کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مظلومیت چغندرکار و رویای کوپن /سیاست های حمایتی دولت از کشاورزان کجاست؟

ظلم به کشاورزان، چغندرکاران، مظلومیت قشر محروم جامعه، فاتح کردی

کشاورزان ایرانی در هر کجای کشور که باشند در واقع با اعمال سیاست های نادرست دولت و عدم نظارت بخش دولتی در حقیقت مورد ظلم واقع می شوند.

به گزارش کُردتودی، شاید اگر واژه مظلوم را به تنهایی میگفتیم تصور می کردید در این دنیای پرآشوب موضوع در مورد مسلمانان برمه یا چیزی مشابه آن است و اگر واژه کوپن را به تنهایی بکار می بردیم فکرمان به اوایل جنگ و سوبسیدهای دولت به مردم بخاطر جنگ تحمیلی معطوف می شد.

 

ولی واقعیت نه خبری از جنگ و میانمار است و نه خبری از سوبسید موضوع مظلومیت قشری بنام کشاورز است، امروز با همه تاخیرها در پرداخت پول گندمکاران و عدم حمایت از صادرات سیب باغداران و مشکلات بی آبی و خشک سالی آنچه بیشتر از همه کشاورزان و مخصوصا جنوب استان را اذیت می کند تحویل چغندر است.

 

امروز کشاورز با همه مشکلاتش در پرورش چغندر و هزینه های سرسام آور کود و آفت کش ها و کمبود سراسری آب آنچه بیشتر از همه عرصه را بر رویش تنگ کرده تحویل محصول است.

 

با همه ناملایمات و تاخیرها در پرداخت پول چغندرکاران، تحویل شکر به جای پول با قیمت بالاتر از نرخ بازار، جدیدترین موضوع پرده برداری شده توسط دولت است که این کوپن امروز رویایی دست نیافتنی برای کشاورز است.

 

اگر بخواهیم بهتر واقعیت موضوع را نشان دهیم باید گفت، امروز زمین کشاورزان تبدیل به مستعمرات کارخانه های قند شده و هر انچه میخواهند به چغندر کار تحمیل میکنند.

 

متاسفانه امروزه کشاورز با قبول همه این ناملایمات و بی عدالتی ها باز دست تسلیم بلند کرده و صدایش در نمی آید تا بتواند برای خانواده اش نان  آور باشد، و گویا این بار هم باید با بدعتی جدید شرکتهای تحویل چغندر دست و پنجه نرم کرد و با کوپن های من درآوردی آنها سازگاری کرد.

 

شاید در نگاه اول وجود یک نمایندگی در هر شهرستان برای خدمات رسانی کارخانه های قند همچین بد هم به نظر نرسد ولی به واقعیت کشاورز امروز می بیند آنچه را که داشته با این شرکتها ازدست داده و با وجود این شرکتها دیگر خود رسما یک تولید کننده چغندر از طرف کارخانه شناخته نمی شود و در عین حال درصد و مبلغ بالایی  از تولید خود را نیز بدون هیچ دلیلی باید به این شرکتها بدهد.

 

امروز این شرکتها با بستن قراردادهای چندین ده هزارتنی بسیار بیشتر از قرار دادشان چغندر تحویل میدهند ولی کشاورز از بستن قرارداد چندصد تنی ناتوان است حال اگر فروش آفت کشها و کودها با قیمتهای نجومی توسط این شرکتها را نیز حساب کنیم دیگر چیزی برای کشاورز باقی نمی ماند .

 

امروز این شرکت ها بجای حل مشکل کشاورز به مافیایی برای کوپن تحویل چغندر تبدیل شده اند حتی با این کارها نیز گویا جیبشان راضی نمی شود و در مناطق دیگر  اقدام به خرید محصول کشاورز به صورت نقدی با قیمت های نازل میکنند زیرا واقف هستند که کشاورز راه چاره ای جز بازگشت به این شرکتها برای تحویل ندارد و کوپن فقط در این شرکتها پیدا میشود، که گفته ها و واقعیتهای موجود و مدارک به خوبی نشان ازاین موضوع دارد .

 


امروز به واقعیت دست اندرکاران چغندر از بی توجهی دولت سوء استفاده کرده و عاملی برای تجارت رویای کشاورز که همان کوپن است شده اند و این تجارت افرادخاصی را به نان و نوایی میلیاردی رسانده که خاص بودن این افراد حتی در بین خود شرکتهای تحویل دهنده نیز مشهود است و سهمیه آنها دهها برابر دیگر شرکتهاست ولی اگر مسولین باهمه شواهد و گفته های کشاورزان قانع نشوند حتما ماشینهای شاسی بلند صاحبان این شرکتها و تناژ بالایشان در تحویل به خوبی آنها را قانع خواهد کرد و این واقعیت موید وجود این مافیاست اما جای تعجب است صاحبان اصلی چغندر کشاورزان هستند برای تهیه ضروریات پرورش چغندر و زندگی محتاج اما دلالان این محصول به میلیاردها تومان ثروت رسیده اند .

 

لذا باتوجه به صحبتهایی که با بعضی از نمایندگان ازجمله جناب مهندس حسین زاده نماینده محترم اشنویه و نقده و مهندس محمودزاده نماینده محترم مهاباد شده و قول مساعد داده اند انتظار می رود هویت اصلی چغندر کار را با عقد قرارداد مستقیم با کشاورز به آنها برگردانند و صرفا این شرکتها را با مبلغی موظف به تحویل کوپن در شهرهایشان به کشاورز و چغندرکار نمایند.

 


یادداشت: فاتح کردی

انتهای پیام/

سه شنبه 14 آذر 1396 | 09:49

کد خبر : 27869

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید