عدم پرداخت حقوق و بیمه توسط کارفرمایان مجبور شده به سنندج برگردد و دستفروش شود.

 

دستفروشی در سنندج

 

اقبال 5 سال است که دستفروشی می کند و با این کار شکم یک خانواده سه نفره را سیر می‌کند؛ او می‌گوید «لونا» دخترش تمام وجود اوست و برای رفاه و راحتی او شرایط سخت دستفروشی در گرما، سرما و برف و باران را به خود قبول می کند تا دخترش کم و کاستی نداشته باشد.

 

او بر این باور است که بیکاری در کردستان پدر مردم را در آورده است و می‌گوید آیا به راستی مسؤولان وضع بیکاری جوانان در این استان را نمی‌بینند؟!

 

از این دست‌فروش سنندجی می‌پرسم اگر قرار باشد روزی یکی از مسؤولان این استان باشی چکار می‌کنی؟ می گوید؛ با اهمیت دادن به تولید داخل و احیای واحدهای تولیدی و ایجاد شغل، بیکاری را رفع می‌کردم.

 

دستفروشی در سنندج

 

اقبال  با بیان اینکه شعارش مبارزه با گرانی است، می گوید: به دلیل اینکه قیمت اجناس دستفروشان نسبت به مغازه‌ها کمتر است مردم رغبت زیادی دارند از آنها خرید کنند؛ مثلاً مغازه‌ها اجناس 10 هزار تومانی ما را با همان کیفیت، 25 هزار تومان می‌فروشند در حالی که قیمت پایه آن حدوداً 6 هزار و 500 است.

 

او می گوید: البته وقتی یک مغازه‌دار باید در ماه چند میلیون تومان کرایه مغازه بدهد طبیعتاً باید اجناس را با قیمت بالا به فروش برساند تا ضرر نکند.

 

اقبال از مدیران شهرداری خواهش دارد که مانع فعالیت آنها نشوند و می‌گوید اگر قرار باشد روزی بدون تدبیر و شغل جایگزین مانع فعالیت دستفروشان شوند ناچاراً این دستفروشان یا باید دزد شوند و یا به کار خلاف روی بیاورند!

 

دستفروشی در سنندج

 

دستفروش سنندجی می‌گوید اجناسش را از بانه و تهران تأمین می‌کند و شاید برخی از انها نیز به صورت قاچاق وارد کشور شده باشد اما چون ما در مقدار کم (در حد یک کیسه) خرید می‌کنیم مأموران ایست بازرسی به ما کاری ندارند و اجازه خروج می‌دهند.

 

او بیکاری را عامل قاچاق می‌داند و معتقد است هیچ قاچاق فروشی از جان خود سیر نشده تا خود را در معرض گلوله قرار دهد؛ اگر برای مردم شغل درست و حسابی وجود می‌داشت مردم به این گونه شغل‌های کاذب روی نمی‌آوردند.

 

دستفروشی در سنندج

 

اقبال همچنین بیکاری را معضلی برای روی آوردن جوانان به مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و دیگر کارهای خلاف می‌داند و می‌گوید اگر جوانی کار داشته باشد دیگر وقتی برای این گونه کارها ندارد.

 

ساعت 3 بعدازظهر است و اقبال باید بساطش را جمع کند و الی مأموران سد معبر شهرداری بساط او را با خود می‌برند.

 

دستفروشی در سنندج

 

او در حالی که چند قدم از ما دور شده با صدای بلند می‌گوید به مسؤولان بگویید به فکر شغل برای جوانان باشند و به مدیران شهرداری هم بگویید تکلیف مکانی که قرار بود برای دستفروشان در نظر بگیرند به کجا رسید؟

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 18 آذر 1396 | 11:02

کد خبر : 27922

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید