کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

سفیر فرهنگی بیجار ثبت ملی شد/گستره فرش بیجار به شهرهای دیگر هم رسیده است

فرش بیجار، سفیر فرهنگی بام ایران، ثبت ملی، فرش پولادین، فرش آهنین، بیجار بام ایران

فرش پولادین بیجار گروس بعنوان سفیر فرهنگی بام ایران ثبت ملی شد.

به گزارش کُردتودی، هنوز زمان زیاد از آن دورانی که در بیجار گروس از درون هر خانه ای زمزمه های حزن انگیز مادران و دختران قالی باف همراه با دف های کوبیده شده بر رج ها بلند می شد، نگذشته است.

 

در آن دوران برای بسیاری از مردم «زندگی» در سرزمین بام ایران  زودتر از آفتاب طلوع می کرد، در آن زمان قالی ها زودتر از هرکس سلام دختران دم بخت را می شنیدند.
 

 

قالی بافی در بیجاری پیشینه ای دراز دارد و متعلق به هزاره های قبل از میلاد است و با طرح های «ماهی درهم،سمن بر، مستوفی، شاه عباسی، دار گل، شکارگاه، گل فرنگ و خاتم شیرازی با رنگهای سیر و زنده تولید شده است که برخی از این آثار به جای مانده هنوز هم زیبایی خاصی دارند.
 

یکی از شاخصه های قالی گروس، رنگ های بکار رفته در آن است، در گذشته اکثرا به صورت گیاهی بوده است اما در حال حاضر جهت بافت فرش بیجار از رنگهای شیمیایی استفاده می شود.
 

در حال حاضر بافت فرش بیجار تنها منحصر به بیجار گروس نیست و گستره آن به شهرهای تکاب ، سقز ، دیواندره ، تاکب و بخشی از استان زنجان نیز رسیده است و این فرش آهنین در این شهرها نیز بافته می شود.
 

فرش پولادین بیجار، وسیله ای برای نمایش گذاشتن هنر طراحان و نقاشان برجسته این هنر است که با رنگ آمیزی بی بدیل خود و چیدن نقطه های که طرحهای آن از طبیعت بکر گرفته شده است می باشد.

 


 

هر گره ای که بر تار و پود فرش بیجار افزوده می شود،هنر دست مادران و دختران سرزمین مادریم بیجار است که هم نوا با ترانه های محلی بر چله دار قالی هنرنمایی می کنند.

 


 

این روزها خبر خوش ثبت ملی نشان جغرافیایی فرش بیجار مایه خوشحالی شهروندان بیجار گروس شد.
 

رئیس اداره صنعت ، تجارت و معدن شهرستان بیجار در گفت و گو با خبرنگار بیجار بام ایران از ثبت ملی نشان جغرافیایی فرش بیجار بعنوان سفیر فرهنگی این شهرستان خبر داد.
 

وی با بیان اینکه نشان جغرافیایی فرش دستباف بیجار در منطقه گروس بافت می‌شود، افزود: فرش بیجار دارای ویژگی های منحصر به فرد است که نشانگر ظرفیت‌های تاریخی، اقتصادی، تجاری و هنری فرش بیجار است.
 

صفری در خصوص مراحل کار ثبت ملی فرش بیجار گفت: ثبت نشان جغرافیایی این فرش شامل یک فرایند نسبتا طولانی بود که از سال ۹۴ توسط اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بیجار، با تشکیل جلسات مختلف با تشکل‌های مردمی، اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و صاحبان کارگاه‌های تولیدی فرش و تکمیل اظهارنامه توسط آنها و ارائه گزارش به مرکز ملی فرش ایران آغاز شد.
 

رئیس اداره صنعت، تجارت و معدن بیجار با اشاره به بازدید میدانی نمایندگان مرکز ملی فرش از واحدهای متقاضی شهرستان ، بیان داشت: پس از تکمیل مشخصات فرش منطقه اعم از مشخصات فنی، مشخصات تاریخی و جغرافیایی، پرونده توسط مرکز ملی فرش برای ثبت نهایی به اداره کل ثبت مالکیت صنعتی ارجاع شد.
 

وی خاطر نشان کرد: پس از تلاش‌ها و پیگری‌های مستمر، در نهایت گواهینامه ثبت ملی نشان جغرافیایی فرش بیجار در بیستم تیرماه سال جاری صادر شد.
 

لازم به ذکر است ماهی درهم،سمن بر، مستوفی، شاه عباسی، دار گل، شکارگاه، گل فرنگ و خاتم شیرازی با رنگهای سیر و زنده تولید شده است که برخی از این آثار به جای مانده هنوز هم زیبایی خاصی دارند از مهمترین طرح های مشهور قالی گروس است.

 


 

منبع: بیجار بام ایران

 

انتهای پیام/sh.s

شنبه 18 آذر 1396 | 09:40

کد خبر : 27919

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید