کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیر مرکز بزرگ اسلام غرب کشو:

ایجاد رسانه‌ها و حوزه‌های علمیه مشترک شیعه و سنی از ضروریات نگاه نو به وحدت است  

همایش طلاب و روحانیون شهر سنندج، روحانیون سنندج، هفته وحدت در سنندج، حجت الاسلام حسن منتظری، مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور

مدیر مرکز بزرگ اسلام غرب کشو گفت: ایجاد رسانه های مشترک شیعه و سنی و خنثی کردن تبلیغات ضد دینی دشمنان اسلام از اصول دیگر سخت افزاری در بحث تقریب مذاهب است چراکه شبکه های ماهواره ای اسلامی امروزه به جای تقویت وحدت، مسلمانان را بر علیه هم می‌آشورند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن منتظری صبح امروز در همایش طلاب و روحانیون شهر سنندج که به مناسبت هفته وحدت در سنندج برگزار شد، اظهار داشت: علمای اهل سنت و مبلغان دینی این مذهب از یک سو وظیفه مرزبانی از عقاید خود و از طرف دیگر طبق آیات قران وظیفه ایجاد وحدت بین مسلمانان و از بین بردن اختلاف و تفرقه را برعهده داشته و این موضوع هم یک ضرورت شرعی و هم یک ضرورت عقلی است.

 

وی افزود: باید نگاه ما به وحدت باتوجه به تنوع رسانه ها و شبکه های ارتباطی، نو باشد و در عین استفاده مثبت از این امکانات، مواظب تأثیرات مخرب آن نیز باشیم.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور ادامه داد: دنیای امروز دنیای حساسی است و اگر علم و روشهای تبلیغی خود را به روز نکنیم و از همان روشهای سنتی استفاده شود عقب خواهیم ماند.

 

حجت الاسلام منتظری با اشاره به نقش حوزه های علمیه تشیع  و تسنن در ایجاد وحدت با توجه به وضعیت کنونی جهان، بیان کرد: ما در حوزه های علمیه باید به مقوله وحدت و تقریب مذاهب اسلام دو نگاه سخت‌افزاری و نرم افزاری داشته باشیم.

 

وی گفت: در نگاه سخت افزاری، شرایط سازمانی و برنامه های مدون حوزه های علمیه اهل سنت و اهل تشیع در مسیر تقریب و وحدت امت اسلام مدنظر است و این موضوع نیاز به مقدماتی دارد که حفظ استقلال حوزه های علمیه و عدم وابستگی آنها به دولت ها یک اصل مهم است.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تصریح کرد: از 1300 سال پیش و دوران صحابه حوزه های علمیه به صورت خود مدیریتی عمل کرده اند و اقشار و توده های مختلف مردم نیز به آنها اعتماد داشته اند.

 

حجت الاسلام منتظزی با اشاره به اینکه حوزه های علمیه مداح حکومتی نبوده‌اند چون از نظر مالی مستقل بوده‌اند، گفت: تشکیل حوزه های علمیه مشترک شیعه و سنی یکی دیگر از اصول سخت افزاری در بحث تقریب مذاهب اسلامی به یکدیگر است و در گذشته نیز این کار انجام می‌شده است تا طلبه هایی تربیت شوند که بدون تعصب و مسائل حاشیه ای فکر تقریبی داشته باشند.

 

وی ادامه داد: شاید برخی بگویند اکنون دانشگاه مذاهب اسلامی این کار را انجام می دهد اما در حقیقت این دانشگاه نمی تواند طلبه تربیت کند!

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: ایجاد رسانه های مشترک شیعه و سنی و خنثی کردن تبلیغات ضد دینی دشمنان اسلام از اصول دیگر سخت افزاری در بحث تقریب مذاهب است چراکه شبکه های ماهواره ای اسلامی امروزه به جای تقویت وحدت، مسلمانان را بر علیه هم می‌آشورند.

 

حجت الاسلام منتظری تشکیل شوراهای اسلامی در بحث وحدت و تقریب مذاهب اسلامی را از دیگر ملزومات سخت افزاری تقریب مذاهب دانست و بیان کرد: این موضوع باید مورد توجه جدی حوزه های علمیه قرار گیرد.

 

وی اظهار داشت: نقش نرم افزاری حوزه های علیمه در تقریب و وحدت اسلام بعد دیگر مسئله است و این نقش بسیار مهم جلوه می کند و باید در این حوزه افرادی تربیت شوند که مسائل دینی با پوست، گوشت و خون انها عجین شده باشد و به راحتی تحت تأثیر تبلیغات منفی قرار نگیرند و به انحراف کشیده نشوند.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: به کاربردن تعصبات کور در حوزه نرم‌افزاری تقریب مذاهب  موجب ترویج انحرافات و بروز افکار تکفیری می‌شود.

 

وی گفت: در نقش نرم افزاری حوزه های علمیه توجه به نقاط و اصول مشترک مورد تأکید است.

 

حجت‌الاسلام منتظری بیان کرد: گفتگوی عالمانه و غیرمتعصبانه یکی از اصول نقش نرم افزاری حوزه های علمیه است که امروزه متأسفانه جای خالی آن احساس می‌شود.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور ادامه داد: متأسفانه امروز جاهلان جای عالمان را گرفته اند و به جای آنها اظهار نظر و تصمیم گیری می کنند!

 

وی گفت: تفحص در مبانی ومنابع اموزشی دیگر مذاهب هم باید مدنظر حوزه های علمیه باشد و این به معنی دست برداشتن از عقاید خود نیست بلکه هدف شناخت بیشتر مذاهب و حرکت در مسیر تقریب مذاهب است.

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 13 آذر 1396 | 13:40

کد خبر : 27852

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید