کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

آمریکا بر سر سفره چرب اختلاف مسلمانان و پایتختی بیت المقدس

فاتح کردی، آمریکا، ترامپ، بیت المقدس، اسرائیل

به قول نویسنده شهیر کرد دکتر صلاح الدین خدیو" تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس به اندازه خلافت داعش برای صلح، ثبات و امنیت خاورمیانه و جهان خطرناک است". 

به گزارش کُردتودی، شاید اگر در دوران جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل که در آن آمریکا و انگلیس در کنار اسرائیل بودند میشنیدیم امریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت این کشور اعلام کرده زیاد تعجب نمیکردیم.

 

ولی در دورانی که حداقل کشورهای عربی هم جبهه عربستان، باهم متحد و با آمریکا هم پیمان شده اند که با تهدیدی بنام ایران مقابله کنند گرفتن چنین تصمیمی توسط آمریکا برایشان بسیار غیر مترقبه و شکی بسیار سخت برای جامعه عربی ،اسلامی و حتی متحدان آمریکاست.


ولی اینکه چرا امروز ترامپ تصمیم به انجام این کار گرفته جای بررسی دارد.


اگر به واقعیت به شرایط منطقه نگاه کنیم می بینیم کاری را که از دوران تاسیس اسرائیل باید رهبران آمریکا انجام میدادند و حتی پس از تصویب سنا در سال ۱۹۹۵ در دوران بیل کلینتون جرات انجامش را نداشتن، دلیل انجامش نمی تواند چیزی جز ضعف مسلمانان و اختلافات منطقه ای باشد.

 

آمریکا امروز به خوبی واقف است مسلمانان در اوج اختلاف هستند و اعراب، مخصوصا اعراب حاشیه خلیج فارس اولویت مهمتری بنام ایران را انتخاب کرده اند و وحدت رویه ای در مورد قدس باقی نمانده و کشورهای هم مرز اسرائیل یا سردمدارانشان مزدور غرب هستند و با کودتا به قدرت رسیده اند و به فکر میز قدرتشان هستند و یا دیگر قدرتی باقی نمانده و بخاطر جنگ در حفظ یک پارچگی خود مانده اند وبا ویرانی های برجای مانده از جنگ دست و پنجه نرم میکنندو نگران آینده خود هستند و از طرفی امروز دیگر سرمایه اصلی کشورهای اسلامی نفت با توجه به عدم وحدت و اختلافات تولیدکنندگان آن و قیمت پایینش دیگر نمی تواند ابزار فشاری  برای تامین اهدافشان باشد .

 

امروز کشورهای اسلامی عده ای شعار نه شرقی و عده ای نه غربی سر می دهند و خبری از شعار نه شرقی نه غربی نیست . ولی به واقعیت اگر به چراغ سبزهای روسیه در حمله اسرائیل به واحدهای نظامی سوریه توجه کنیم و به مشکلات و اختلافات پیش آمده بین قطر و عربستان و در عراق بین کردها و دولت مرکزی در قضیه رفراندوم و اعلام پایتختی بیت المقدس نگاه کنیم به واقعیت می بینیم نه شرق و نه غرب چاره کار مسلمانان نیستند و این دو قطب قدرت نه عرب برایش مهم است و نه کرد و نه شیعه را شریک خود میداند و نه سنی را و صرفا پیمان با آنها میتواند تاکتیکی باشد و زود گذر و سودای پیمان استراتژیک یک خیال خام است .

 

ولی راه علاج این تفرقه و ضعف فقط بازگشتن به اصل اسلام و وحدت است وحدتی که فقط با احترام به عقاید و حقوق یکدیگر بدست می آید.  ما مسلمانان، امروز واژه آمریکا هراسی را دست آویزی برای توجیه اشتباهاتمان کرده ایم  البته در اینکه آمریکا و روسیه به نمایندگی از شرق و غرب همیشه با اسلام مشکل داشته اند شکی نیست ولی واقعیت اگر ما به آیه إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ برگردیم عامل اصلی مشکل، خود مسلمانان وسردمدارانشان هستند و  وحدت را فقط در حد شعار میخواهند .

 

حال اگر راه چاره و رسیدن به وحدت را بخواهند بیابندتا دوباره اینچنین مقدساتشان پایمال نشود یک راه بیشتر ندارند و آن عدالت است.

 

با توجه به فرمایش نبی مکرم اسلام العدل اساس الملک. باید این واقعیت را قبول کنیم سر منشاء همه اختلافات نبود عدالت در کشورهای اسلامیست که موید آن بهار عربیست.

 

عدالتی که نه در کل جامعه کشورهای مسلمان حاکم است و نه بلاخص در مورد اقلیتهای دینی و قومی  کشورهای اسلامی اجرا میشود . و اصلی ترین راه چاره عدالت واقعی برگشتن به سیره رسول اکرم ص و خلفای راشدین در حکومت داریست.

 

همان عدالتی را که خلیفه دوم عمربن خطاب با جمله "متى استعبدتم الناس وقد ولدتهم أمهاتهم أحرارا"  با عمل و نه با شعاراجرا کرد. حال این اقلیت، اقلیت حوثی در یمن باشد یا اقلیت قوم کرد در سوریه و تا وقتی عدالت در جامعه اسلامی به واقعیت کلمه اجرا نشود انتظاری جز این اهانتها نباید داشته باشند و قطعا غرب و شرق اختلاف مسلمانها را ابزاری برای استقلال کریمه و پایتختی بیت المقدس قرار خواهند داد.

 

نویسنده :فاتح کردی

انتهای پیام/

شنبه 18 آذر 1396 | 08:55

کد خبر : 27916

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید