کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مولودی خوانی، سنتی آئینی و شایسته در فرهنگ کردستان/ علی حیدرآقایی

مولودی خوانی در کردستان، ولادت پیامبر (ص)، هفته وحدت، ماه مولود

امروزه مراسم مولودی خوانی در میان کردها بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آئینی آنان تلقی میگردد و  به صورت یکپارچه و همگون نمایانگر ارادت و محبت همیشگی آنان در طول دوران به پیامبر و خاندان پاک و مطهرش بوده است.

به گزارش خبرنگار کُردتودی،  ارادت و محبت وصف ناشدنی کردها به ساحت مقدس حضرت رسول اکرم (ص) زبانزد خاص و عام است هر ساله با آمدن ماه مبارک ربیع الاول و میلاد پیامبر نور و اخلاق و خوبی ها، کردها با ویژه برنامه ی مولودی خوانی به استقبال این ماه می روند و  در این ماه سراسر برکت به مدح پیامبر می پردازند. یکی از جلوه های جذاب مراسم آئینی مولودی خوانی ، دف نوازی می باشد و مداحان با استفاده از اشعار کردی، فارسی و عربی و با هنر نمایی دف نوازان فضای روحانی مراسم را سرشار از معنویت میکنند و  مخاطبانی که در این فضای نورانی در مساجد  قرار میگیرند؛ ناخوداگاه عشق قلبی  فزاینده ای به سوی معبود هستی و  پیامبر خاتم دارند. گویی مراسم مولودی خوانی منزلگاه و  حلقه اتصال روح با خالق و عزیز ترین پیامبران است . فضای مراسم آنچنان نورانی و عرفانی است که مخاطبان هم هر از گاهی ، همگام با مداح به نعت و ستایش بهترین مخلوق خدا می پردازند. دف نوازان در برگزاری با شکوه مراسم نقشی بی بدیل ایفا میکنند و  حس معنوی ویژ ه ای در فرد ایجاد میکنند  . گزاف نیست که همه کردستان را پایتخت دف نوازی دنیا میدانند و اوج این هنرنمایی در مراسم مولودی خوانی تبلور می یابد .  شکوه و عظمت مراسم مولودی خوانی با قرائت اشعار مداح و همگام با دف نوازان برجسته می شود و بارقه های عشق و  دلدادگی عابد و معبود را ایجاد میکند . و اکنون این مراسم آئینی بخشی از فرهنگ مردم کردستان شده است که همه ساله با شکوه بی بدیلی برگزار می‌شود.      

  

ویژگی های مراسم مولودی خوانی در کردستان

امروزه مراسم مولودی خوانی در میان کردها بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آئینی آنان تلقی میگردد و  به صورت یکپارچه و همگون نمایانگر ارادت و محبت همیشگی آنان در طول دوران به پیامبر و خاندان پاک و مطهرش بوده است. مراسم مولودی خوانی در کردستان ؛ نشان و علامتی است که معرف فرهنگ آئینی کردها در نعت و ستایش پیامبر است و رابطه ای عرفانی بین مراسم مولودی خوانی و دف نوازی وجود دارد که فرهنگ آئینی کردستان را  مشهور و ملموس گردانده است . به صورتی که هر سال بزرگترین و با شکوه ترین مولودی خوانی کشوری و جهانی در کردستان برگزار می شود؛بنابراین کردستان فرهنگی به خود می بالد که عظیم ترین مراسم مذهبی را در این زمینه برگزار می کند و فرهنگ کردها را در این مقوله برجسته می سازد.از این منظر مراسم مولودی خوانی که به مثابه هویت آئینی و اسلامی  کردها می باشد  دارای ویژگیهایی می باشد که به صورت کلی به مواردی از آن اشاره می شود.

 

1)نظم و همنوایی:

معمولا اجرای برنامه های فرهنگی نیازمند انتظامات  میباشد اما فضا و مکان مراسم مولودی خوانی در کردستان به جهت احترام به ساحت مقدس پیامبر و مدح وی به صورت خود جوش از نظم و هم نوایی ذاتی برخوردار است و از آنجا که روح معنوی ویژه ای بر مراسم حکمفرماست دارای  سکوت و انظباط خاص میباشد.  

 

2) نعت و ستایش وافر پیامبر(ص):

سراسر زمان مراسم در مدح وجود نازنین پیامبر که به تعبیر قرآن مایه رحمت برای جهانیان می باشد سپری میشود که ماحصل آن دلدادگی و عشق و علاقه فراوان به خاتم الانبیاست.

 

3)شکوه و عظمت برپایی مراسم:

مولودی خوانی در کردستان به صورت مردمی و با حضور حداکثری و عموم عاشقان رسول الله در مساجد و به دور از هرگونه تشریفات برگزار ‌میشود. در این مورد هم، کردها به جهت عشق ذاتی که به پیامبر خاتم دارند موجبات برپایی با شکوه مراسم را فراهم می آورند و سالهاست که در کردستان مولودی خوانی هایی عظیم و جهانی برگزار میشود.  

 

4) شناساندن رفتار و اخلاق پیامبر(ص):

هدف اصلی در برپایی مراسم و مدح رحمه للعالمین، آشنایی با سیره و منش اخلاقی پیامبر و الگو گرفتن از آن در همه ابعاد زندگی می باشد. 

 

5)همگونی هنر دف نوازی با مراسم مولودی خوانی:

یکی از هنرهای جهانی که کردستان را در عرصه بین المللی شناسانده است هنر دف نوازی می باشد که بارزترین مشخصه آن همگونی و تطابق این هنر ماندگار با مراسم مولودی خوانی می باشد چنانچه در همه مراسمات مولودی خوانی در کردستان ، دف نوازی جزیی جدای ناپذیر از مولودی خوانی است.

 

*نویسنده: علی حیدرآقایی نویسنده و پژوهشگر فرهنگی کردستان

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 14 آذر 1396 | 10:03

کد خبر : 27860

منتشر کننده : a.p

محمدی پاسخ سه شنبه 14 آذر 1396 | 10:31

1
2

با سلام به تعبیر جالب نویسنده امروزه مولودی خوانی بخشی جدا ناپذیر از فرهنگ ایینی مردم کردستان شده است از نویسنده حوزه کودک و پژوهشگر جوان و نامی حوزه فرهنگ کردستان جناب علی حیدر اقایی بابت یادداشتهای محتوایشان که به فکر ترویج فرهنگ و سنت های شایسته کردها هستند بی نهایت سپاسگزارم دستشان درد نکند و خداقوت

رضایی پاسخ سه شنبه 14 آذر 1396 | 11:23

0
2

سلام یاداشت عالی و جذاب بود تشکر

زمانی پاسخ سه شنبه 14 آذر 1396 | 11:30

0
2

سلام یادداشت جالبه چرا لینک این یاداشت تو کانال کرد تودی نیست اگه امکان دارد تو کانال قرار بگیره ممنون میشم از سایت کرد تودی متشکرم

سعیدی پاسخ سه شنبه 14 آذر 1396 | 12:50

0
0

سلام دستشون درد نکنه عالی و خواندنی است از کرد تودی بابت نشر این یادداشت فرهنگی متشکرم

مینایی پاسخ سه شنبه 14 آذر 1396 | 17:14

0
0

سلام به گواه این یادداشت فرهنگی و انچه این روزها در فضای کردستان حاکم است عشق به پیامبر در نزد مردمان کردستان حد و مرز ندارد و مولودی خوانی های کردستان جهانی و مشهور هستند از نویسنده یادداشت تشکر میکنم که این موضوع رو رسانه ای کرد و امیدوارم این مسله که مولودی خوانی های کردستان ویژه و خاص است بیشتر رسانه ای شود از سایت مردمی کرد تودی هم تشکر میکنم

رمضانی پاسخ پنجشنبه 16 آذر 1396 | 10:13

0
0

یادداشت فوق گویا و روشن نشان از محبوب بودن پیامبر خاتم در نزد کرد هاست من این یاداشت را در سایتهای مختلف هم دیدم البته در هفته نامه سوران ۱۴ اذر هم بود دستشان درد نکند عالی بود. ا

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید