کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس‌تدبیر و امید! لطفا تدبیری‌ بیاندیشید!/ لزوم تدریس زبان کردی در مناطق زلزله زده

مولود خوانچه زرد، زبان کردی، رئیس جمهور ، نامه معلم بوکانی به رئیس جمهور، زلزله کرمانشاه

معلم، شاعر، مترجم و روزنامەنگار بوکانی(مولود خوانچەزرد) بە رئیس جمهور در رابطە با زبان مادری کودکان زلزلەزدۀ کرماشان نامه ای سرگشاده منتشر کرده و متن این نامه را هم به دفتر این خبرگزاری ارسال کرده است.

به گزارش کُردتودی، متن این نامه به شرح زیل است:

 

        "بسم‌اللە‌الرحمن‌الرحیم"


ریاست محترم جمهوری اسلامی‌ایران

 

با سلام


می‌خواهم بسیار سادە و بە دور از تشریفات رسمی واداری‌، رنج‌‌نامۀ کودکانی را با زبان‌مقدس مادریِ"فارسی‌" تان‌کە در محافل، مدارس و آکادمی‌ها برای حضرتعالی بسیار شریف و عزیزست بازگو کنم، از زبان مادری‌این کودکان میگویم، از صدایِ مهربانانە‌ای کە آخرین فریادهایِ مادران و پدرانشان با این زبان بود کە زیر آوار جان سپردند، زبانی کە کودکان برای اولین‌بار با آن گریستند، خندیدند و بازی نمودند و اکنون سالهاست زیرِ آوارِ بی عدالتی و بی‌مهریِ نظام آموزشیِ کشور با مرگ دست و پنجە نرم می‌کند، آری زبانِ مقدس و محبوب این کودکان کە تنها یادگار مادرانِ و پدرانِ مرحومشان است؛ آنگاە کە آوار مرگ بر سرشان فرو ریخت و با آن زبان فرزندانشان را فریاد می‌زدند: (رۆڵەکەم).


 این؛ همان زبان کوردی‌‌ست در کرماشان کە کم‌کم در حال مرگ است؛ در مورد زبانِ کودکان بی‌سرپناە کرماشانی‌کە غیر از زبان مادری خویش، زبان فریادی جهت رسیدن بە فریادشان ندارند.


جناب رئیس جمهور! لطفا  لحظەای احساس کنید کە "کورد" هستید و مادر و پدرتان کورد و لحظەای بە دوران کودکی‌‌تان برگردید و خودتان را کاملا در وضعیت امروزِ کودکِ کورد کرماشان احساس کنید کە هیچ ارزشی در جامعە، کتاب و دروس مدرسە برای زبان‌ و احساس‌تان نیست؛ چە احساسی خواهید داشت؟؟!! مسلما ناخوشایند خواهد بود، لذا تنها چیزی کە در این وضعیت، روح و روان این کودکان مظلوم را تسکین خواهد داد و مرهم زخم دل کوچکشان خواهد بود، توجە جدی بە زبان کوردی‌شان در مدارس خواهد بود؛ زبانی‌کە زبان همان کودک کرماشانی می باشد کە نمی‌گذاشت حداقل پیکر مقدس مادرش را خاک کنند کە (مبادا دیگر برای همیشە لالایی مادرش را بە زبان کوردی هنگام خواب نشنود)، یا همین زبانی کە زبان فریاد موسیقی همان کودکی‌ در کرماشان بود کە (در کنار مخروبەهای خانە و محلەاش، فریادی از احساس‌ دلشکستگی و تنهایی در آن موج می‌زد). 


جناب رئیس‌تدبیر و امید! لطفا تدبیری‌بیاندیشید و گلهای امیدِ عدالت آموزشی را در دل این‌ کودکان‌بکارید، تا در تاریخ مبارزە علیە تبعیض زبانی‌و ادبی بە نیکی از شما یاد کنند.


اگر فورا زبان مادری‌شان در مدرسە تدریس نشود بەکلی زبان‌شان از بین خواهد رفت، آن‌وقت دیگر برای همیشە زبان مهر، وفاداری و فداکاری پدران و مادرانشان را از یاد خواهند بُرد تا جاییکە هیچ نوع حس مهربانی و خدمتگزاری بە پدران، مادران، خاک، شهر، تاریخ و فرهنگ خود نخواهند داشت.


جناب رئیس جمهور! این کودکان با زبان مادری‌شان بهتر احساسات انساندوستی و میهن پرستانەشان را درک کردە و بهتر احساسات همبستگی‌شان را با دیگر ایرانیان در تمام زمینەها بروز خواهند داد. لذا تنها هدیۀ باارزشی کە در این وضعیت بحرانی می‌توان تقدیم این کودکان مظلوم و زلزلەزدە نمود احیای زبانِ احساس و فریاد مادری‌شان بە روح و قلب آنان می‌باشد کە اینهم تنها از طریق اجازۀ تدریس آن در مدارس می‌باشد.


جناب رئیس جمهور! زبان مظلوم و بیچارەای در بیرون زیر آوارِ سرما، پشت درِ مدارس کرماشان، غریب وار اجازۀ ورود میخواهد و گریەوار فریاد می‌زند: "من هنوز زندەام، نمی‌خواهم زیر آوارِ سرمایِ بی‌مهری‌تان تلف شوم اجازە ورود میخواهم تا هنر، استعداد و احساسات پاک و انسانی‌ام را بروز دهم".


چند ماە پیش جمعی از فعالانِ دلسوزِ فرهنگی، ادبی و زبانیِ استان کرماشان با برپایی کمپینی جهت اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی خواستار تدریس زبان مادری کودکان کرماشان در مدارس شدند، ولی متٲسفانە هیچ اقدامی برای فریادشان صورت نگرفت.


بندە هم بە دلیل وعدۀ حضرتعالی در ابتدای ریاست‌جمهوری‌تان مبنی بر اجرای این اصل شرعی و قانونی در قانون اساسی برای زبانِ تمامی اقوام موجود در ایران با گرفتن مجوز فصلنامۀ چندادبیاتە و چندزبانۀ ایرانی"هزارقلم"(فارسی، کوردی، تورکی، بلوچی و ...) در دانشگاە فعالیت روزنامەنگاری و فرهنگی‌ام را شروع نمودم، بعدا کە وعدەتان در این خصوص محقق نگردید در سال ۹۳ در سالروز تٲسیس قانون اساسی‌محترم جمهوری اسلامی و بە احترام بودن این اصل انسانی‌ در آن و عدم اجرای چنین اصلی‌از سوی‌حضرتعالی و کابینۀ محترمتان و عدم اهتمام بە نامەنگاریها و رایزنیهای بنده با حضرتعالی و وزیر سابق آموزش‌وپرورش و رئیس فرهنگستان‌زبان فارسی، مجبور بە دست کشیدن از آن گردیدم.


 جناب رئیس‌جمهور محترم! این کودکان؛ این وجدان‌های هوشيار و بیدارِ آیندۀ نسلِ‌کورد، منتظر تدبیر عدالت آموزشی شما هستند، لذا خاضعانه استدعا داریم با اجرای این اصل، لبخند شادی را به لبهای این کودکان بازگردانيد.

 

با تشکر مولود خوانچەزرد (ڕاپەڕین)

انتهای پیام/

شنبه 11 آذر 1396 | 09:33

کد خبر : 27814

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید